Portal_background_image

استاندار در آيين تجليل از پژوهشگران برتر استان: ۲ درصد علم كشور در استان مركزي توليد مي‌شود

آقازاده استاندار مرکزی در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر استان از فعالیت ۷۶ موسسه آموزش عالی و دانشگاه در این استان خبر داد و گفت: بر اساس آمار اطلس ملی علم جمهوری اسلامی ایران، ۲ درصد علم کشور توسط جوانان و نخبگان این استان تولید می‌شود.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: این استان با یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت ۲ درصد مساحت کشور را داشته و توانسته سهم خود را در تولید علم و دانش در کشور حفظ کند.

وی با بیان اینکه حدود ۷۶ هزار دانشجو در استان به تحصیل اشتغال دارند، خاطرنشان کرد: سهم هریک از دانشگاه‌های استان از نظر تعداد دانشجویان یک‌هزار نفر است که این مهم نشان از تعدد مراکز عالی در استان داشته و باید با کاهش و ادغام این دانشگاه‌ها زمینه افزایش دانشجویان آنها افزایش داد.

آقازاده انجام فعالیت‌های پژوهشی و فناوری‌های جدید را کلید رفع مشکلات و پیشرفت کشور دانست و گفت: زمینه فعالیت‌های پژوهشی در راستای خنثی‌سازی تحریم‌های ظالمانه دشمنان، افزایش یافته و در استان مرکزی نیز در این راستا گام‌های بلندی برداشته شده است.

وی با یادآوری توجه دولت تدبیر و امید به فعالیت های پژوهشی در کشور افزود: بودجه پارک‌های علم و فناوری در کشور در سال جاری به پنج هزار میلیارد ریال رسیده است و منابع مالی قراردادهای دانشگاه‌ها با صنایع در سال گذشته به ۱۸ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.

استاندار مرکزی با بیان اینکه بودجه پارک‌های علم و فناوری در کشور سال گذشته حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد افزایش یافته است. اظهارداشت: منابع مالی ناشی از انعقاد قرارداد دانشگاه‌های کشور با صنایع نیز سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن حدود ۲ برابر افزایش یافته است.

آقازاده فروش شرکت های دانش بنیان کشور در سال گذشته را ۹۷ هزار میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: صادرات آنها در این مدت ۶۲ میلیون دلار بوده است.

وی ادامه داد: هفت هزار و ۸۶۴ شرکت فناور در پارک‌های علم و فناوری رونمایی شده است که یک هزار و ۶۲۵ مجوز برای ایجاد این شرکت‌ها در سال گذشته صادر شده و  برای ۵۷ هزار نفر در آنها اشتغال‌زایی شده است.

استاندار مرکزی افزود: ۵۸۰ شرکت خلاق و نوآور، ۴۹ شتاب دهنده و ۱۱۸ شرکت نوآوری فعال اکنون در کشور فعالیت دارند و ۸۰ درصد شاغلان این شرکت‌ها دارای مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد و ۲۷ درصد دارای مدرک دکترا هستند.

وی با بیان اینکه ۶۰ هزار مقاله توسط محققان کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی منتشر شده است، اظهار داشت: ایران اسلامی چایگاه شانزدهم علمی جهان را به خود اختصاص داده و یک و ۹ دهم تولید علم جهان توسط محققان و دانشمندان کشور تولید می‌شود.

آقازاده افزود: ایران اسلامی یک و ۹ دهم درصد جمعیت و یک و هشت دهم مساحت جهان را به خود اختصاص داده و توانسته سهم خود از تولید را در دنیا حفظ کند.

رئیس دانشگاه اراک نیز در این نشست پژوهش را کلید توسعه و پیشرفت کشور دانست و گفت: اکنون که اقتصاد کشور به دلیل برخی تحریم‌های دشمنان دچار مشکل شده و اقتصاددانان به این نتیجه رسیده‌اند که وابستگی اقتصاد به نفت شکننده است، توجه به تحقیقات و پژوهش عامل رفع مشکلات و توسعه کشور به شمار می رود.

«حمیدی » افزود: تربیت نیروی انسانی لازم و انجام تحقیقات با کیفیت و اثر بخش نیازمند اعتبارت بوده و با توجه به اختصاص یک درصد بودجه دستگاه‌ها به فعالیت‌های پژوهشی نیاز است این اعتبارات جمع آوری و برای تحقیقات ملی و اثرگذار هزینه شود.

وی ادامه داد: هفت تا هشت هزار میلیارد ریال سال گذشته و امسال به تحقیقات اختصاص یافته که این رقم بسیار اندک است.

رییس دانشگاه اراک با یادآوری اختصاص بخشی از سود صنایع سودده به طرح‌های تحقیقاتی در کشور گفت: سهم پژوهشی یکی از صنایع استان مرکزی ۶۰۰ میلیارد ریال است، در صورتی که طرح‌هایی که به سامانه معرفی کرده ۶۰ میلیارد ریال است.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها