Portal_background_image

با حضور استاندار چهارمين كنفرانس ملي كاربرد سامانه اطلاعات مكاني در صنعت آب و برق در اراك آغاز بكار كرد

آقازاده استاندار مرکزی در چهارمین کنفرانس ملی کاربرد سامانه اطلاعات مکانی (GIS) در صنعت آب و برق که در سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری برگزار شد، گفت:مدیریت نوین انرژی راهبردی در شتاب بخشی به توسعه پایدار است که باید بر اساس مرزهای دانش جدید، به آن نگاه ویژه ای شود.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: استان مرکزی به لحاظ موقعیت جغرافیایی در قلب کشور واقع شده و از جمله ویژگی های آن بهره مندی از حمل و نقل ترکیبی، هاب انرژی و فعالیت گسترده در عرصه های صنعت و کشاورزی است.

وی بیان کرد: بنابراین نگاه علمی به حوزه انرژی در استان مرکزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

استاندار مرکزی ادامه داد: شمار زیادی از بزرگان علمی کشور زاده این استان هستند و استان مرکزی جایگاه پررنگی در حوزه صنعت و کشاورزی دارد.

آقا زاده عنوان کرد: این استان با حدود سه هزار واحد صنعتی و تولیدی، چهارمین قطب صنعتی کشور به شمار می رود و در زمینه تولید فرآوردهای کشاورزی در زمره پنج استان برتر کشور است.

استاندار مرکزی اضافه کرد: استان مرکزی به جهت فعالیت های صنعتی بیشترین مصرف کننده برق کشور در این بخش است.

آقازاده عنوان کرد: 130هزار نیروی انسانی در بخش صنعت، 90 هزار نفر در واحدهای بهره برداری بخش کشاورزی و تعداد قابل توجهی در حوزه صنایع زیردستی استان مرکزی مشغول به فعالیت هستند.

وی گفت: منابع آبی این استان محدود است اما با همکاری وزارت نیرو تعادل لازم در مصرف آب و برق در استان مرکزی وجود دارد که نشان دهنده توانمندی مدیران در این حوزه است.

استاندار مرکزی افزود: بیش از 67 درصد مردم استان از شبکه آب و فاضلاب، 99 درصد مردم در مناطق شهری و روستایی از آب شرب سالم، بیش از 99 درصد از نعمت برق و 96 درصد مردم این استان از نعمت گاز طبیعی برخوردارند.

آقازاده بیان کرد: همه باید تلاش مضاعفی را به کار گیرند تا مشکلات ناشی از تحریم ها و تنگناهای اقتصادی برطرف شود.

بختیار معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو  اظهار کرد:  صنعت آب و برق به عنوان زیربنایی ترین صنعت کشور در سال های اخیر به ویژه در دولت یازدهم موفقیت های ارزشمندی را شاهد بوده که نقش موثری در توسعه و رفاه جامعه داشته است.

وی بیان کرد: حفظ این نقش کلیدی مستلزم استفاده از آخرین دستاوردهای مربوط به فناوری ها از جمله بهره گیری از سامانه اطلاعات مکانی است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو ادامه داد: سهم داده های مکانی تاثیرگذار بر امر تصمیم گیری در این صنعت بزرگ، بیش از 80 تا 90 درصد کل داده ها است، به همین دلیل این داده ها باید با استفاده از سیستم های اطلاعات مکانی تبدیل به اطلاعات شود تا قابلیت کاربرد در نظام تصمیم گیری را داشته باشد.

وی عنوان کرد: امروز در بیشتر کشورهای پیشرفته مدیریت شبکه های آب و برق با استفاده از فناوری اطلاعات مکانی انجام می شود به همین دلیل وزارت نیرو اهمیت ویژه ای برای پردازش و انتشار داده های اطلاعات مکانی قائل است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو افزود: توسعه شبکه تولید جمع آوری و پردازش آمار و اطلاعات پایه به عنوان اولویتی اساسی در صدر برنامه های وزیر نیرو در دولت دوازدهم است.

بختیار عنوان کرد: سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS در وزارت نیرو بستر مهمی برای ذخیره سازی، نگهداری، مدیریت و تجزیه و تحلیل اطلاعات جغرافیایی است.

وی گفت: تدوین و استقرار نظام یکپارچه اطلاعات مکانی و آمار صنعت آب و برق به عنوان یکی از راهبردهای اصلی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت نیرو است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو افزود: این وزارتخانه با تدوین و ابلاغ نظامنامه سامانه اطلاعات مکانی، تدوین و ابلاغ سند مدل مفهومی GIS و برنامه استراتژیک و عملیاتی SDI ( زیر ساخت داده مکانی) تلاش کرده فضای مناسبی برای اشتراک گذاری داده ها مکانی در قالب ژئوپرتال وزارت نیرو ایجاد نماید.

بختیار تصریح کرد: هم اینک با استفاده از ماهواره های اطلاعاتی حتی می توان رطوبت خاک را نیز تا اعماق زیادی اندازه گرفت.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو ادامه داد: باید محیطی ایجاد شود تا شرکت ها قبل از اینکه طرح ها خود را اجرا کنند، بتوانند داده های لازم را به دست آورده و سپس نسبت به تولید سایر داده های مورد نیاز اقدام کنند.

وی اظهار کرد: استانداردهای بروزرسانی داده های مکانی در بخش برق تدوین و ابلاغ شده و نیاز است تدوین آنها در بخش آب و فاضلاب شهری و روستایی نیز به صورت جدی تر پیگیری شود.

وی عنوان کرد: فراهم نمودن زیرساخت مناسب برای اشتراک گذاری داده های مکانی حوزه وزارت نیرو با سایر وزارت خانه ها و سازمان های در قالب SDI ( زیر ساخت داده مکانی ) از دیگر ضروریات است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو افزود: با توجه به تکلیف قانونی و برنامه های توسعه کشور پیرامون اطلاعات مکانی، استفاده از فناوری های نوین در راستای تولید اطلاعات برای بالا بردن دقت در برداشت اطلاعات و اقتصادی تر کردن هزینه ها باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم در ادامه این نشست گفت: آموزش عالی چهار برنامه بزرگ اقتصاد مقاومتی را دنبال می کند که یکی از آنها آمایش آموزش عالی و آمایش سرزمین است.

 عسکریان  افزود: 240 موسسه آموزش عالی دولتی در کشور وجود دارد که واحدهای پیام نور و دانشگاه آزاد به آنها اضافه شود، آمار این مراکز به چند هزار می رسد.

وی بیان کرد: آمایش سرزمین در آموزش عالی مورد حمایت دولت است و باید کمک شود تا این آمایش به بهترین نحو انجام شود.

عسکریان افزود: آموزش عالی به سمت دانشگاه نسل سوم در حرکت است که در چشم انداز فعالیت های این دانشگاه ها بخشی از درآمدها از طریق ایجاد مراکز رشد، کارگاه های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان تامین می شود.

معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: آموزش عالی هیچگونه دخل و تصرفی در اعتبارات استانی نداشت و امسال تبصره ای به نام اعتبارات توازن استانی ابلاغ شده که ارتباط بین دانشگاه ها و استان ها را قوی می کند.

گفتنی است چهارمین همایش ملی کاربرد سامانه اطلاعات مکانی GIS در صنعت آب و برق به میزبانی استان مرکزی در سالن پیامبر اعظم (ص) اراک آغاز و این همایش تا عصر فردا (پنجشنبه) ادامه دارد.

در آیین افتتاح این همایش از سه جلد کتاب اطلس ۶۰ سال کارتوگرافی دکتر سحاب، کتاب پیاده سازی شبکه های توزیع برق در سیستم GIS، ژئواینفورماتیک در صنعت توزیع نیروی برق و مدل سازی شبکه های توزیع برق با استفاده از GIS و فاز اول SDI در صنعت برق رونمایی شد.

همچنین در این همایش ۲۰ تندیس دکتر سحاب به شرکت های مختلف در حوزه آب منطقه ای، آب و فاضلاب شهری، آب و فاضلاب روستایی، توزیع نیروی برق در استان های مختلف و یک شرکت مادر تخصصی ارایه شد. 

گالری تصاویر


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها