Portal_background_image

رئيس ستاد انتخابات استان: چهار داوطلب از گردونه رقابت هاي انتخاباتي مجلس در استان مركزي خارج شدند

حسن بیگی رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی استانداری گفت: چهار داوطلب دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تاکنون از گردونه رقابت های انتخاباتی این استان خارج شدند.

حسن بیگی رئیس ستاد انتخابات استان اظهار کرد: در مهلت زمان رسمی ثبت نام از نامزدهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در مجموع 344 نفر در شش حوزه انتخابیه اصلی استان مرکزی نام نویسی کرده بودند که با این انصراف ها، شمار داوطلبان موجود به 340 نفر رسیده است.        

وی گفت:  این داوطلبان همگی مرد هستند که یک نفر آن ها بر اثر سانحه رانندگی در حوزه های انتخابیه «ساوه و زرندیه» فوت شده است، دو نفر از ادامه رقابت ها در حوزه انتخابیه« اراک، کمیجان و خنداب» منصرف شده اند و یک نفر نیز در حوزه انتخابیه «تفرش،آشتیان و فراهان» کناره گیری کرده است.    
رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی توضیح داد: در این دوره از انتخابات 40 داوطلب ثبت نام شده در استان مرکزی زن هستند و تعداد داوطلبان مرد نیز به 298 نفر رسیده است.         
حسن بیگی ادامه داد: در حال حاضر 126 نامزد در حوزه انتخابیه «اراک، کمیجان و خنداب»، 48 نامزد در حوزه «تفرش، آشتیان و فراهان»، 37 نامزد در حوزه «محلات و دلیجان»،52 نامزد در حوزه «ساوه و زرندیه»،46 نامزد در حوزه شازند و 31 نامزد در خمین برای رقابت های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی در لیست ثبت نام قطعی حضور دارند.
وی یادآور شد: بر اساس جدول زمان بندی اجرایی انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، آخرین فرصت بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی در هیات اجرایی تا پایان ساعت اداری روز چهاردهم دی ماه است و در روز پانزدهم دی ماه نتایج بررسی ها به داوطلبان ابلاغ می شود.     
رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی مرکزی گفت: داوطلبان رد صلاحیت شده پس از اعلام نتایج هیات های اجرایی می توانند از 16 تا 19 دی ماه جاری در صورت هر گونه اعتراض به استناد ماده 51قانون انتخابات مراتب شکایت خود را به هیات نظارت استان منعکس کنند.

حسن بیگی گفت: مطابق ماده 52 قانون انتخابات هیات نظارت از 20 تا 26 دی ماه جاری فرصت دارد  نسبت به رسیدگی به شکایات داوطلبان رد صلاحیت شده اقدام  و نظر خود درخصوص صلاحیت کلیه داوطلبان را پس از کسب نظر هیات مرکزی نظارت اظهار و به فرماندار مربوطه اعلام نماید.

رئیس ستاد انتخابات استان تصریح کرد: از 27 دی ماه تا 16 بهمن ماه مهلت دریافت شکایت از داوطلبان رد صلاحیت شده و اظهارنظر قطعی و نهایی شورای نگهبان در خصوص کلیه داوطلبان و اعلام آن به وزارت کشور است.

حسن بیگی عنوان کرد:  داوطلبانی که در سیر مراحل قبلی تایید شده اند اما شورای نگهبان نظر به ردصلاحیت آنان دارد از 17 تا 19 بهمن ماه جاری مهلت دارند در صورت هرگونه اعتراض مراتب شکایت خود را اعلام نمایند.

رئیس ستاد انتخابات استان بیان کرد: مهلت رسیدگی به شکایت داوطلبان توسط شورای نگهبان و اعلام آن به وزارت کشور از20 تا 26 بهمن ماه جاری می باشد.

حسن بیگی گفت: اسامی نامزدها به مراکز حوزه های انتخابیه توسط وزارت کشور در 27 بهمن ماه جاری اعلام قطعی می گردد و در 28 بهمن ماه جمع بندی و تهیه و تنظیم و انتشار آگهی اسامی نامزدها توسط فرمانداران مراکز حوزه های انتخابیه انجام می شود.

رئیس ستاد انتخابات استان ابراز کرد: نامزدهای نمایندگی مجلس و طرفداران آنها  از 29 بهمن تا 5 اسفند برای تبلیغات انتخاباتی مهلت دارند و  روز 6 اسفند ماه مدت ممنوعیت تبلیغات انتخاباتی است.

وی درخصوص تغییر حوزه انتخابیه داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی، گفت: به داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی  که در موعد مقرر در یکی از حوزه های انتخابیه ثبت نام نمودند و صلاحیت آنها تائید شده است فقط برای یک بار در مرحله اول انتخابات هر دوره اجازه داده می شود تا پانزده روز قبل از روز اخذ رای،  حوزه انتخابیه خود را از طریق وزارت کشور یا حوزه ای که در آن ثبت نام نموده اند تغییر دهند.

حسن بیگی افزود: داوطلبان رد صلاحیت شده که مراتب شکایت خود را اعلام کرده اند (داوطلبان مشمول تبصره 3 ماده 52  قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 1378/9/7) پس از اعلام نظر نهایی شورای نگهبان مبنی بر تائید صلاحیت آنان می توانند ظرف بیست و چهار ساعت نسبت به تغییر حوزه انتخابیه خود اقدام نمایند.

رئیس ستاد انتخابات استان خاطر نشان کرد: طبق تبصره ماده 3 آئین‌نامه، مهلت درخواست جابجائی نامزدهای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در استانهایی است که تعداد کاندیداها تنها به تعداد نیاز و یا کمتر از تعداد نمایندگان آن استان باشد از 22 تا 23 بهمن ماه جاری می باشد.

گفتنی است استان مرکزی هفت کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی دارد.              
انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات مجلس خبرگان رهبری به صورت همزمان در هفتم اسفند ماه جاری برگزار می شود.

 


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها