Portal_background_image

وزير صنعت، معدن و تجارت: 25هزار صنعت كوچك و متوسط در دولت تدبيرو اميد حمايت شدند/بهره برداري از 19 هزار واحد توليدي در دولت يازدهم

نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در جشنواره تجلیل از کارآفرینان برتر حوزه کسب و کار و کارگاه های خرد و کوچک صندوق کارآفرینی امید استان مرکزی که با حضور استاندار برگزار شد، گفت: در راستای حمایت از تولید ایرانی، 25 هزار صنعت کوچک و متوسط در دولت یازدهم مورد حمایت قرارگرفته است.

نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: 12 هزار مورد از این تعداد طرح حمایتی را واحد های صنعتی و 13 هزار واحد نیز توسط جهاد کشاورزی با دریافت تسهیلات حمایت شده اند.

وی اظهار کرد: در برنامه ستاد اقتصاد مقاومتی طرحی برای بیش از نیم میلیون صنف کشور که نیاز به توسعه فعالیت دارند، در نظر گرفته شده تا تسهیلات با شرایط مطلوب را دریافت کنند.

وی گفت: در قالب این طرح، صندوق کارآفرینی امید می تواند خارج از نظام بانکی تسهیلات مطلوب را ارایه کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای ایجاد اشتغال و توجه به روستائیان لازم است صنعت به روستاها و به ویژه، به روستاهای مرزی سوق داده شود.

نعمت زاده افزود: با تصویب مجلس شورای اسلامی منابع ارزی این فعالیت و طرح مهم، محقق و اشتغال آفرینی و رونق تولید در روستاها شکل می گیرد.

وی اظهار کرد: برای رونق کشاورزی لازم است صنایع دستی از جمله قالی بافی نیز در دستور کار قرار گیرد تا اهالی روستا از منابع درآمدی متعددی بهره مند شود.

وی، اولویت اصلی دولت یازدهم را ایجاد درآمد و اشتغال عنوان کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب به حق بر ایجاد اشتغالزایی تاکید کردند و در واقع با حمایت از تولید، اشتغال پایدار تثبیت می شود.

نعمت زاده گفت: اکثر کارخانجات و غول های تجاری مطرح دنیا، فعالیت خود را از کارگاه های کوچک آغاز کرده اند و باید با بهادادن به صنایع خرد و کوچک زمینه توسعه اقتصادی کشور را فراهم کرد.

در ادامه این جشنواره از جمعی از کارآفرینان استان در بخش های مختلف تولیدی تجلیل شد.

****  نعمت زاده : 19هزار واحد تولیدی در دولت تدبیر و امید به بهره برداری رسید

نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست با نخبگان و دانشگاهیان (اقتصاد مقاومتی دانشگاه و صنعت)، گفت: 19 هزار واحد جدید صنعتی و تولیدی در بخش های مختلف در دولت تدبیر و امید به بهره برداری رسیده است.

وی افزود: از این مجموع این آمار، 12 هزار واحد، از جمله واحدهای جدید و مابقی واحدهای توسعه ای هستند، که عمده آنها توسط بخش خصوصی به بهره برداری رسیده است.

وی با یادآوری رشد چشمگیر بهره برداری از واحدهای توسعه ای در 2 سال گذشته، ادامه داد: با توجه به گشایش هایی که در زمینه اقتصادی به وجود آمده برخی از این واحدها برای تکمیل چرخه تولید، بهره برداری از محصول تکمیلی واحد خود را آغاز کرده اند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یاد آور شد: سال 91 صنعت کشور با رشد منفی 10 و 6 دهم درصد رو به رو بود و در طول چهار سال قبل از دولت یازدهم، صنعت رشد سرمایه گذاری منفی 40 درصد را تجربه کرد که این امر مشکلات فراوانی را برای واحدهای تولیدی کشور به همراه داشت.

نعمت زاده گفت: هم اینک 2 و نیم میلیون منزل خالی وجود دارد که 250 میلیارد دلار از سرمایه کشور در این زمینه راکد مانده است که می توانست به بخش تولید و صنعت اختصاص یافته و در کشور ایجاد اشتغال کند. 

وی ادامه داد: 12 میلیارد دلار در دوره قبل از دولت نهم و دهم از خارج کشور در حوزه صنعت پتروشیمی تسهیلات اخذ شد و این صنعت بعد از نفت دومین کالای صادراتی کشور را به خود اختصاص داد و بعد از آن متوقف شد در صورتی که می توانست این رشد افزایش داشته باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطر نشان کرد: امروز با اقدام های دولت تدبیر و امید فضا برای حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور تسهیل شده است و بسیاری از کارخانه ها از جمله شرکت هپکو با سرمایه گذاران آلمانی وارد مذاکره و مشارکت اقتصادی شده اند.

نعمت زاده افزود: علم و صنعت مرز نمی شناسد و برای توسعه و پیشرفت صنعتی و اقتصادی باید با دنیا تعامل داشته باشیم.

وی از رشد 10 درصد مصرف برق صنعتی در استان مرکزی و هفت درصدی در کشور سال کذشته نسبت به سال 94 خبر داد و گفت: این میزان افزایش مصرف برق صنعتی نسبت به افزایش متوسطه سالانه که حدود پنج درصد است، در این استان صد درصد و در کشور 80 درصد رشد داشته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطر نشان کرد: افرادی اظهار می کنند صنعت خوابیده با رکود مواجه است و حرکتی در صنعت وجود ندارد و این درحالی است که این آمارها، گویای رشد و حرکت مثبت در صنعت است.

نعمت زاده یاد آور شد: جمهورری اسلامی ایران در بسیاری از زمینه های علمی جزء 20 کشور نخست جهان قرار کرفته است و در بسیاری از علوم همچون نانون تکنولوژی به پیشرفت هایی دست یافته و از رتبه هفت و هشت در سال های گذشته به رتبه ششم دست یافته است.

وی ادامه داد: امروز به برکت انقلاب آزادی ها و حمایت هایی از آموزش عالی صورت گرفته، شرایط کشور در این حوزه بهبود یافته است که هنوز تا نقطه و جایگاه اصلی کشور در زمینه علمی فاصله وجود داشته دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری اقدام های دولت تدبیر و امید برای رفع تحریم ها افزود: هم اکنون با اقدام های دولت یازدهم فضا برای فعالیت نخبگان و صنعتگران در کشور فراهم شده است و روزانه یک نفر از نخبگان خارج کشور برای حضور و سرمایه گذاری در کشور جذب می شوند.

نعمت زاده گفت: نخبگان سرمایه های ملی کشور هستند و با ایجاد زمینه مناسب برای حضور این افراد در کشور، نباید اجازه فرار مغزها از کشور داده شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: استان مرکزی از ظرفیت های بسیاری در حوزه صنعت و دانشگاه برخوردار است که باید این واحدها دست به دست هم دهند و در کنار یکدیگر برای رشد و پیشرفت کشور و استان تلاش کنند.

وی ادامه داد:صنایع استان مرکزی از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون نقش تعیین کننده ای برای تامین نیازها کشور برعهده داشته اند و در زمان جنگ تامین کننده نیاز جنگی و در دوران سازندگی بیشترین خدمت را برای پیشرفت و توسعه کشور انجام دادند.          

*** بازدید  وزیر صنعت، معدن و تجارت از کارخانه یاسان

وزیر صنعت،معدن و تجارت از کارخانه بزرگ تولید سازه های فلزی و برج های انتقال نیرو و واحد نمونه صادراتی در اراک بازدید کرد.

وی در این بازدید روند تولید سازه های فلزی و برج های انتقال نیرو و مخابراتی را از نزدیک مورد بررسی قرار داد و از بخش های مختلف خط تولید،واحد طراحی و توسعه و بخش مهندسی این واحد تولیدی موفق کشور دیدن کرد.

کارخانه یاسان در شهرستان اراک سال گذشته به عنوان واحد نمونه صادراتی معرفی شده و در کنار صدها واحد تولیدی دیگر در استان مرکزی در راستای تولید و اشتغال فعال است.

این واحد تولیدی سالانه 50هزار تن انواع سازه های فلزی مرتبط با صنعت برق و مخابرات را تولید کرده و موفق شده است طراحی دکل های منحصر به فرد تا ارتفاع 475 متر را نیز اجرایی کند.

سامانه طراحی دکل در این کارخانه بزرگ در خاورمیانه بی نظیر است و با بهره گیری از دانش و تخصص داخلی محصولات با کیفیت و استاندارد را جهت استفاده در بخش های مورد نظر تولید می کند.

کارخانه یاسان سال گذشته 18 هزار تن سازه فلزی به سوریه صادر کرده و امسال نیز علاوه بر تداوم صادرات خود قصد دارد بازار ارمنستان را نیز به عنوان بازار هدف در نظر بگیرد.

گفتنی است بازدید از شرکت تولیدی یاسان، حضور در نشست ستاد راهبری و اقتصاد مقاومتی استان، نشست با نخبگان دانشگاه صنعتی اراک، بازدید از شرکت پارس جهد و حضور در آیین تجلیل از کارآفرینان کسب و کار از  برنامه های محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر یک روزه به اراک بود.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها