Portal_background_image

استاندار: 3670 ميليارد ريال تسهيلات به واحدهاي توليدي استان پرداخت شده است/افزايش ۳۴ درصدي صادرات استان در سالجاري

زمانی قمی استاندار مرکزی در شانزدهمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که در محل استانداری برگزار شد، گفت: بیش از 3670 میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید از ابتدای اردیبهشت امسال تا کنون به واحدهای کوچک و متوسط این استان پرداخت شده است.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: 1170میلیارد ریال این مبلغ بر اساس سامانه بهین یاب و بیش از 2500 میلیارد ریال آن به صورت مستقیم و خارج از این سامانه به بیش از 460 واحد پرداخت شده است.  

وی ادامه داد: 1030 میلیارد ریال تسهیلاتی که به صورت مستقیم به واحدهای کوچک و متوسط پرداخت شده به عنوان تسهیلات رونق تولید در آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت شده است و بقیه آن نیز برای ثبت در این وزارتخانه در حال پیگیری است و با اتمام مراحل ثبت به عنوان تسهیلات رونق تولید، رتبه استان مرکزی در این حوزه ارتقا می یابد.

استاندار مرکزی گفت: با اقدام های انجام شده چالش های رونق تولید واحدهای کوچک و بزرگ احصا و شناسایی شده است و در این میان به همراهی بیشتر بانکها نیاز است.                          

زمانی قمی با یادآوری سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان محیط زیست کشور به این استان افزود: جمع بندی مسائل و مشکلات استان و چالش های واحدهای تولیدی و ارایه آنها به مسئولان کشوری برای افزایش دستاوردهای سفر قریب الوقوع دولت به این خطه از اولویت های کاری است.              

زمانی قمی تغییر سهام دار و پرداخت تسهیلات را 2 راهکار مهم رفع چالش های واحدهای بزرگ استان مرکزی عنوان کرد و گفت: تغییر سهام دار شرکت هپکو برای رفع مشکل این واحد صنعتی از اسفند ماه سال گذشته آغاز شده است.

وی، در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری سهمیه مصوب یک هزار و 642 میلیارد تومان درآمد استانی و  یک هزار و 484 میلیارد تومان در آمد ملی استان مرکزی، افزود: 92 درصد درآمدهای وصولی استانی و ملی در نیمه نخست امسال در استان محقق شده است که این میزان از متوسط کشوری جلوتر است .            

استاندار مرکزی ترکیب درآمدهای وصولی استانی و ملی این استان را در نیمه نخست امسال را  یک هزار و 442 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: 436 میلیارد تومان این مبلغ توسط شرکت های حقوقی دولتی و غیر دولتی کسب شده که این مهم نشان از فعال سازی واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل استان دارد و از آثار مثبت برجام است.            

زمانی قمی یاد آور شد: 302 میلیون دلار انواع کالا از ابتدای سال جاری تاکنون از استان مرکزی به خارج از کشور صادر شده است که این رقم از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 35 و 34 درصد افزایش دارد.         

وی ادامه داد: ارزش هرکیلو کالاهای صادراتی از استان مرکزی به خارج از کشور یک دلار و در سطح کشور حدود 50 سنت است که این مهم نشان از فاصله گرفتن استان از خام فروشی کالاهای صادراتی دارد.

استاندار مرکزی بیان کرد: همچنین 136 میلیون دلار کالا در این مدت وارد استان شده است که 90 درصد آن را مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی تشکیل می دهد.      

زمانی قمی افزود: واردات کالا به استان مرکزی از نظر وزنی 18 درصد و ارزشی حدود 9 درصد افزایش دارد که این نشان از پرداخت هزینه کمتر برای واردات به کشور است.               

وی، ارزش واردات کالا به استان مرکزی را حدود 2 دلار عنوان کرد و گفت: این مهم از نظر اینکه کالاهای با ارزش وارد استان می شود قابل توجه است و باید تلاش شود ارزش صادرات کالا نیز به این میزان افزایش یابد.

استاندارمرکزی ،افزایش صادرات نسبت به واردات و مثبت شدن تراز تجاری کشور و استان را نشان از تحرک در حوزه اقتصاد و حرکت صحیح دولت تدبیر و امید برای ایجاد رونق اقتصادی در کشور دانست.

گفتنی است  در این نشست نمایندگان شهرک های صنعتی استان مرکزی و نماینده فعالان بخش عایق رطوبتی دلیجان مشکلات خود را مطرح کردند.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها