Portal_background_image

نوبخت: 16هزار ميليارد تومان براي احياي واحدهاي صنعتي كشور تخصيص يافت

نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در نشست مشترک شورای برنامه ریزی و توسعه و ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی که با حضور استاندار برگزار شد، گفت: 16هزار میلیارد تومان برای احیای واحدهای صنعتی کشور با هدف رونق تولید تخصیص یافت.

نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار کرد: در عالی ترین سند فرادستی نظام بعد از قانون اساسی، تحقق اهداف توسعه یافتگی در افق 1404 و در کنار آن ایستادن در جایگاه نخست اقتصادی و فناوری در منطقه است.

وی بیان کرد: توسعه در سال 1395 مقصد برنامه پنجم و ششم است و این تحقق این امر از طریق رفع موانع تولید میسر است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: توسعه از طریق تسریع در تکمیل طرح های عمرانی دولتی با جدیت دنبال می شود و برای رفع موانع در مسیر کمک به واحدهای تولیدی، مقرر شد حداقل برای هفت هزار و 500 واحد تولیدی زیان ده یا کم کم توان شناسایی شده در کشور، 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات درنظر گرفته شود.

نوبخت اظهار کرد: با توجه به ماهیت غیر دولتی بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی کشور، باید تسهیلات بانکی به عنوان سرمایه در گردش و سرمایه ثابت در اختیار این واحدها قرار گیرد.

وی عنوان کرد: بر اساس گزارش استاندار مرکزی در این راستا، حدود پنج هزار میلیارد ریال اعتبار در اختیار 703 واحد تولیدی از مسیر مستقیم با بانک و یا از طریق فرایند رونق تولید قرار گرفته است.

معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: 13 هزار واحد در سطح ملی از این تسهیلات استفاده کرده اند و امید است روز به روز شاهد رفع موانع تولید باشیم.

نوبخت گفت: در شرایطی که نیازمند رشد اقتصادی و پویا در جامعه هستیم، هپکو و واگن سازی پارس با ظرفیت زیر 40 درصد فعالیت دارند و این امر زیبنده نیست.

معاون رئیس جمهوری افزود: منابع مالی دولت محدود است اما به نسبت سال گذشته هم اینک قیمت نفت به بالای 50 دلار رسیده و متوسط فروش امسال حدود 42 دلار بوده است.

وی عنوان کرد: میزان فروش نفت کشور به برکت رفع تحریم ها و برجام افزایش یافته است.

نوبخت یادآور شد: با توجه به نوسانات قیمت نفت در بازار جهانی، اوپک به دنبال کاهش عرضه و فروش بود، اما جمهوری اسلامی ایران به درستی مقاومت کرد و پیروز شد.

وی عنوان کرد: فروش نفت ایران در گزارش ماه گذشته وزیر نفت، 2 میلیون و 900 هزار بشکه بوده که البته این میزان دایمی نیست اما متوسط ماه های گذشته نیز 2 و نیم میلیون بشکه بوده است.

نوبخت بیان کرد: جای خوشبختی است که در این دولت بسیاری از واحدهای تولیدی رونق گرفتند و با خزانه محدود دولت همه مشکلات را دنبال می کند.

وی گفت: در چند روز گذشته جمعی از هموطنان در سیستان و بلوچستان گرفتار سیلاب شدند و آب به هامون خشک رسید ودر پی آن خسارت های سنگینی نیز به بار آمده که دولت باید آن را جبران کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: سرمازدگی مرکبات شمال کشور و بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از دیگر خسارت های وارد شده است که باید مورد توجه قرار گیرد.

نوبخت اظهار کرد: تخصیص بهینه منابع اساس بودجه ریزی است و ارزش کار دولت به این است که با منابع محدود بهترین تخصیص ها در دستور کار قرار می دهد.

وی بیان کرد: امروز در سفر به استان مرکزی از مجتمع حوزوی خاتم الانبیاء (ص) بازدید شد و ساخت این مجتمع بزرگ معنوی بیانگر توسعه در عرصه فرهنگ و دین است.

نوبخت تصریح کرد: بر اساس الگویی که مد نظر رهبر معظم انقلاب است، فرهنگ زیر ساخت توسعه و از ابعاد آن است.

نوبخت بیان کرد: جای خوشحالی دارد که در استان مرکزی که استانی صنعتی است به مسائل دینی و فرهنگی توجه ویژه شده است و این مسائل توسط نماینده ولی فقیه در استان مرکزی که شخصیتی بزرگ و اثرگذار در جمهوری اسلانی ایران است، دنبال می شود.

وی در خصوص اعتبارات سفر رئیس جمهوری به استان مرکزی نیز گفت: در این سفر حدود 9 هزار و 300 میلیارد ریال مصوب شده است.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: پیگیری مصوبات سفر و سایر مسائل کوچک و بزرگ این استان توسط نماینده عالی دولت در استان مرکزی با جدیت پیگیری می شود که این موضوع جای تقدیر دارد.

نوبخت گفت: مطالبات نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و استاندار مرکزی و مطالبات کارگران شرکت هپکو و واگن سازی اراک به عنوان مصوبه این شورای اقتصاد مقاومتی استان پیگیری می شود.

وی ادامه داد: حضور در نشست های شورای برنامه ریزی و توسعه استان ها فرصت مغتنمی برای مدیران استان ها و مسئولان ملی است تا در یک گفت و شنود متقابل موانع و مشکلات در کنار ظرفیت هایی که در استان ها وجود دارد، بازگویی و مورد توجه قرار گیرد.

نوبخت اظهار کرد: پس از سفر کاروان تدبیر و امید به استان مرکزی متعهد به سفر به این استان بودم و پس از این سفر، مسئول سفرهای رئیس جمهوری برای پیگیری سایر موارد سفرهای مکرری به استان خواهند داشت.

وی بیان کرد: انتظار است مدیران و مسئولان دستگاه های مختلف این استان گزارش فعالیت های خود را ظرف یک تا 2 هفته آینده ارایه دهند و موارد از طریق رئیس سازمان برنامه و بودجه به تهران گزارش شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی هم در این نشست گفت: در سفر رئیس جمهوری و کاروان تدبیر و امید به این استان 9 هزار و 300 میلیارد ریال اعتبار برای 55 طرح مصوب شد که از این میزان چهار هزار و 230 میلیارد ریال اعتبار آن مربوط به سال 95 است.

رقیه یادگاری افزود: از مجموع چهار هزار و 230 میلیارد ریال امسال، تاکنون سه هزار و 150 میلیارد ریال تخصیص اعتبار شده است که بیانگرتحقق 74 درصدی از تخصیص اعتبار مصوبات سفر است.

وی بیان کرد: در این سفر مهمترین و تاثیرگذارترین طرح هایی که در توسعه استان نقش موثری داشت، انتخاب شده است.

گفتنی است محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی در سفر خود به استان مرکزی با نماینده ولی فقیه در این استان دیدار و از مجتمع حوزوی خاتم الانبیاء (ص)، 2 واحد تولیدی و صنعتی هپکو و واگن پارس اراک نیز بازدید کرد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها