استاندار: ۸۰۰ میلیون دلار کالای غیرنفتی از استان مرکزی صادر شد

0
32

سیدعلی آقازاده استاندار مرکزی افزود: صادرات کالای غیرنفتی از این استان همچنان ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان اسفندماه جاری این رقم به ۹۰۰ میلیون دلار برسد.

وی، کارنامه اقتصادی استان مرکزی در سال جاری را مطلوب ارزیابی کرد و ادامه داد: براساس آمارهای موجود که در سطح ملی تدوین شده شرایط اقتصادی استان با وجود تحریم‌ها قابل دفاع است که این مهم مرهون هماهنگی‌های بین بخش خصوصی و دولتی و تلاش‌های شبانه‌روزی تولیدکنندگان، کشاورزان و کارگران است. استاندار مرکزی اظهار داشت: دشمنان نظام اسلامی در سالی که گذشت تمام تلاش خود را برای زمین‌گیر کردن ایران به کار گرفتند اما ملت ایران با حمایت فعالان اقتصادی پیروز اصلی این میدان بود. آقازاده بیان کرد: اتاق بازرگانی به عنوان دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی نقش موثری در هماهنگی‌های برون دستگاهی داشت که جای تقدیر دارد.

وی اضافه کرد: دستگاه‌های مختلفی از قبیل امور مالیاتی، تامین اجتماعی، صمت، اتاق‌های تعاون و اصناف در موفقیت اقتصادی استان نقش داشتند و بدون شک این هماهنگی‌ها در سال آینده می‌تواند زمینه‌ساز موفقیت‌های بیشتر باشد.

استاندار مرکزی گفت: بیش از ۳۰۰ انشعاب صنعتی امسال به شمار مشترکان برق استان اضافه شد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۲ درصد افزایش داشته است.

آقازاده افزود: مصرف روزانه گاز در کشور به خصوص در اوایل زمستان به بیش از یک میلیار متر مکعب رسید اما با این وجود حتی یک لحظه تولید متوقف نشد که این نشان دهنده حمایت همه جانبه دولت از رونق تولید است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و ‌کشاورزی استان مرکزی نیز گفت: تکرار تجربه انحصار کلان دولت بر اقتصاد کشور تا کنون پاسخگو نبوده و بایددولت‌ها و ارکانی که وظایف حکومتی دارند عرصه اقتصاد را به فعالان بخش خصوصی واگذار کنند در غیر این صورت شرایط بهتری برای تولید تصور نمی‌شود.

ناصر بیگی افزود: فعالان اقتصادی نباید بیش از این حوزه تولید را به سیاست گره بزنند و باید برنامه‌ای مدون برای جلوگیری از فساد، بروکراسی و قوانین دست و پاگیر در حوزه تولیدی و اقتصاد تدوین شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی بیان کرد: نوسانات و ساختار موجود در برخی موارد از جمله نرخ ارز باید رفع شود تا وضعیت محیط کسب و کار اصلاح و افق روشن تری در این حوزه نمایان شود.

دبیر شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی نیز گفت: در سال جاری ۵۸ جلسه کارشناسی و تخصصی برگزار شده که ۶۸ درصد موارد به جلسات اصلی ارجاع داده شده است.

حمیدرضا مهدی نیا گفت: جلسات برگزار شده در حوزه‌های صنعت، کشاورزی، پیگیری مصوبات، تامین اجتماعی، مالیات، مسکن و ساختمان، بانک، اصناف، آب و منابع طبیعی، پایش فضای کسب و کار، کمیته ماده ۱۲، افتصاد_کرونا، بازرگانی، صادرات، حمل و نقل، دبیرخانه های شورا و بهبود فضای کسب و کار بوده است.

وی ادامه داد: جایگاه استان مرکزی در پایش ملی محیط کسب و کار در بهار و تابستان ۹۹ رتبه سوم و پاییز ۹۹ رتبه ششم بوده است که موفقیت چشمگیری محسوب می‌شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید