استاندار: استان مرکزی از میانگین کشوری در واکسیناسیون پیشی گرفت

0
30

استاندار مرکزی گفت: استان مرکزی از شاخص میانگین کشوری در واکسیناسیون گروه‌های هدف علیه بیماری کووید ۱۹ بالاتر است.

سید «علی آقازاده» روز یکشنبه در نشست ستاد مدیریت کرونای استان مرکزی افزود: این مهم در نتیجه تلاش دانشکده‌های پزشکی اراک، ساوه و خمین در مدیریت، برنامه‌ریزی و تنظیم وقت مراجعه کنندگان در محل‌های تزریق واکسن حاصل شده است.

وی اظهار داشت: استانداری مرکزی برای بررسی وضعیت و چگونگی فرآیند واکسیناسیون در اراک ۲ گروه به سطح شهر روانه کرده که نتایج بازرسی از انجام مطلوب واکسیناسیون حکایت دارد.

استاندار مرکزی گفت: لازم است فرمانداری شهرستان‌ها هم با بازرسی روند واکسیناسیون این مهم را کنترل و نظارت نمایند تا مراکز واکسیناسیون که باید موجب کاهش بیماری باشند به محل اشاعه بیماری و تجمع تبدیل نشوند.

آقازاده در ادامه افزود: در آستانه اعیاد قربان و غدیر قرار داریم بنابراین برگزاری مراسم ویژه این اعیاد فرخنده در شهرهای زرد و نارنجی طبق پروتکل بهداشتی و در فضای باز باید برگزار شود.

وی اظهار داشت: شهرستان‌ها باید در صدور مجوز تردد شبانه به خودروها دقت لازم را انجام و از صادر کردن مجوزهای غیرمرتبط و ضروری به جد خودداری کنند.

استاندار مرکزی گفت: گزارش راهنمایی و رانندگی استان مرکزی از صدور مجوز تردد شبانه عجیب است در اراک سه درصد خودروها و در ساوه ۱۵ درصد از مجموع خودروهای موجود در این شهرستان‌ها مجوز تردد دریافت کرده‌اند و در زرندیه و محلات صدور مجوزها  خارج از عرف صورت گرفته که نیازمند دقت بیشتر است.

آقازاده افزود: حداکثر تا ۱۰ درصد خودروهای موجود در هر شهر می‌توانند مجوز تردد داشته باشند نباید از قانون سوء استفاده صورت گیرد و این مهم باید به جد در شهرستان ها کنترل شود.

وی اظهار داشت: با افزایش شمار بیماران مثبت و بستری پیش بینی می‌شود در هفته پیش رو اراک نیز قرمز شود بنابراین باید تدابیر لازم در این خصوص اندیشیده شود.

استاندار مرکزی در ادامه گفت: بهتر است پویش مردمی استفاده از ماسک در میادین و نقاط پر تردد شهر با استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد اجرا شود تا با فرهنگ سازی مردم را به استفاده از ماسک تشویق کرد.

کاهش ۹۰ درصدی استفاده از ماسک در اراک 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: روز گذشته با حضور در سطح شهر و مراجعه به چند واحد کسب در اراک مشاهده شد که ۹۰ درصد صاحبان اصناف و مردم استفاده از ماسک را جدی نمی‌گیرند.

«بهروز اکرمی» افزود: شهر اراک در این مهم رها شده و این نشان از عدم مراجعه بازرسان اصناف و سازمان صنعت، معدن و تجارت به واحدهای صنفی و تذکر در نداشتن ماسک است.

وی اظهار داشت: برای نتیجه بخش بودن بازرسی‌ها باید اعمال معطوف به نتیجه باشد همه دستگاه‌ها گزارش نظارت و بازرسی می‌دهند اما باید این نظارت‌ها در جنبه عملی اثرگذار باشد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: اتاق اصناف و سازمان صمت مکلف است موارد تخلف در رعایت پروتکل‌های بهداشتی را گزارش و برخورد قانونی را اعمال کند.

