Portal_background_image

پنجمين نشست كارگروه كاهش آلودگي هواي اراك برگزار شد

پنجمین نشست کارگروه کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک به ریاست فیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری در محل استانداری برگزار شد.

فیلی معاون هماهنگی امور عمرانی با اشاره به دستاوردهای سفر ریاست جمهوری به استان در حوزه زیست محیطی، ابراز کرد: در اين سفر در جهت رفع مشکلات تالاب ميقان تصمیمات خوبی گرفته شد که از جمله آن انجام اقدامات بيولوژيکي جهت بيابان زدايي در تالاب میقان است  که تأثير بسزايي در کاهش آلودگي هوا خواهد داشت.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ابراز کرد:در سفر رئیس جمهوری به  استان مرکزی برای انتقال واحد آندسازي شرکت آلومينيوم سازي شهر اراک  300 میلیارد تومان  اعتبار در نظر گرفته شد که  باید ظرف مدت دو سال اين جابه جايي  انجام شود.

وی ادامه داد: اختصاص تسهیلات ارزان قیمت برای نوسازی 80 دستگاه اتوبوس در شهرستان اراک نیز از دیگر مصوبات سفر رئیس جمهور و هیات دولت به استان مرکزی بود که در اختیار شهرداری کلانشهر اراک قرار گرفته است.

فيلي گفت: تخصیص 53 ميليارد تومان اعتبار براي تکميل باند دوم کنارگذر شمالي اراک و تقاطع هاي غير هم سطح آن از دیگر مصوبات این سفر است که تکميل اين کنارگذر مي تواند 20 درصد در کاهش آلودگي هواي اراک تاثير داشته باشد. 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با اشاره به اینکه نیروگاه اراک اگر قرار باشد برق تولید کند باید تنها از سوخت گاز استفاده کند،  گفت: بر اساس دستور رئیس جمهور تمام سوخت نیروگاه شازند اراک باید از گاز طبیعی تامین شده و فرماندار و شرکت گاز نیز موظف هستند سوخت این نیروگاه را برای کاهش آلودگی کلانشهر اراک تامین کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز در این نشست گفت: عملیات تثبیت پنج هزار هکتار از شن های روان تالاب میقان به روش بیولوژیکی، اختصاص 3000 میلیارد ریال برای انتقال آند سازی به خارج از شهر اراک، قطع سوخت مازوت نیروگاه اراک، اجرای فضای سبز در سطح 700 هکتار در حریم این شهرستان و ایجاد پنج واحد تصفیه خانه فاضلاب شهرک های صنعتی از جمله طرح های محیط زیستی سفر کاروان تدبیر و امید به این استان است.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی افزود: بهره برداری از نیروگاه خورشیدی استان مرکزی، اختصاص 80 اتوبوس به شهرستان اراک و تصمیم برای نوسازی ناوگان تاکسی رانی این شهرستان، بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب شهرستان های مامونیه و زرندیه و تکمیل کنار گذر اراک از دیگر طرح های زیست محیطی سفر دولت یازدهم به این استان است.

وی ادامه داد: شهرستان اراک از ابتدای سال جاری تا کنون 148 روز در وضعیت سالم و 84 روز وضعیت ناسالم داشته است که بیشترین روز های آلوده در تیرماه با 27 روز و کمترین آن در فروردین ماه با یک روز ناسالم بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی بیان کرد: تعداد روزهای هوای ناسالم شهرستان اراک در هفت ماه سال گذشته 21 روز بوده است که این روزها در مدت مشابه سال جاری به 82 روز افزایش یافته است.

ابراهیمی کارنامی افزود: از میان روزهای ناسالم در سال جاری 79 روز برای گروه های حساس و پنج روز برای تمامی گروه ها بوده است.

 گفتنی است ممنوعیت احداث سد و بند در حوزه آبریز تالاب میقان اراک، خروج یک و نیم خط تولید شرکت ایرالکو اراک تا تاریخ 30 آذر ماه امسال و خروج همه خطوط قدیمی تا پایان سال، بازنگری در طرح جامع ترافیک شهرستان اراک و اختصاص 5000 میلیون ریال از محل جرایم رانندگی برای این طرح از جمله مصوبه های این نشست بود.

یادآور می گردد  در این نشست رئیس سازمان برنامه و بودجه استان،  معاون دادستان اراک، مدیرکل دفتر فنی استانداری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اراک، مدیر کل صدا و سیمای استان، رئیس شورای شهر اراک و مدیر عامل شرکت گاز نیز  سخنانی را بیان کردند.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها