Portal_background_image

استاندار مركزي: 70 درصد اراضي كشاورزي استان نيازمند اجراي طرح آبياري نوين است

آقازاده استاندار مرکزی در آیین تقدیر از تولید کنندگان نمونه بخش کشاورزی استان ، گفت: 70 درصد اراضی کشاورزی این استان فاقد سامانه آبیاری نوین است و با توجه به اقلیم نیمه خشک این منطقه نیاز است که به تجهیزات نوین آبیاری مجهز شود.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: با وجود محدودیت در منابع آبی و زمن سالانه سه میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در این استان تولید می شود و بهبود مدیریت آب و تند کردن آهنگ استقرار سامانه های آبیاری نوین به منظور افزایش بهره وری در تولید کشاورزی این خطه ضروری است.

وی اگفت: در صورت پوشش حداکثری سامانه ابیاری نوین در سطح اراضی کشاورزی این استان امکان افزایش تولیدان کشاورزی تا چهار و نیم میلیون تن در سال نیز وجود دارد.

استاندار مرکزی، کشاورزی و صنعت را 2 بال توسعه و پیشرفت این خطه دانست و ادامه داد: در سال های قبل بخش صنعت بیشتر از کشاورزی مورد توجه بوده است درحالیکه حمایت اصولی از بخش کشاورزی می تواند تولید ثروت و اشتغال بالایی را به همراه بیاورد.

آقازاده یادآور شد: این استان در زمینه تولید محصولات کشاورزی از کانون های صادرات محور است و از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

وی خاطر نشان کرد: حدود 90 هزار تولیدکننده در بخش کشاورزی فعالیت دارند که باید با نگاه علمی و مدیریت بهینه روز به روز اقربخشی بیشتری داشته باشند.

استاندار مرکزی ادامه داد: توجه ویژه به مطالبات، تامین نهاده ها، سم و کود و آموزش فعالان بخش کشاورزی از جمله عوامل افزایش تولید محصولات این بخش است و می طلبد برای افزایش تولید محصولات و جایگاه بخش کشاورزی حمایت و نظارت بیشتری در این بخش صورت بگیرد.

آقازاده ادامه داد: دخالت نابه جا در حوزه کشاورزی می تواند به مانعی برای افزایش تولید و توسعه این بخش تبدیل شود.

وی اعطای تسهیلات ارزان قیمت و سرمایه در گردش را کلید رفع مشکلات کشاورزان و افزایش تولید محصولات این بخش عنوان کرد و گفت: پرداخت تسهیلات با بهره بانکی بالا از مشکلات کشاورزان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز در این آیین گفت: برای شناسایی کشاورزان نمونه استان 165 پرونده در سال گذشته مورد ارزیابی قرار گرفته که نتیجه آن انتخاب 59 کشاورز نمونه بوده است.

مجید آنجفی افزود: استان مرکزی با تنوع اقلیمی بالا دامنه تولیدات مختلفی را در حوزه کشاورزی دارد و توانسته در زمینه باغبانی، گل و گیاه زینتی و ماهیان زینتی به عنوان یکی از استان های شاخص کشور باشد.

وی اجرای سامانه آبیاری تحت فشار در اراضی کشاورزی استان مرکزی را از برنامه اولویت دار جهاد کشاورزی استان عنوان کرد و گفت: با توجه به کمبود آب کشاورزی به منظور صرفه جویی در مصرف آب کشت های فشرده از جمله کشت گلخانه ای و اجرای آبیاری قطره ای در دستور کار کشاورزان است.

آنجفی با یادآوری پرداخت 100در صدی طلب گندمکاران استان مرکزی گفت: این پرداخت امسال کمی تاخیر داشت و برای حمایت هرچه بیشتر از تولیدکنندگان این حوزه نیاز است حق آنان به موقع پرداخت شود.

وی، واگذاری فعالیت های کشاورزی به بخش خصوصی و تشکل های این بخش را از دیگر برنامه های سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی عنوان کرد و افزود: با تحقق این مهم سازمان جهاد کشاورزی می تواند با انجام فعالیت های نظارتی و حمایتی بیشتر زمینه توسعه تولیدات کشاورزی و رفع مشکلات این بخش را در دستور کار خود قرار دهد.

 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها