Portal_background_image

استاندار: 919 واحد توليدي و صنعتي در دولت يازدهم در استان مركزي فعال شد

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل استانداری برگزار شد، گفت:از سال 92 تا 95 در استان مرکزی تعداد 919 واحد تولیدی و صنعتی با 4 هزار 73 میلیارد تومان فعال شده اند.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: از سال 92 تا 95 در استان تعداد 919  واحد تولیدی و صنعتی با 4 هزار 73 میلیارد تومان فعال شده اند و  هر چه از 92 فاصله گرفتیم شرایط برای تاسیس واحدهای جدید بهتر شده و گشایش ها در این امر تاثیر مستقیم داشته است.

وی تصریح کرد: در استان مرکزی به یک هزار و شصت و هفت واحد کوچک و متوسط حدود 720 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید پرداخت شده است که این روند باید در سالجاری نیز ادامه یابد.

وی افزود: تزریق تسهیلات رونق تولید  در 3 تا 6 ماه ابتدای سالجاری آثار و نتایج خود را در واحدهای تولیدی و صنعتی استان نشان خواهد داد،  از این رو شرایط بهتری را پیش رو خواهیم داشت.

استاندار مرکزی ابراز کرد: در راستای تحقق شعار امسال با عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال  می بایست پرداخت تسهیلات رونق تولید به صنوف تولیدی نیز در دستور کار قرار گیرد.

وی بیان کرد: سال گذشته صادرات استان مرکزی با رشد 28 درصدی به میزان 736 میلیون دلار و واردات استان به میزان 291 میلیون دلار بوده است که عمده آن مواد اولیه و بخشی از ماشین آلات مورد نیاز صنایع می باشد.

استاندار مرکزی ابراز کرد:  ارزش هر کیلو صادرات استان 70 سنت است و متوسط کشور 35 سنت که نشان می دهد استان مرکزی در امر صادرات از خام فروشی فاصله گرفته است و مقاصد صادراتی استان نیز به 74 کشور جهان افزایش یافته است.

زمانی قمی گفت: با بهبود محیط کسب و کار و تعامل با دنیا فضا و شرایط حاکم بر استان تغییر یافته و ما شاهد حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی بیشتری در استان بودیم که امیدوارم تفاهمات انجام شده زودتر به نتیجه برسد.

وی گفت: استان مرکزی توانست با نرخ بیکاری 7.3 درصد پائین ترین نرخ بیکاری کشور را به خود اختصاص دهد که تحقق این امر کار مهمی بوده است ولی  هنوز با معضل بیکاری به ویژه در قشر تحصیل کرده روبرو هستیم و باید برای حل این معضل در شهرستان های اراک و خمین اتمام ویژه ای داشته باشیم.

زمانی قمی گفت: توسعه  و حمایت  از شرکتهای دانش بنیان در ایجاد اشتغال برای قشر تحصیل کرده  نقش مهمی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

استاندار مرکزی  با اشاره به برگزاری 43 جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان در سال 95 ،گفت: استان مرکزی در زمره استانهایی است که بیشترین جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی را برگزار کرده است که 6 جلسه این ستاد در روستاهای مستعد در زمینه استغال خرد و روستائی برگزار شده است.

وی بیان کرد: با برگزاری جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی در روستاها تا حدودی موانع و مشکلات واحدهای تولیدی در روستاها را رصد و مسیرهای درست  برای سرمایه گذاری را پیدا کردیم.

زمانی قمی با بیان اینکه  مقررات و قوانین  تصویب شده بیشتر در حوزه  شهری کاربرد دارد و این قوانین در روستاها کارآمد نیست و به مقررات منعطف تری نیاز است ، ارائه ضمانت نامه و وثیقه از سوی کارآفرینان روستایی به بانک ها را مهمترین مشکل پیش روی طرح حمایت از اشتغال خرد روستایی دانست و گفت: این مشکل باید در مرکز کشور و با حضور مدیران بلند پایه کشوری و بانکی مرتفع شود. 

استاندار مرکزی با بیان اینکه در حوزه روستایی نرخ بیکاری احصا شده است، گفت: 400 روستا شناسایی کردیم که در هر کدام استعدادی برای اشتغال چشمگیر است و اگر بین 20 تا 25 شغل در این روستاها ایجاد کنیم می توانیم بین 8 تا 10 هزار نفر شغل ایجاد کنیم این امر مستلزم برنامه ریزی و تامین منابع، امکانات و اقتضائات خود می باشد.

وی افزود: در روستاها 50.7 درصد افراد در حوزه در کشاورزی ، 31.3 درصد در صنعت و 18 درصد هم در حوزه خدمات  فعال هستند.

استاندار مرکزی گفت:  223 طرح بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی در استان شناسایی شده است که با تکمیل آنها چندین هزار شغل ایجاد خواهد شد.

وی افزود: از این میزان 117 طرح برای اتمام نیاز به اعطای تسهیلات دارند که با طرح این موضوع در سفر وزیر اقتصاد و دارایی  کارگروهی با مسئولیت معاون امور بانکی تشکیل شده است تا اقدام لازم در این زمینه صورت پذیرد.

زمانی قمی گفت:  استان مرکزی استانی صنعتی و تولیدی است و در دولت یازدهم برای رفع مشکلات این استان مسیر درستی انتخاب شده است و علائم رونق اقتصادی در این استان قابل مشاهده است ولی آن چیزی که کشور و استان ما را رنج می دهد ندیدن این خدمات و تخریب دولت است.

وی افزود: از  سیاستهای قبل از استقرار دولت یازدهم تنها کارخانه ای که همیشه سرپا نگه داشته شده کارخانه  تخریب، تولید ریا، تهمت و امثال اینها بوده که سه شیفت کار می کند.

استاندار مرکزی گفت: ما امیدواریم که جامعه و کشور ما  هر روز به مبانی اصولی انقلاب که رعایت اخلاق ، حفظ آبرو و تشکر از مخلوق که در حکم تشکر از خالق محسوب می شود و انقلاب  اسلامی بر آن تکیه می کند ، نزدیک تر شود.

زمانی قمی خاطر نشان کرد:  پوپولیسم تنها در کشور ما نیست حتی در کشورهای توسعه یافته هم وجود دارد و پادزهر آن برنامه ریزی، دقت و مراقبت و پرداختن و رجوع به آرای مردم و برنامه محور کردن کشور است .

گفتنی است بازدید از شرکت تولیدی یاسان، نشست با نخبگان دانشگاه صنعتی اراک، بازدید از شرکت پارس جهد و حضور در آیین تجلیل از کارآفرینان کسب و کار از دیگر برنامه های محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر یک روزه به اراک است.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها