Portal_background_image

استاندار: گونه هاي گياهي و جانوري تالاب ميقان اراك در آتش سوزي آسيبي نديد

استاندار مرکزی پس از مهار آتش سوزی تالاب میقان اراک،گفت: در جریان آتش سوزی بخشی از تالاب کویری میقان اراک به گونه های گیاهی و جانوری ارزشمند این زیستگاه طبیعی تحت حفاظت آسیبی وارد نشد.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: این آتش سوزی از نیمه شب گذشته در محوطه نیزارهای تالاب میقان رخ داد و مهار آن به دلیل باتلاقی بودن منطقه و همچنین پدیده وزش باد 16 ساعت به طول انجامید.

وی توضیح داد: در ساعات اولیه آتش سوزی سطح درگیر محدود بود اما، از صبح امروز تا زمان مهار آتش حدود 50 هکتار از اراضی نیزار این زیستگاه طبیعی در آتش سوخت.

استاندار استان مرکزی اضافه کرد: با حضور هواپیمای آب پاش و انجام پنج سورتی پرواز سرانجام زبانه های آتش در تالاب میقان از هوا و زمین در چند جبهه مختلف هدف قرار گرفت و خاموش شد.

آقازاده ادامه داد: نیروهای اطفای حریق، عوامل امدادی و اعضای ستاد بحران در منطقه مشغول لکه گیری آتش برای پیشگیری از شعله وری مجدد هستند.

وی گفت: خوشبختانه منطقه آتش گرفته در تالاب میقان نیزار است که در سال آتی قابل ترمیم و رویش مجدد است و خسارات عمده به ذخیره گاه قره داغ و آتریپلکس، پرندگان مهاجر و سایر سرمایه های ارزشمند این تالاب وارد نشده است.

گفتنی است تالاب کویری میقان اراک با پیشینه 2 هزار ساله، از مجموعه های کم نظیر زیستگاهی در کشور و خاورمیانه است که به عنوان یکی از زیستگاه های بین المللی پرندگان مهاجر و گنجینه ای ارزشمند از سرمایه های طبیعی و تنوع زیستی مطرح است.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها