Portal_background_image

گزارش استاندار در نشست رونق توليد با حضور وزير كشور/ استان مركزي پيشرو در اجراي طرح رونق توليد و كاهش نرخ بيكاري

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست بررسی راهکارهای رونق تولید،ایجاد اشتغال وکاهش نرخ بیکاری که با حضور وزیرکشور و سایر استانداران در محل وزارت کشور برگزار شد، پرداختن به اشتغال خرد و روستایی، تکمیل طرح های دارای پیشرفت فیزیکی بالای 50 درصد و شناسایی علل عدم تحقق مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی استانها را از عوامل موثردر ایجاد اشتغال و رونق تولید عنوان کرد.

زمانی قمی استاندار مرکزی با اشاره به راهکار های موثر در ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری پیشنهاد کرد: پرداختن به اشتغال خرد و کوچک به ویژه اشتغال روستایی نقش موثری در کاهش نرخ بیکاری دارد لذا  بر ورود  استانها و کشور بر این مسیر تاکید می کنم.

استاندار مرکزی گفت: احصا مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی استان ها و شناسایی علل عدم تحقق این مصوبات مسیر خوبی برای شناسایی آسیب ها و موانع موجود در حوزه اشتغال  و نارسایی هایی  که در سیستم اداری و اجرائی  وجود دارد و باعث  عدم اجرای این مصوبات شده است،  می باشد و به حل این مشکلات کمک می کند.

وی ادامه داد: استان مرکزی 100 طرح در دست احداث  و دارای پیشرفت فیزیکی 50 و بالای 50 درصد را شناسایی کرده و برای به ثمر نشستن تک تک  این طرح ها وقت گذاشته و با مسئولین ملی و دوایر دولتی مذاکره کرده است تا به نتیجه قطعی برسند این تجربه ای است که پیشنهاد می کنم  استان های دیگر به این الگو عنایت داشته باشند.

زمانی قمی با اشاره به اقدامات استان مرکزی در حوزه اقتصاد برای کاهش نرخ بیکاری در استان ، اظهار کرد: صیانت از واحد های تولیدی فعال استان و جلوگیری از تعدیل و ریزش نیرو در این واحدها از اقدامات مهم استان مرکزی در جهت رونق تولید و کاهش نرخ بیکاری بوده است.

وی عنوان کرد: ستاد اقتصاد مقاومتی استان بررسي مسائل و مشكلات بخش صنعت، خاصه كارگاههاي بزرگ صنعتي استان كه نقش مهمي در تكميل زنجيره توليد، رونق صنايع كوچك و افزايش توان توليد و ارتقاي بهره‌وري دارند را در دستور کار خود قرار داد و توانست در جهت رفع این مشکلات گام های موثری بردارد.

استاندار مرکزی گفت: پرداختن به اقتصاد روستایی و اشتغال خرد و کوچک ازجمله مسیرهایی است که در حوزه اشتغال و کاهش نرخ بیکاری بخوبی نتیجه می دهد در این راستا  16 جلسه  ستاد اقتصاد مقاومتی استان  در روستاها و مراکز بخشها  تشکیل شد.

وی افزود: با این اقدام توانستیم موانع ایجاد اشتغال در روستاها و همچنین مزیت ها و ظرفیت های ایجاد اشتغال در روستاها را شناسایی و احصا نمائیم و در جهت توسعه اشتغال روستایی قدم های موثری برداریم.

استاندار مرکزی گفت: تدبیر برای اعطای وام به 1060 واحد کوچک و متوسط صنعتی و کشاورزی تا سقف 716 میلیارد تومان نیز اقدام مهم دیگری بود که توانست بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی استان را به چرخه تولید باز گرداند.

زمانی قمی افزود:  استان مرکزی با بهره گیری مناسب از فرصت برجام  توانست در زمینه سرمایه گذاری جدید و جذب سرمایه های خارجی اقدامات موثری را به انجام برساند و با گروه های بلژیکی، کره ای ، فرانسوی  و آلمانی مذاکره  نماید و در سال 95 میزان  378 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی توسط سازمان اقتصادی فنی وزارت اقتصاد و دارایی برای استان مرکزی تصویب شده است.

وی افزود: نیروگاه سیکل ترکیبی با راندمان بالا با سرمایه گذاری یک میلیارد دلار، رنوی فرانسه 660 میلیون دلار  و کوره ذوب سیلیس با 40 میلیون یورو جز طرح هایی است که در استان مرکزی در آینده به ثمر خواهد نشست .

زمانی قمی بیان کرد: مجموع اقداماتی که بیان شد و تاکید بر صادرات استان که روند رو به رشد داشته و تراز تجاری استان مثبت  است و واردات استان که عمدتا تامین مواد اولیه  و تجهیز و نوسازی صنایع را شامل می شود به ما  کمک کرد تا بتوانیم کمترین نرخ بیکاری کشور را در دو سال پی در پی داشته باشیم.

وی ادامه داد: کاهش نرخ بیکاری تک رقمی کمی مشکل است چرا که متوجه  تحصیل کردگان و بیکارانی است که فارغ التحصیلان دانشگاهی  هستند و  باید از طریق شرکت های دانش بنیان و تکنولوژی های  برتر بکار گرفته شوند که راهکارهای خود را طلب می کند.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد:  موقعیت استراتژیک استان مرکزی زمینه  حضور سرمایه گذاران خارجی و داخلی برای سرمایه گذاری در این استان را دوچندان می کند و استان مرکزی از این برتری نسبت دیگر استانها برخوردار است.

گفتنی است در این نشست که رحمانی فضلی وزیر کشور ، دین پرست معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منطقه اي وزارت كشور، استانداران 17 استان كشور كه بيشترين و يا كمترين نرخ رشد بيكاري را داشته اند، ‌حضور داشتند ،علل نوسانات نرخ بيكاري و اشتغال مورد بررسي و تبادل نظر قرار گرفت تا در استانهاي داراي بيشترين نرخ بيكاري اقدامات اساسي براي بهبود وضعيت صورت گيرد.

یادآور می گردد استان مرکزی از استانهای دارای کمترین نرخ بیکاری در کشور است که در این نشست استاندار مرکزی گزارشی از  اقدامات استان در حوزه اقتصاد برای کاهش نرخ بیکاری در استان و همچنین پیشنهاداتی در جهت کاهش نرخ بیکاری و رونق تولید را ارائه نمود.

 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها