Portal_background_image

استاندار: ۱۸ هزار ميليارد ريال سرمايه گذاري در استان مركزي كليد خورد

آقازاده استاندار مرکزی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی و شورای اداری استان مرکزی که با حضور رئیس قوه قضائیه برگزار شد، گفت: بیش از ۱۸ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری امسال با بهره برداری ۴۵۰ طرح اقتصادی در این استان کلید خورد.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار داشت: باا بهره برداری از این طرح‌های تولیدی برای پنج هزار نفر فرصت شغلی جدید ایجاد می‌شود.

وی اظهار داشت: ۳۵۰ واحد صنعتی با بیش از ۱۷ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی پارسال در این استان به بهره برداری رسید که بیش از چهار هزار و ۸۰۰ فرصت شغلی جدید ایجاد کرد.

استاندار مرکزی گفت: میزان سرمایه گذاری سال گذشته این استان نسبت به سال ۹۶ بیش از ۹۰ درصد و در بحث اشتغال بیش از ۴۰ درصد افزایش دارد.
آقازاده افزود: سال گذشته از رکود ۵۵ واحد صنعتی بزرگ و کوچک این استان جلوگیری شد و این استان در این حوزه جایگاه سوم کشور را به دست آورد.
وی اظهار داشت: بیش از ۱۵ هزار هکتار از اراضی ملی در سال‌های قبل به مستثنیات قانونی برگشت که مقام معظم رهبری نیز استان مرکزی را در این خصوص تحسین کرد.

استاندار مرکزی گفت: این استان در تولید گوشت قرمز، سفید و تخم مرغ جز استان‌های برتر کشور محسوب می‌شود.

آقازاده افزود: ۲ واحد گاوداری ۳۵ هزار راسی در ساوه و زرندیه با سرمایه گذاری بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال تا پایان امسال به بهره برداری می‌رسد که تولید سه هزار و ۳۰۰ تنی شیر استان را تا ۲ برابر می‌کند.

وی اضافه کرد: صادرات غیر نفتی این استان در سال گذشته با وجود تحریم‌های دشمنان برای نخستین بار از مرز یک میلیارد دلار عبور کرد و نرخ بیکاری استان نیز هشت و سه دهم بود و این استان در پایین بودن نرخ بیکاری استان سوم کشور شد.

رئیس قوه قضائیه  نیز گفت: نقدینگی کشور در سال‌های اخیر با افزایش چشمگیری روبه رو بوده و برای کنترل شرایط اقتصادی و کاهش تورم نیاز است که این ظرفیت در رونق تولید و فعالیت‌های اقتصادی به کار گرفته شود.

آیت الله سید «ابراهیم رئیسی» افزود: برخی از مشکلات حوزه صنعتی استان مرکزی به موانع تولید کشور ارتباط دارد که باید در سطح ملی بررسی و حل شود.

وی اظهار داشت: نقش مؤثر فعالان اقتصادی در تصمیم سازی ها قابل کتمان نیست و آنان می‌توانند نظرات و مشکلات خود را از طریق نمایندگان مجلس، دولت و قوه قضائیه به تهران منعکس کنند تا در نشست‌های ملی مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس قوه قضائیه گفت: قاچاق کالا به رونق تولید در کشور ضربه می زند و اگر قرار است در مسیر توسعه گام برداشته شود و اقتصاد بالنده و پویا رقم بخورد باید با پدیده قاچاق کالا به خصوص قاچاق سازمان یافته با جدیت برخورد شده و از افزایش بی رویه واردات جلوگیری شود.

آیت الله رئیسی افزود: ظرفیت و توانمندی بخش های مختلف در کشور بالا است و واگذاری مسایل به مردم می تواند گره های بسیاری را باز کند چرا که تجربه ثابت کرده هرجا امور به مردم سپرده شده نتایج درخشان حاصل شده است.

وی اظهار داشت: فعالان اقتصادی باتجربه باید مباحث کلان اقتصادی خود را به مدیریت کشور انتقال دهند تا پیگیری ها اثربخش شود.

رئیس قوه قضائیه گفت: کمیسیون کار باید با شرکت بازرسی، دادستان، معاون اقتصادی استانداری، اتاق بازرگانی و کشاورزی، سازمان صمت در استان نشست هایی تشکیل داده و مباحث اقتصادی به صورت کلان و کلی مورد بررسی و نسبت به انعکاس مشکلات اقدام شود.

آیت الله رئیسی افزود: فعالان اقتصادی در حل مسایل کلی جامعه از طریق نمایندگان مجلس و قوه قضائیه نظرات خود را منعکس کنند.

وی اظهار داشت: برخی از مشکلات و مسایل استان مرکزی مربوط به مسایل و شرایط منطقه ای است این مسایل باید در بدنه استان پیگیری شود.

رئیس قوه قضائیه گفت: حمایت از تولید باید همه شمول و در تمام بخش های حقوقی و مالی و قضایی وجود داشته باشد.

آیت الله رئیسی افزود: دفتر حمایت از سرمایه گذاران در سازمان بازرسی کشور راه اندازی می شود تا سرمایه گذارانی که در دستگاه های دولتی با مانع برخورد می کنند، بتوانند با مراجعه به سازمان های بازرسی مشکلات خود را مطرح کنند.

آیت الله «قربانعلی دری نجف آبادی» نیز گفت: بیشترین دغدغه مردم این استان در سال‌های گذشته بحث واگذاری بی ضابطه واحدهای تولیدی بوده و نمونه‌های متعددی از آسیب‌های آن موجود است.

وی اظهار داشت: از دستگاه قضائی انتظار می‌رود یا اجازه واگذاری واحدهای پالایشگاه، پتروشیمی را ندهد و یا این واحد در قالب سهامی عام به مردم با مدیریت کاربردی واگذار شود.

امام جمعه اراک گفت: پالایشگاه، پتروشیمی و نیروگاه شازند یک مجموعه ارزشمند صنعتی در قلب کشور است که اکنون حتی با ۱۰ میلیارد دلار هم نمی‌توان نمونه آنها را ایجاد کرد.

آیت الله دری نجف آبادی در ادامه افزود: یکی از شاخص‌ها در تضمین برنامه‌های کلان جمعیتی، عملیاتی کردن کامل سیاست‌های جمعیتی است که در این راستا نقص جدی وجود دارد.

وی اظهار داشت: نرخ زاد و ولد در استان مرکزی ۹ دهم و نرخ باروری یک و ۶ دهم است و مرکزی دومین استان پیر کشور محسوب می‌شود که باید برای حل این مشکلات چاره اندیشی کرد.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمان از دیگر وظایف دستگاه قضائی است که بار سنگین پرونده‌ها با توجه به پیشگیری کاهش چشمگیری خواهد داشت.

آیت الله دری نجف آبادی افزود: دستگاه قضائی استان باید از سلامت لازم برخوردار و عوامل دلالی، فرصت طلبی و فاسد نباید مهلت نفوذ در این شجره طیبه را بیابند.

وی اظهار داشت: تخریب دستگاه قضائی از سوی اندیشه‌های فاسد سکولاری در هر شرایطی وجود دارد اما مسئولان و کارکنان این قوه باید با تمام ظرفیت در راستای احقاق حقوق عامه و صیانت از ارزش‌های والای انقلابی و اسلامی حرکت کند.

امام جمعه اراک گفت: دستگاه قضائی وظیفه دارد با بهره گیری از اسلام فقاهت و اهل بیت (ع) آرمان‌های امام راحل و شهید بهشتی را تبلور عینی ببخشد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها