Portal_background_image

کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان مرکزی

کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان مرکزی روز سه شنبه مورخ 12/4/92 با حضور حضرت آیت ا... دری نجف آبادی نماینده محترم ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک ، جناب آقای مهندس شعبانی فرد استاندار محترم مرکزی و رئیس کمیسیون ، حجت الاسلام مظفری رئیس کل دادگستری استان مرکزی ، جناب آقای عاشوری معاون محترم برنامه ریزی استانداری ، جناب آقای بیدل مدیر کل محترم امنیتی و انتظامی و دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان و مدیران و نمایندگان دستگاههای اجرائی عضو کمیسیون در محل استانداری مرکزی برگزار گردید

در ابتدای جلسه جناب آقای شعبانی فرد استاندار محترم به تشریح وضعیت استان مرکزی و راههای مواصلاتی این استان ( کریدور شمال – جنوب و غرب ) پرداخته و خاطر نشان نمودند با توجه به اینکه استان ما جزء استانهای مرزی نمی باشد و در لایه دوم قرار دارد لذا کشفیات کالای قاچاق در این استان رقم مناسبی را نشان می دهد.

ایشان با اشاره به فرمان 4 ماده ای مقام معظم رهبری در تیرماه سال 1381 و گذشت بیش از یک دهه از صدور این فرمان بر عزم جدی دستگاههای مرتبط با بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید نموده و تبلیغات مناسب و هوشمندانه ، برخورد قاطع دستگاه قضائی و انتظامی را عنوان نمودند .

آقای شعبانی فرد در بحث مبارزه با قاچاق اظهار نمودند عزم جدی باید بر این اصل استوار باشد که عمل قاچاق برای قاچاقچی بر خلاف صرفه باشد.

استاندار محترم در ادامه با اشاره به قاچاق کالاهای سلامت محور ( دارو و اقلام بهداشتی و آرایشی ) کنترل مبادی ورودی تا محل عرضه را مورد تاکید قرار داده و بیان داشتند گسترش بحث استفاده از کالای قاچاق موجب ضربه زدن به تولید داخلی ، گسترش بیکاری و سایر معیارهای اقتصادی می گردد.

آقای شعبانی فرد بیان داشتند از زمان صدور فرمان با پيگيري هاي صورت گرفته ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز كه قبلاً به عنوان زير مجموعه وزارت كشور فعاليت داشت با تصويب مجمع تشخيص مصلحت نظام به عنوان يكي از نهادهاي زير مجموعه رياست جمهوري تشكيل گرديد و فعاليت خود را به صورت مستقل و با نظارت رئيس محترم جمهور آغاز نمود .

اين ستاد بلافاصله كميسيون هاي مبارزه با قاچاق كالا وارز را به رياست استانداران محترم و در شهرستان ها به رياست فرمانداران محترم در كل كشور راه اندازي و عملاً اين فرمان در سراسر كشور اجرائي شد .

استاندار محترم در خصوص عملکرد دستگاههای متولی در بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیان داشتند : از زمان صدور فرمان مقام معظم رهبري ( 12/4/1381 تا پايان خرداد ماه سال 1392 ) مجموعاً 6291 فقره پرونده قضائي مربوط به كشفيات انواع كالاي قاچاق تشكيل شده است كه از اين مقدار 3935 فقره آن مربوط به كشفيات كالاي قاچاق گمركي بوده و مابقي پرونده ها مربوط به ساير پرونده هاي قاچاق بوده است .

رئیس کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان مرکزی از تجدید نظر در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خبر داده و موانع موجود در بحث مقابله را نوع سپرده گذاری ارز در بانکها ، عدم راه اندازی سامانه های کنترلی در برخی دستگاههای متولی عنوان و تاکید نمودند با افزایش کیفیت تولیدات داخلی بحث رضایتمندی شهروندان جهت استفاده از کالاهای ایرانی منجر به جلوگیری از ورود کالاهای خارجی خواهد شد .

 

در ادامه جلسه حضرت آیت ا... دری نجف آبادی نماینده محترم ولی فقیه در استان مرکزی سلامت اقتصادی را مورد نظر همه مسئولین نظام دانسته و مبارزه با پدیده قاچاق
( کالا ، ارز و سوخت ) را امری برای کاهش فساد و انحراف ، تقویت تولید داخلی ، تعادل در بازار ارز ، ایجاد اشتغال ، جریان سلامت اقتصادی ، عدالت اجتماعی عنوان داشتند .

ایشان از تمامی دستگاههای اطلاعاتی ، امنیتی و انتظامی خواستند باید در برخورد به گونه ای عمل شود که از تکرار ارتکاب جرم جلوگیری شود و می بایستی با انجام کار اطلاعاتی سریع ، عمیق و مناسب در جهت شناسائی شبکه ها و سرشاخه ای قاچاق اقدام نمود .

امام جمعه محترم اراک با اشاره با آیات شریفه قرآن کریم و بند 5 اصل 164 قانون اساسی اصل پیشگیری را مقدم بر مجازاتهای بازدارنده دانسته و خاطر نشان نمودند با اجرای سیاستهای مناسب در جهت حمایت از ارکان تولید داخلی قدم برداشت .

در ادامه جناب آقای بیدل مدیر کل محترم امنیتی و انتظامی و دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان مرکزی به عنوان یکی از استانهای پیشرو در عرصه مبارزه با قاچاق عنوان نموده و به تشریح عملکرد کمیسیون اعم از تعداد جلسات اصلی کمیسیون ، تعداد مصوبات اجرا شده و در حال اجرا ، عملکرد کمیته های زیر مجموعه تخصصی کمیسیون در استان ، عملکرد کمیسیون های شهرستانی ، برگزاری جلسات مشترک و کارگروههای تخصصی پرداخته و بیان داشتند از اقدامات برجسته طی سالهای اخیر اجرای طرح کدینگ کالاهای وارداتی ( موسوم به طرح شبنم ) ، اجرای طرح پایلوت در بحث ساماندهی مصرف و توزیع سوخت و فرآورده های نفتی ، ساماندهی شبکه دارو ، کالای دخانی و ... می باشد.

در این جلسه آقای اکبری فرماندار محترم شهرستان دلیجان نبود کارشناس تخصصی گمرک برای تشخیص کالاهای تخصصی و نبود محل مناسب برای نگهداری کالاهای مکشوفه را عنوان نمود .

نماینده اداره کل اطلاعات استان در خصوص عملکرد این اداره کل در بحث مقابله و مبارزه با قاچاق از شناسائی یک باند متشکل از پیمانکاران و دلالان فرآورده قیر خبر داده و عنوان داشت افراد موصوف طی یک پروسه زمانی بین سالهای 78 تا 89 اقدام به خرید محصول به صورت یارانه ای و فروش آن در بازار آزاد و یا به کشورهای همسایه می نمودند که دو نفر از این متهمین دستگیر و مبلغ 17 میلیارد تومان وجوه مورد سوء استفاده و 150 عدد مهر جعلی از آنها کشف گردیده است .

آقای فرامرزی از تبانی این افراد با پرسنل شرکت پاسارگاد خبر داده و عناوین اتهامات این افراد را جعل ، فرار مالیاتی و تخلفات ارجاع شده به تعزیرات حکومتی بیان داشت .

وی در خصوص قاچاق ارز از فعالیت شرکتی هرمی به نام جی تی آی کو در قالب تاسیس 7 دفتر در استان و جذب 700 نفر تحت عنوان سرمایه گذاری الکترونیکی به صورت دلار لیبرتی ( تا مبلغ 900 هزار دلار ) خبر داد .

نماینده اداره کل اطلاعات استان در خصوص قاچاق سوخت از شناسائی و دستگیری افرادی در بحث جاسوسی صنعتی و ارتباط با کشورهای ترکیه و امارات خبر داده و عنوان داشت در حوزه سوخت 18 مورد آسیب پذیری احصا که به دبیرخانه کمیسیون ارسال شده است .

جلسه با توضیحات مدیر کل گمرک استان و مدیر کل تعزیرات حکومتی استان و تشریح عملکرد این دو دستگاه در بحث مقابله با قاچاق کالا و ارز به پایان رسید .


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها