1398/08/06 16:42
معاون عمراني استاندار:
بازار اراك به مرمت اضطراري نياز دارد
زندیه وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در کارگروه مرمت بازار اراک، گفت: مجموعه تاریخی بازار اراک با هدف جلوگیری از آسیب جدی به این اثر ارزشمند به مرمت اضطراری نیاز دارد

زندیه وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندای اظهار کرد: استحکام این بنای ارزشمند باید با استفاده از شیوه‌های نوین و مصالح جدید و نانو تثبیت شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: هدف از اجرای طرح جامع بازار اراک احیا این بنای ارزشمند است که هویت شهری اراک را در خود دارد.

زندیه‌وکیلی افزود: کاروانسراهای بازار اراک ظرفیت مهم فرهنگی و اقتصادی است که بخش قابل ملاحظه‌ای از آن‌ها متروکه شده‌اند و باید با برنامه‌ای هدفمند در تغییر کاربری برای احیای این اماکن اقدام شود.

وی توضیح داد: بازار تاریخی اراک نمونه ارزشمند از معماری ایرانی و اسلامی است که مشاور باید به منظور مرمت یکپارچه این اثر تمامی جوانب را بسنجد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی خاطرنشان کرد: هدف از انتخاب مشاور احیا منسجم این اثر تاریخی است و باید با تغییر کاربری در کاروانسراها، الگو برداری کرده و طرح را توسعه داد.

زندیه‌وکیلی گفت: مالکان  خانه‌های تاریخی در محدوده بازار باید تشویق به کاربری جدید مثل هنرکده و رستوران شوند چراکه میراث فرهنگی و شهرداری توان خرید خانه‌های تاریخی را ندارد و امکان تخریب این آثار هم ممکن نیست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: اجرای کف‌سازی بازار اراک اولویت این طرح است که با طولانی شدن مرمت و اعتراض کسبه از سنگ‌های بزرگ استفاده شد.

«علیرضا ایزدی» افزود: اجرای طرح جامع بازار اراک کامل اجرا نشده و انجام این طرح مهم به تعامل بین بخشی دستگاه‌ها نیاز است.

وی اظهارداشت : بازار اراک هویت تاریخی  این کلان‌شهر است و این مجموعه در تقابل با توسعه شهر نیست و از تخریب آن جلوگیری می‌کند.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: بازاریان اراک در مرمت کف این مجموعه صبوری نشان دادند و به خاطر طولانی شدن از آنان عذرخواهی می‌شود.

«حمید نوازنی» افزود: ظرف ۲ هفته کمیته‌ای ذیل کارگروه مرمت بازار اراک تشکیل خواهد شد تا ادعای مشاور مبنی بر پیشرفت ۹۸ درصدی طرح بازار اراک بررسی شود.

©2015 Markazi Province (Ostan-mr.ir). All Rights Reserved