اکرمی افزود: دادستان باید به عنوان مدعی‌العموم به عدم رعایت پروتکل‌ها و عامل بیمار کردن همشهرهای توسط کسبه و صنوف وارد شود زیرا نمی‌توان بیماری را با تعارف مدیریت کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی اراک نیز گفت: آمار بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در استان درحال افزایش است و تفاوت این موج با موج های قبلی این است که اکنون ظرفیت تخت‌های بستری مراکز درمانی استان تکمیل است.

دکتر«محمد جمالیان» افزود: بیمارستان ولی عصر(عج) و امیرالمومنین اراک در شب‌های اخیر وضعیت بحرانی داشته و تخت‌های بستری خالی ندارد و این وضعیت در بیمارستان‌های خصوصی اراک هم وضعیت مشابهی دارد.

وی اظهار داشت: پیش بینی می‌شود در هفته کنونی و آینده تعداد بیماران بدحال بیشتر  شود و عادی انگاری مردم و ریزش ترس از بیماری موجب شده تا برخی بوستان‌ها به محل عرضه قلیان تبدیل و تجمع‌ها شکل گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی اراک گفت: فروشندگان دوره گرد از رعایت پروتکل‌های بهداشتی خودداری می‌کنند و با این کار سلامت شهروندان به خطر می‌افتد.

جمالیان افزود: برای کنترل و مدیریت مراجعه کنندگان به مطب و کلینک‌های درمانی نوبت دهی درحال انجام است تا از تجمع و انتقال بیماری جلوگیری شود.

وی اظهار داشت: در روزهای آتی، کنکور سراسری دانشگاه آزاد در استان برگزار خواهد شد و برخی از این افراد از استان‌هایی وارد استان ما می‌شوند که قرمز هستند و در ۴۸ ساعت حضور در استان مرکزی با افراد مختلف ارتباط دارند و ممکن است موجب شوند هم استانی‌ها بیمار شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی اراک گفت: نباید در انتظار نشست تا بحران شکل بگیرد بلکه باید با هم افزایی مردم و مسئولان از شدت موج جدید کاست.

جمالیان افزود: کارکنان شبکه بهداشت و درمان استان درگیر واکسیناسیون هستند و نمی‌توان از آنان انتظار داشت در جبهه درمان بیشتر تلاش کنند.

وی اظهار داشت: فردا مراکز واکسیناسیون نوبت عصر در استان هم دایر خواهد شد تا از تجمع جلوگیری و سرعت تزریق واکسن افزایش پیدا کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی اراک گفت: سرعت انجام واکسیناسیون در استان شدت گرفته به طوری که روز گذشته پنج هزار و ۵۰۰ دوز واکسن در دانشگاه علوم پزشکی اراک به غیر خمین و ساوه به گروه‌های هدف تزریق شد و هدفگذاری شده تا ۱۰ هزار دوز در روز در استان مرکزی عملیاتی شود.

جمالیان افزود: اکنون ۱۳۶ هزار دوز واکسن در زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی اراک تزریق شده و در ساوه ۲۵ هزار و ۸۰ دوز و در خمین نیز ۱۵ هزار و ۴۰۰ دوز عملیاتی شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک هم گفت: یک هزار و ۳۵۶ بیمار مثبت در هفته اول تیرماه به ثبت رسیده و در هفته دوم این آمار به ۲ هزار و ۷۲ نفر با ۵۳ درصد رشد گزارش شد.

دکتر «علی علی‌محمدی» افزود: تعداد بیماران بستری استان مرکزی در مقایسه با ۲ هفته اخیر، از ۱۳۹ به ۱۷۴ نفر با ۲۴ درصد افزایش یافته و تعداد بیماران سرپایی‌ در استان نیز ۵۶ درصد رشد داشته است.

وی اظهار داشت: ۱۳۶ هزار تست کرونا در هفته گذشته در استان انجام شد که ۲۲ هزار و ۵۰۷ نفر مثبت بود و رشد ۱۶ درصدی داشته است.

شیوع ویروس کرونا از اسفندماه سال ۹۸ آغاز شد و استان مرکزی پس از قم در زمره نخستین استان‌هایی بود که موارد ابتلا در آن مشاهده شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

10 − 1 =