Portal_background_image

معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري: 3700 شركت دانش بنيان در كشور فعاليت مي كنند

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در نشست شورای اداری استان مرکزی که با حضور استاندار برگزار شد، گفت: سه هزار و 700 شرکت دانش بنیان در نقاط مختلف کشور فعالیت می کنند و هر روز به شمار این واحدها به خصوص در استان های بزرگ اضافه می شود.

ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اظهار کرد:  شرکت های دانش بنیان سال گذشته بیش از 600 هزار میلیارد ریال فروش محصولات داشتند که این یک افتخار بزرگ در عرصه تولید کشور محسوب می شود. 

وی ادامه داد: اقتصاد کشور ایران همچنان بر پایه فروش نفت است که باید با ایجاد چرخش در حوزه تولید و کارآفرینی و تکیه بر ظرفیت های بومی از اقتصاد تک محصولی فاصله گرفت. 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری بیان کرد: با هزینهاستخراج هر بشکه نفت چهار یا پنج دلار و به قیمت فروش 50 تا 60 دلاری نمی توان اقتصاد کشور را در مسیر پویایی قرار داد و باید بر پژوهش، فناوری و تبدیل ایده به عمل سرمایه گذاری کرد. 

وی افزود: رشد اقتصادی با فروش نفت حاصل نمی شود بلکه با توسعه شرکت های دانش بنیان، کارآفرینی و سرمایه گذاری شخصی می توان شاخص های اقتصادی را در کشور فعال و زمینه اشتغال مولد را فراهم کرد. 

ستاری اظهار داشت: مدیران و مسئولان دستگاه های اجرایی وظیفه دارند فضای کسب و کار را در نقاط مختلف استان فراهم کنند تا جوانان بتوانند با خلاقیت های خود وارد عرصه شده و زمینه توسعه همه جانبه کشور را فراهم کنند. 
وی گفت: محیط کسب و کار باید با جذب سرمایه گذران داخلی و خارجی فراهم شود و در این امر خطیر نباید از درآمد نفتی استفاده کرد چرا که اگر پول نفت در مسیر کارآفرینی جریان پیدا کند این فضا را در مدت زمانی کوتاهی به چالش می کشد. 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ادامه داد: گذار از تحریم ها و تهدید دشمنان نظام اسلامی تنها با تکیه بر داشته های داخلی به ویژه توسعه شرکت های دانش بنیان محقق می شود و مسئولان باید حمایت از کارآفرینان را با فراهم کردن فضای کسب و کار سرلوحه امور قرار دهند. 

وی بیان کرد: بیش از 33 میلیون جوان تحصیکرده و آموزش دیده 20 تا 40 سال در نقاط مختلف ایران اسلامی در انتظار حمایت مسئولان هستند که این حمایت باید در ایجاد فضای کسب و کار و بهره گیری از استعدادها و خلاقیت های افراد باشد. 

ستاری اظهار داشت: عاملی که باعث می شود اقتصاد دانش بنیان حرکت کند، اراده فردی و جمعی افراد و حمایت های سرمایه گذاران است که مسئولان در شکل گیری این مهم نقش محوری دارند. 

وی تاکید کرد: به کارگیری جوانان در دستگاه های دولتی و خصوصی بزرگترین خیانت به جامعه است چرا که پشت میز نشینی با پرورش خلاقیت سازگار نیست و روحیه کارآفرینی را سرکوب می کند. 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری بیان کرد: ایجاد فضای کسب و کار برای جوانان در راستای جلوگیری از مهاجرت مهمترین بحث روز در بنیاد علمی نخبگان است که این مهم باید در همه نقاط کشور برای حفظ جمعیت جوان بسط داده شود. 

ستاری افزود: 47 میلیون اینترنت یوزر در کشور ایران وجود دارد که بیش از نیمی از ظرفیت اینترنت یوزرهای خاورمیانه محسوب می شود و بزرگترین شرکت های نانو تکنولوژی در منطقه خاورمیانه مربوط به ایران است، بنابراین روند توسعه شرکت های دانش بنیاد و محیط های کسب و کار در کشور فراهم شده و می طلبد مسئولان نسبت به حمایت از این کارآفرینان برنامه های مدون تدوین کنند. 

وی گفت: در اقتصاد دانش بنیان منابع نفتی، گازی و معدنی ملاک فعالیت محسوب نمی شود بلکه همه تلاش ها و اقدامات در راستای بالا بردن ارزش افزوده منابع و ذخایر زیرزمینی است. 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: ارزش افزوده در کشورهای صنعتی جهان در گذشته به تعداد دودکش ها و صنایع بزرگ بود اما در نگاه جدید ایده عامل ارزش افزوده است و سود سرشار با خود دارد.

گفتنی است بازدید از پارک علم و فناوری استان مرکزی و شرکت های دانش بنیان مستقر در این پارک، بازدید از 2 شرکت دانش بنیان ایران پتک و تکوین آزمایش پارسه از دیگر برنامه های سفر یک روزه معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در سفر یک روزه به اراک بود.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها