استاندار مرکزی: کارنامه دولت در مقابله با بحران‌ها قابل دفاع است

0
72

استاندار مرکزی گفت: کارنامه دولت تدبیر و امید در مقابله با بحران‌های مختلف که در طول هشت سال گذشته در کشور اتفاق افتاد، درخشان و قابل دفاع است.

سید «علی آقازاده» در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان مرکزی که با حضور رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در محل استانداری برگزار شد، افزود: حوادث غیر مترقبه بسیاری از قبیل سیل، زلزله، خشکسالی، آتش‌سوزی مراتع در هشت سال گذشته در نقاط مختلف کشور اتفاق افتاد اما با هماهنگی کارآمد و مشارکت اقشار مختلف مردم به خوبی مدیریت شدند.

وی ادامه داد: با وجود اینکه مقابله با حوادث غیرمترقبه نیازمند تجهیزات مدرن و به روز است اما کشور ما به دلیل تحریم‌های ناجوانمردانه دشمنان از بسیاری از این امکانات برخوردار نبود و با عزم و اراده جمعی به خوبی از این شرایط عبور کردیم.

استاندار مرکزی شیوع ویروس کرونا را یکی از مهمترین مشکلات کشور در سال‌های اخیر عنوان کرد و گفت: عزم اراده نهادهای مختلف اجرایی و همکاری مردم باعث شد تا کمترین خسارت جانی و مالی ناشی از شیوع این بیمار متوجه کشور شود.

آقازاده بیان کرد: هیچ یک از کشورهای جهان به دلیل تحریم‌های ظالمانه دشمنان، حاضر به فروش واکسن، تجهیزات پزشکی و حتی مواد ضد عفونی کننده به ما نبودند اما با کمترین امکانات، کرونا به خوبی در کشور مدیریت شد و به زودی با واکسیناسیون عمومی که از واکسن‌های تولید داخلی نیز استفاده می‌شود، این ویروس در سراشیبی افول قرار خواهد گرفت.

وی اظهار داشت: تجربیات حاصل از مقابله با بلایای طبیعی از قبیل سیل و زلزله و غیرطبیعی از قبیل کرونا باید مکتوب و ثبت شود تا آیندگان از این تجربیات ارزشمند برای مدیریت بحران کشور استفاده کنند.

استاندار مرکزی افزود: با وجود زحمات بسیاری زیادی که در طول هشت سال گذشته در حوزه مدیریت بحران کشور کشیده شد، برخی افراد بهانه گیر اقدامات دولت را زیر سوال می‌برند، اما تاریخ بهترین گواه و سند است و به خوبی در این خصوص قضاوت می‌کند.

آقازاده گفت: اختصاص یک دستگاه تراکسور(دستگاه جمع‌آوری لاشه‌های پرندگانی) به ارزش ۵۰ میلیارد ریال، اختصاص ۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای تدوین سند مقابله با بحران استان، اختصاص اعتبار مورد نیاز برای راه اندازی یک مرکز اطفای حریق در اراک و اختصاص ۱۰ دستگاه خودروی کمک دار برای ادارات کل حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و آبخیرداری، هواشناسی و سازمان جهاد کشاورزی مهمترین خواسته مدیریت ارشد استان از سازمان مدیریت بحران کشور است که انتظار می‌رود تا پایان فعالیت دولت دوازدهم به این مهم جامه عمل پوشانده شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مرکزی نیز گفت: شهریور سال گذشته اجرای سند کاهش حوادث به شکل استانی آغاز شد که ۴۸ دستگاه در این مهم مشارکت دارند و برای اجرای آن ۶ گروه همکاری دارند.

«حمید غیاثی» افزود: تالاب میقان اراک به عنوان سایت پشتیبانی غرب کشور و تنها تالاب زیست پرندگان مهاجر کشور نیاز به دستگاه جمع آوری لاشه دارد که برای خدمات رسانی در تالاب باید تامین شود.

وی اظهار داشت: استان هرسال درگیر بیماری پرندگان در تالاب است و این تالاب با ۱۲ هزار هکتار وسعت برای تامین امنیت غذایی و جلوگیری از شیوع بیمارهای باید تجهیزات لازم را داشته باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز گفت: از ۴۵ هزار سطح زیرکشت کشت گندم آبی در استان فقط ۵۰ درصد تحت پوشش خدمات بیمه است و ۵۰۰ هکتار اراضی استان به علت کمبود منابع آبی غیرقابل برداشت است.

«مجید آنجفی» افزود: عمده خسارت استان در خشکسالی پیش رو در حوزه کشت دیم است که از ۲۰۰ هزار هکتار کشت گندم دیم به علت کمبود آب، ۵۰ هزار هکتار امسال قابل برداشت نیست.

وی اظهار داشت: خسارت وارده به کشت دیم استان مرکزی به میزان ۴۷۵ میلیارد تومان برآورد شده است و در کشت جو آبی نیز  امسال پیش بینی خسارت ۵۲ میلیارد تومانی می‌شود.

رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت:  امسال ۸۳۰ میلیارد تومان برآورد خسارت ناشی از خشکسالی در استان است که لازم است درخواست استمهال تسهیلات بهره برداران بخش کشاورزی با حدود ۲۰ هزار میلیارد ریال، عملیاتی شود.

مدیرکل هواشناسی استان مرکزی نیز گفت: استان مرکزی در بارندگی نسبت به بلند مدت با ۸۳ میلیمتر کاهش مواجه است.

«امان محمد کمالی» افزود: تا هشتم خردادماه امسال در استان مرکزی ۸۳ میلی متر بارندگی ثبت شده که نسبت به بلند مدت، ۳۱ درصد کاهش داشته است.

وی اظهار داشت: مناطقی که کمتر از ۲۵۰ میلیمتر بارش دارند، برای کشت دیم مناسب نیستند .

مدیرکل هواشناسی استان مرکزی گفت: میانگین دریافت بارش استان مرکزی، ۲۸۶ میلی متر است که نسبت به بلند مدت، ۳۱ درصد و نسبت به سال قبل، ۴۷ درصد کاهش داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: امسال هیچ کدام از شهرهای استان با جیره بندی مواجه نخواهد شد و منابع تامین آب شهرهای استان نگران کننده نیست.

«عزت الله آمره ای» افزود: لازم است سند سازگاری با کم آبی مبنای کار استان‌ها قرار گیرد تا بتوان برای این معضل که جهانی شده، چاره اندیشی صورت گیرد.

وی اظهار داشت: باید اعتباری برای جبران خسارت ناشی از سیل به تاسیسات آب منطقه‌ای استان تخصیص یابد تا نواقص برطرف شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی گفت: سدهای استان سال گذشته در این زمان سرریز داشتد اما امسال نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد ذخایر سدهای استان با کاهش مواجه شده است.

آمره ای افزود: کمبود بارش‌ها باعث شد تا بهره‌برداران کشاورزی زودتر از سال‌های گذشته چاه‌های آب کشاورزی را فعال کنند که این مهم به کاهش منابع آبی نیز منجر خواهد شد.

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان یک میلیون ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

4 × 1 =