Portal_background_image

استاندار در نشست خبري مطرح كرد: 751 پروژه عمراني و اقتصادي استان مركزي در هفته دولت بهره برداري مي شود

آقازاده استاندار مرکزی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان که به مناسبت هفته دولت در محل استانداری برگزار شد، گفت:751 پروژه عمرانی و اقتصادی استان مرکزی با ارزش اعتباری 1938 میلیارد تومان در هفته دولت بهره برداری می شود.

اقازاده استاندار مرکزی افزود: با بهره برداری از این طرح ها هفت هزار و ۳۴۴ اشتغال مستقیم  در استان ایجاد می شود  که شاخص اشتغال طرح ها نسبت به  هفته دولت سال گذشته ۲ برابر شده است.

وی اظهار داشت: عملیات اجرایی ۶۰ طرح نیز با منابع اعتباری ۴۸۰  میلیارد ریال  در هفته دولت امسال در استان آغاز می شود.
استاندار مرکزی گفت: ۱۳۰ مورد از طرح های  هفته دولت امسال در این استان اقتصادی است که برای آماده سازی آن ها ۱۵ هزار و۹۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده  و ۶۸۱ طرح نیز عمرانی است که منابع مالی آن ۹ هزار و ۳۱۰ میلیارد ریال بوده است.

آقازاده افزود: استان مرکز ی در هفته دولت میزبان ۲ معاون رئیس جمهوری و یک وزیر است که معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده و معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در آغازین روز هفته دولت به این خطه سفر می کنند.

آقازاده افزود:  معاون اول رئیس جمهوری نیز برای حضور در استان مرکزی در  هفته دولت دعوت شده است که هنوز این سفر به طور قطعی اعلام نشده است.

وی اظهارداشت: عملکرد استان مرکزی در بخش های صنعتی، اقتصادی و کشاورزی در دولت تدبیر و امید قابل قبول است.
استاندار مرکزی گفت: برای نخستین بار در سال گذشته صادرات استان از مرز یک میلیارد دلار گذشت که رکورد مطلوبی به همت تولیدکنندگان، بازرگانان و فعالان اقتصادی محقق شد.
آقازاده افزود: عملکرد حوزه شیلات استان ۳۰ درصد افزایش یافته که  هم به تولید آبزیان و هم به سلامت مردم در مصرف منجر شده است‌.
وی اظهارداشت: ۳۲۰ هزار تن غلات سال گذشته در استان تولید شد و پیش بینی می شود امسال ۳۷۰هزار تن تولید شود.
استاندار مرکزی گفت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون  ۲۸۰ هزار تن گندم در استان از گندم کاران خریداری شده است.
آقازاده افزود: خرید گندم در کل کشور به علت مشکلات تامین نهاده ها ۲۰ درصد کاهش داشته است و این کاهش در استان مرکزی چهار تا پنج درصد برآورد شده است.
وی اظهارداشت: خرید گندم در استان مرکزی نسبت به سال گذشته کمتر شده که در ماه آینده با توجه به ادامه برداشت جبران خواهد شد.

استاندار مرکزی گفت:  درحال حاضر آرامش نسبی در واحدهای صنعتی استان برقرار است و طبق نظر شورای عالی امنیت ملی، استان مرکزی پنج پله در آرامش، تثبیت و پایداری واحدهای تولیدی و صنعتی رشد داشته است.

آقازاده افزود: این به معنای رفع مشکلات نیست و همچنان چند واحد صنعتی استان مشکل دارند و سال گذشته دستگاه های اجرایی تعهداتی برای شرکت های هپکو، آذرآب و واگن سازی داشتند که بخش بزرگی عملیاتی نشد و همچنان مشکلات صنعتی و تولیدی در این واحدها باقی مانده است.

وی اظهار داشت: هپکو و آذرآب در شرایط حساسی قرار دارند و ماشین سازی، واگن پارس و ایرالکو در جایگاه بعدی در شرایط پایدارتری قرار دارند.

استاندار مرکزی گفت: واحد تولیدی  هپکو ۲ ماه معوقه حقوق کارگران دارد و شرکت آذرآب سه ماه معوقه حقوق دارد که در هفته آینده حقوق خردادماه کارگران آذرآب پرداخت می شود.

وی اظهار داشت: واحد صنعتی  آذرآب بی صاحب است و تلاش های استان تاکنون جواب نداده و ۳۲ درصد از سهام آن متعلق به بانک کشاورزی است و مشکلاتی در این راستا وجود دارد و این واحد  باید به بنگاه صالح اقتصادی و مدیر لایق و اهلیت دار واگذار شود.

استاندار مرکزی گفت: محور سفرهای هفته دولت در استان مرکزی از مرکز شهرستان ها به روستاها تغییر کرده است تا ضمن افتتاح طرح ها با مردم روستاها ملاقات صورت گیرد.

آقازاده در ادامه اظهار داشت: برگزاری کنگره نقش امام خمینی (ره) در دفاع مقدس از رویدادهای فرهنگی مطلوب استان است که در مهرماه در استان کلید زده می شود.

وی  گفت: زمان برکزاری این کنگره نزدیک است و باید دستگاه ها همکاری خود را با مجموعه بسیج و سپاه استان برای برگزاری این رویداد فرهنگی توسعه دهند و کمبودها را برطرف کنند.

استاندار مرکزی  در ادامه  افزود: هفت سال از عمر وزیر جدید فرهنگ و ارشاد گذشته اما به استان مرکزی سفر نداشته و این مطالبه مردم و رسانه ها است تا این سفر هرچه زودتر محقق شود.

آقازاده درباره فعالیت اعضای شورای اسلامی شهر بدون گرایش سیاسی اظهار داشت: این شورا محل مباحث سیاسی نیست و تنها مامنی برای ارایه خدمت به مردم است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: اعتبار عمرانی امسال استان سه هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال  بوده که نسبت به سال گذشته ۴۷ درصد رشد داشته است.

«مهدی زندیه وکیلی» افزود: از ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبارات حوادث سیل استان در بهار ۷۰ درصد اختصاص یافته است.

وی اظهار داشت: طرح نیمه کاره کتابخانه مرکزی  تا پایان سال آینده تکمیل و مورد بهره برداری قرار می گیرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: کشور امسال شرایط ویژه اقتصادی دارد و عبور از آن نیازمند همدلی و برنامه ریزی است.

«بهروز اکرمی» افزود: تجمع  های کارگری نسبت به سال گذشته کاهش یافته است اما به معنای این نیست که صنایع مشکل ندارند بلکه تحمل آگاهانه قشر کارگری و همراهی برای حل معضلات را می رساند.

وی اظهار داشت: میانگین معوقه حقوق کارگران واحدهای صنعتی استان ۲ ماه است که این استان  درزمره  پنج استان با کمترین میزان معوقه است.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها