Portal_background_image

معاون وزير كشور 65 درصد درآمد شهرداري هاي كشور از عوارض ساخت و ساز تامين مي شود

خندان دل معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در نشست با شهرداران که با حضور استاندار مرکزی برگزار شد، گفت: 65 درصد درآمد شهرداری های کشور از محل وصول عوارض ساخت و ساز تامین می شود.

خندان دل معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور اظهار کرد: مالیات بر ارزش افزوده بهترین و پایدارترین منبع درآمدی شهرداری ها در همه دنیا محسوب می شود اما در کشور ما این مهم چندان مورد توجه قرار نگرفته است. 

وی ادامه داد: شهرداری های کشور در سال گذشته بیش از 580 میلیارد ریال هزینه های جاری و عمرانی داشتند که تنها 14 درصد این مهم از محل مالیات بر ارزش افزوده تامین شده و مابقی از طریق عوارض ساخت و ساز تامین شده است. 
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور نظام قانونی مدیریت شهری را نیازمند بازنگری های کارشناسانه دانست و گفت: قانونی که امروز بر اساس آن شهرهای کشور مدیریت می شوند در سال 1330 تصویب و در دهه 40 نیز مورد بازنگری قرار گرفته، بنابراین برای مدیریت شهری کارآمد، این قانون باید در اسرع وقت بازنگری و در بسیاری از موارد نیز اصلاح شود. 

وی اضافه کرد: نه تنها محل تامین منابع مالی شهرداری ها پایدار و مورد اطمینان نیست بلکه بین درآمد و هزینه شهرداری های نیز توازن برقرار نیست چرا که شهرداری های کشور بیش از سه تا پنج برابر نیاز خود نیروی انسانی به خدمت گرفته اند.

خندان دل بیان کرد: در چهار سال گذشته میزان پرداختی های دهیاری ها 70 درصد و اعتبارات شهری شهرهای کوچک و متوسط نیز بیش از 2 برابر افزایش داشته که این مهم نقش موثری در جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها و ساکنان شهرهای کوچک به کلانشهرها داشته است. 

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور اظهار کرد: یک لایحه در زمینه ایمنی و تاب آوری شهرها تدوین و به هیات وزیران تقدیم شده که با تصویب این مهم بخش عمده ای از مشکلات شهرداری ها به خصوص در زمینه مدیریت پسماند مرتفع می شود. 
استاندار استان مرکزی نیز گفت: شهرداران و اعضای شوراهای اسلامی شهر در همه نقاط این استان از برجسته ترین و باتقوا ترین افراد انتخاب شده بودند و همکاری مناسبی نیز با خانواده دولت داشتند. 

محمود زمانی قمی افزود: شهرداران کاردان و کارآزموده استان نباید عرصه خدمتگذاری را رها کنند و شوراهای اسلامی شهر دوره پنجم باید از این افراد به عنوان شهردار و یاحتی مشاور استفاده کنند. 

وی بیان کرد: برخی از شهرداری های استان مرکزی به دلیل کمبود منابع اعتباری در تنگنا قرار داشتند که لیست این شهرداری ها تنظیم و به معاون عمرانی وزیر کشور ارائه شده است. 

گفتنی است نشست با اعضاء پنجمین شوراهای اسلامی شهر و بازدید از طرح های عمرانی نیمه تمام اراک از دیگر برنامه های معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در سفر یک روزه به اراک بودو 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها