Portal_background_image

پروژه هاي اولويت دار سال 97 استان بررسي شد/ تاكيد استاندار: تلاش براي ارتقا شاخص ها و رديف هاي اعتباري استان

آقازاده استاندار مرکزی در نشست بررسي طرحهاي ملي استان جهت درج در لايحه بودجه سال ١٣٩٧ که با حضور آیت اله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان در محل استانداری برگزار شد، گفت: در نشست بررسی لایحه بودجه سال97 تلاش شود ردیف های اعتباری استان به سطح قابل قبولی نسبت به استان های همتراز برسد.

آقازاده  استاندار مرکزی با اشاره به محدودیت منابع مالی و اعتباری دولت، بیان کرد:اعتبارات عمرانی کشور سال 97 نسبت به سال جاری حدود 30 هزار میلیارد تومان  کمتر است  که باید در تصمیم گیری ها به این موضوع توجه شود .

استاندار مرکزی ادامه داد: قیمت نفت در چند روز گذشته افزایش یافته اما دایمی نیست و دلیل این افزایش مقطعی است و نباید به این وضعیت امیدوار بود و راهکارهای افزایش بودجه  باید با حساسیت و جدیت پی گرفته شود.

استاندار مرکزی گفت: سالانه 40 هزار میلیارد تومان یارانه در کشور پرداخت می شود که با حذف یارانه دهک های بالای جامعه بخشی از این منابع می تواند به صورت هدفمند به رونق اقتصادی کشور اختصاص یابد که می طلبد در  بودجه سال 97 به این موضوع توجه شود.

آقازاده گفت: با تقسیم این 40 هزار میلیارد تومان به استانها می توانیم برای استان مرکزی حدود 700 تا یکهزار میلیارد تومان درآمد ایجاد کنیم و در زمینه ایجاد اشتغال، توسعه زیرساختها و عمران استان بکار گیریم .

وی افزود: این اقدام اشتغالزایی و توسعه و رونق اقتصادی را در پی خواهد داشت و همه مردم استان از منافع آن بهره مند می شوند.

آقازاده اظهار کرد: این نشست  با هدف طرح نظرات و پیشنهادات مجمع نمایندگان استان و همچنین دستگاه های ذی ربط درخصوص  طرح های ملی استان جهت درج در لایحه بودجه سال 97 برگزار شد.

استاندار مرکزی بیان کرد: در این هفته  به همراه مجمع نمایندگان استان نشستی با  رئیس مجلس شورای اسلامی و سپس با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور خواهیم داشت تا  بتوانیم بهبود اعتبارات و همچنین شکل مناسبی از بودجه سال 97 را برای استان داشته باشیم.

آقازاده خاطر نشان کرد: مدیران دستگاه های اجرایی و کارشناسان ادارات به هیچ عنوان نسبت به امور و مسائل استان نگاه و رویکرد منفی نداشته باشند بلکه با نگاهی فنی مسائل را بررسی و دنبال کنند.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان نیز اظهار کرد: با شرایط موجود کشور وضعیت بودجه عمرانی سال آتی نسبت به سال های گذشته مطلوب نیست و باید در حلقه مدیریتی استان تدابیر و سیاست های حکیمانه ای دیده شود تا راهبری اجرای طرح های عمرانی بر اولویت ها قرار گیرد و نمی توان همه کارها را به موازات همدیگر پیش برد.

امام جمعه اراک ادامه داد: پول های قطره چکانی جوابگوی هزنیه های کلان نیست و باید روشی اجرا شود تا طرح هایی که امکان بهره برداری در سال 97 را دارد با قوت و حمایت اصولی پیگیری و مردم از مزایای آن بهره مند شوند.

آیت الله دری نجف آبادی گفت: نمایندگان باید برای منافع استان در بودجه سال 97 تلاش مضاعفی را داشته باشند و تمامی ظرفیت های قانونی را در راستای توسعه استان مرکزی برای بهبود وضعیت بودجه ای سال آتی به کار گیرند.

وی اظهار کرد: بحث حذف یارانه ها از قشرهای متوسط و بالای جامعه از ضروریاتی است که توسط نمایندگان مجلس باید دنبال شود زیرا دامن زدن به مصرف ظلم بزرگ است.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی افزود: توجه به تامین و مصرف آب، گسترش آبیاری نوین کشاورزی با محوریت آبیاری قطره ای، پیگیری راه آهن سریع السیر، انجام کارهای مطالعاتی در طرح های محورهای ارتباطی، توسعه شرکت های دانش بنیان، مبارزه با چالش های مختلف اجتماعی و احیای روستاها به معنای واقعی از دیگر اولویت ها است که در توزیع بودجه در این استان باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی در ادامه این نشست گفت: از مجموع طرح های پیشنهاد شده برای ردیف بودجه ملی استان مرکزی در سال آتی به جز راه ارتباطی شازند- خمین، هیچ طرحی برای این شهرستان دیده نشده که باید در این زمینه بازنگری صورت بگیرد.

ابراهیمی ادامه داد: بحث ایجاد بیمارستان سوانح سوختگی در شازند بارها مطرح شده اما هیچ سرانجامی نداشته است و با توجه به واحدهای پرخطری که در محدوده این شهرستان استقرار دارد، ضرورت ایجاد این بیمارستان را دوچندان می کند.

کریمی نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: اولویت در محورهای ارتباطی استان مرکزی مسیر اراک - فرمهین و آهنگران، ساروق و کمیجان است که در سفر دولت اعتباراتی برای آن ها تخصیص یافته اما هنوز به سرانجام نرسیده است‌‌.

 کریمی افزود: اتوبان تهران - اندیمشک یکی از طرح های مهم ملی است که این طرح تا مسیر خرم آباد اجرایی شده و از این مسیر به سمت اراک در حال اجرا است.

وی بیان کرد: در صورت امکان باید این طرح از مسیر اراک، سلفچگان و قم به مسیر اراک، فراهان، آشتیان، تفرش و آوه در جاده ساوه جایگزین شود زیرا ۴۰ کیلومتر مسیر کوتاهتر می شود و نقش موثری در توسعه این مناطق و تقویت همگرایی استان مرکزی دارد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: استان مرکزی دارای اقلیمی خشک است و باید برای تامین منابع آب برای سال های آینده این منطقه چاره اندیشی شود.

کریمی اظهار کرد: سد کمال صالح ظرفیت خوبی را برای شهر اراک ایجاد کرده اما به دلیل تکمیل نشدن رینگ آبرسانی در شهر اراک نمی توان از ظرفیت کامل این سد استفاده کرد و آبرسانی از سد کوچری برای خمین، محلات، دلیجان انجام شده اما شهرستان ساوه باقی مانده که باید جز اولویت های مهم استان قرار گیرد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: سکونت در شهر جدید امیرکبیر شکل گرفته و آبرسانی این منطقه با مشکل مواجه است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

نماینده مردم فراهان، تفرش و آشتیان در مجلس شورای اسلامی در ادامه این نشست گفت: نمایندگان در خصوص منابع بودجه ای نباید تنها نگاه منطقه ای داشته باشند و بلکه رویکرد آنان باید در بودجه سال آتی بر اساس واقعیت و توسعه کلان استان مرکزی قرار گیرد.

محمد حسینی افزود: بودجه عمرانی سال ۹۷ نسبت به سال جاری ۳۰ هزار میلیارد تومان کمتر است و وضعیت اعتباری استان مرکزی نسبت به استان ها ضعیف تر است و همین موضوع می طلبد که نمایندگان تلاش کنند تا حقوق حقه مردم به نتیجه برسد.

نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی هم در این نشست گفت: باید مسائل اساسی در استان مرکزی برای سال آتی مورد توجه قرار گیرد و تلاش شود تا طرح های اثرگذار و توسعه ای در این استان به ثمر نشیند.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این نشست گفت:وضعیت محورهای ارتباطی شهرستان ساوه به یک بحران تبدیل شده و باید رفع نقاط حادثه خیز مورد توجه ویژه قرار گیرد.

محمد رضا منصوری افزود: ۶۲۵ نفر در مسیر ساوه - مامونیه در سال های گذشته جان خود را از دست داده اند که این رقم از تعداد شهدای دوران دفاع مقدس در شهرستان ساوه بیشتر است.

وی بیان کرد: این مسیر به طول 10 کیلومتر است که به راحتی می توان این نقطه حادثه خیز را رفع کرد، مسیر ساوه - غرق آباد و ساوه - آوه نیز تاکنون قربانیان زیادی گرفته است. 

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی نیز وضعیت بودجه عمرانی استان مرکزی مطلوب ندانست و گفت: اگر بخشی از درآمدهای استان مرکزی که طبق قانون به حق است به این استان برگردد بخشی از مشکلات گره گشایی خواهد شد‌ و با دست پر می توان در خصوص بخش های مختلف تصمیم گیری کرد.

رضایی عنوان کرد: جاده دلیجان، محلات به خمین و الیگودرز ردیف دارد، گلپایگان به خمین و اراک تکمیل شده، بخشی از مسیر خمین به محلات باقی مانده که به کندی پیش می رود و جاده خمین به الیگودرز سال ها متوقف شده بود و فعال شده اما به دلیل حجم بالای اسناد خزانه به مدیر پروژه، توان کار وجود ندارد.

وی گفت: بحث راه آهن اراک، خمین، گلپایگان به اصفهان از دیگر ضروریات است، زیرا این طرح از هشت سال گذشته دارای ردیف است اما هنوز اجرایی نشده است.

گفتنی است رئیس سازمان برنامه و بودجه استان نیز در این نشست مطالبی را بیان کرد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها