Portal_background_image

استاندار مطرح كرد: پيشرفت 68 درصدي مصوبات طرح جامع كاهش آلودگي هواي اراك / آمادگي استان براي ايجاد پژوهشكده ملي پايش آلودگي هوا

استاندار مرکزی در نشست بررسی پیشرفت برنامه عمل حفاظت و بهبود محیط زیست استان که با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور برگزار شد،گفت: دردولت یازدهم پیشرفت مصوبات طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک در بندهای واجد اقدام استانی 68 درصد بوده است.

زمانی قمی استاندار مرکزی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در جهت کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک ، اظهار کرد: جمع کل اعتبار مصوب سال 86 طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک، 239 میلیارد و 900 میلیون تومان بوده که از این میزان تا پایان سال 94 تنها 77 میلیارد و 350 میلیون تومان، معادل 33 درصد آن تخصیص یافته است.

زمانی قمی  افزود: میزان پیشرفت مصوبات دولت تدبیر و امید نسبت به بندهایی که واجد اقدام استانی بوده 68 درصد می باشد و تعداد کل مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک از شهریورماه 92 تا اردیبهشت ماه 95، 217 مصوبه بوده که 178 درصد آن نسبت به مدت مشابه سال قبل اجرایی شده است.    

زمانی قمی یادآور شد: در دولت تدبیر و امید ایجاد و ساخت تقاطع های غیرهمسطح در اراک نسبت به سال 92 بیش از دو برابر شده و پارکینگ های طبقاتی در این شهر در زمان این دولت به دو پارکینگ با ظرفیت 835 خودرو رسیده است.

وی اظهار کرد: انتقال صنوف آلاینده در دو مرکز و گازرسانی به کوره های آجر پزی از دیگر اقدام های خوب دولت در این استان بوده است.
وی گفت: در راستای اجرای طرح کاهش آلودگی هوای اراک مقرر شده بود که 1000 هکتار فضای سبز در این شهر ایجاد شود که تا سال 92 تنها هشت و نیم هکتار ایجاد شده اما، در زمان فعالیت دولت تدبیر و امید 340 هکتار فضای سبز در این شهر اجرا شده است.

استاندار مرکزی گفت:  آلودگی هوای کلان شهر اراک به دغدغه اصلی مردم و مسئولین تبدیل شده است هر کس ممکن است با گفتمان و نظراتی دغدغه خود را بیان کند،و همه پذیرفته اند که این دغدغه از طریق منطق قابل رفع است نه با شعار و احساسی شدن، اقداماتی که از  سال 86 تا کنون  انجام شده است بیانگر این موضوع است که  چه زمانی به دغدغه مردم بیشتر توجه شده است.

زمانی قمی  با بیان اینکه راهبرد برون رفت از آلودگی هوای کلان شهر اراک  بکارگیری روشهای علمی و منطقی است،اظهارکرد: مردم کلانشهر اراک نگرانی و دغدغه های فراوانی در خصوص آلودگی هوا دارند که این مسئله به صورت منطقی و علمی در استان دنبال می شود و مجموعه دولت و  نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی نیز در این راستا اهتمام ویژه ای دارند.

وی بر نقش مهم و نظارتی سازمانهای مردم نهاد در کاهش آلودگی هوای اراک تاکید کرد و گفت: سازمانهای مردم نهاد باید بر مراقبت و نظارت خود در این زمینه بیافزایند و ما از این دقت و مراقبت استقبال می کنیم چرا که رونق صنایع  و احیای آن را افتخار استان می دانیم و می خواهیم صنعت استان احیا و شاداب شود و از طرف دیگر باید بر آلودگی هوا هم غلبه کنیم.

زمانی قمی ادامه داد: سازمانهای مردم نهاد در جهت کاهش آلودگی هوای اراک پیشروتر از مسئولین و نهادهای دولتی حرکت می کنند و حضوری منطقی، قوی و دلسوزانه دارند.

استاندار مرکزی با  بیان اینکه مهمترین مسئله ما کاهش آلودگی هوای اراک است، گفت: همه مسئولان در همه حوزه ها ، نمایندگان دولت و سمن ها نسبت به این مسئله جدی هستند و تا رسیدن و نیل به این هدف مقدس و بزرگ از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد.

وی ادامه داد: همه خواستار دیدن هوای پاک برای کلانشهر اراک هستند اما، نباید توفیقات و تلاش های صورت گرفته دولت در این زمینه نادیده گرفته شود.

زمانی قمی گفت: درخواست شده پژوهشکده ملی پایش آلودگی هوای کشور در استان مرکزی ایجاد شود و در این زمینه آمادگی کامل وجود دارد.

وی ادامه داد: با توجه به ظرفیت های استان مرکزی و وجود حدود 116 هزار نفر دانشجو از مقطع کاردانی تا دکتری و 80 مرکز آموزش عالی و غنای نیروی انسانی متخصص در این استان  این درخواست منطقی بنظر می رسد و امیدوارم مورد عنایت قرار گیرد.

استاندار مرکزی  همچین حل مشکل استان در نیم ور و انتهای منطقه موته اصفهان و خروج از شعاع ممنوعیت 120 کیلومتری تهران را خواستار شد و گفت: این اقدام نقش مهمی در توسعه و آبادانی استان دارد لذا استدعا داریم همانند استان های قم و سمنان که از این محدودیت حداقل برای استقرار بعضی از صنایع خارج شدند استان مرکزی نیز از آن بهره مند شود که این موضوع در سفر رئیس جمهوری به استان نیز مطرح خواهد شد.

وی افزود: شهرستان زرندیه از با استعدادترین نقاط برای توسعه اقتصاد و صنعت در کشور است که رفع محدودیت از شعاع 120 کیلیومتری تهران نقش موثری در رونق این منطقه ایفا نمایند.

استاندار مرکزی عنوان کرد: در دولت یازدهم صنایع آلاینده دارای مشکل زیست محیطی را  از  شهرکهای صنعتی به جز شهرکهای تخصصی دور کردیم  و قطعاً همانگونه که موظف و مطمئن هستیم که برای هر تصمیم صنعتی و اقتصادی باید همه اصول زیست محیطی و پیوستهای زیست محیطی را با دقت رعایت کنیم در این موضوع نیز همه این موارد را رعایت و مورد توجه قرارخواهیم داد.

زمانی قمی گفت: کاهش آلودگی کلان شهر اراک نیازمند بستر بودجه سنواتی و سالیانه ای است که در نامه ای تنظیم و به مسئولان مربوطه ارائه شده است.

استاندار مرکزی گفت: مسائل زیست محیطی باید بطور تخصصی و دلسوزانه دنبال شود لذا به معاون هماهنگی امور عمرانی تاکید شده برای بازرسی و نظارت بر صنایع آلاینده استان  با جدیت  وارد شوند .

استاندار مرکزی تصریح کرد: ایرالکو باید به تعهدات خود برای جمع آوری دیگ های خطوط قدیم تولید در وقت مقرر اقدام کند و تاخیر در این زمینه به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست و کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک این مهم را با جدیت پیگیری و دنبال می کند.

وی خروج 98 دیگ شرکت ایرالکو را اقدامی مثبت دانست و گفت: وقتی اراده  یک مجموعه صنعتی دیده می شود باید تقدیر کرد، در خصوص بحث و جریان 200 میلیارد ریال پول ارائه شده توسط مدیریت گذشته ایرالکو به وکیل برای شکایت از محیط زیست نیز در آینده در نشست مطبوعاتی به مردم اطلاع رسانی می شود.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در دولت تدبیر و امید سه سفر به این استان داشته که این خود بیانگر اهمیت دولت دادن دولت به مسائل و مشکلات آلایندگی های محیطی اراک و استان مرکزی است.

مقدسی نماینده مردم شهرستانهای اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: مهار آلودگی هوا و اقدامات راهبردی اثرگذار بر کنترل آلاینده های محیطی اصلی ترین دغدغه و مطالبه مردم اراک است و باید در این راستا اقدام های اساسی صورت بگیرد.

وی افزود: نزدیک به دو ماه از ایام امسال هوای شهر اراک کیفیت ناسالم داشته است و این مسئله ای جدی است.

وی بیان کرد: آسیب هایی که در سال های قبل به تالاب کویری میقان اراک وارد شده، امروز خود را با تهدید پدیده ریزگرد به مردم اراک می نمایاند و نیاز است در این زمینه اقدام عاجل و اثرگذار انجام شود.

مقدسی اظهار کرد: تامین اعتبار برای اجرای کامل طرح جامع کاهش آلودگی هوای، به روز رسانی منابع آلاینده، تجدید نظر و اعلام نظر آلایندگی پتروشیمی، احیاء و حفاظت از تالاب میقان،تسریع در انتقال خطوط آندسازی که پیشرفت آن از سال 86 تاکنون بسیار کند بوده و تامین اعتبار برای این مهم در راستای ارائه تسهیلات امری ضروری است.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این نشست گفت: شازند و دشت کزار یکی از مناطق خوش آب و هوا در استان مرکزی بود اما، به دلیل فعالیت چند واحد صنعتی بزرگ شرایط آن به طور کامل تغییر یافته و اثرات آلایندگی این صنایع به صورت جدی بر زندگی مردم مشهود است.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بحث گواهی آلاینده نبودن پتروشمی شازند در سه ماه آخر سال 94 و معاف شدن این واحد از پرداخت عوارض باید به صورت جدی بررسی شود و به این مسئله به شدت اعتراض وجود دارد.

کریمی نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: به هیچ عنوان نباید منابع کره زمین و طبیعت را پیش خور کرده و به مصالح نسل های آینده خیانت کرد.

وی افزود: پالایشگاه ها و پتروشیمی ها به تصریح قانون آلایندگی های دایم محسوب می شوند و امکان غیر آلایندگی آن ها وجود ندارد.
وی بیان کرد: در کنار این نکته واحدهای صنعتی که برای محیط زیست آلایندگی دارند باید برای کمک به بخشی از مشکلات ایجاد شده عوارض پرداخت کنند.

گفتنی است در آیین استقبال از معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور استاندار مرکزی ، نمایندگان مردم اراک در مجلس شورای اسلامی، فعالان سمن های زیست محیطی، مسئولان مدیریت شهری، معاونان استانداری مرکزی و جمعی از مسئولان اجرایی این استان حضور داشتند.

یاد آور می گردد دیدار با نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و شرکت در نشست اعضای شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای استان، اعضای اتاق های فکر محیط زیست استان و سمن ها از دیگر برنامه های سفر یک روزه ابتکار به استان مرکزی است.

 

 

 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها