Portal_background_image

استاندار مركزي مطرح كرد : پروژه قطار سريع السير قم-اراك در پيوست بودجه ابلاغي سال ۹۷ قرار گرفت/تحقق 94 درصدي سهم درآمد استان در بودجه 96/ اتمام پروژه هاي نيمه تمام اولويت مهم دستگاه هاي اجرايي است

آقازاده استاندار مرکزی دراولین نشست شورای اداری استان در سال جاری، گفت: قطار سریع السیر اراک - قم یکی از طرح هایی است که از 10 سال گذشته در این استان مطرح بوده که با تلاش های ویژه و در سایه همدلی و هماهنگی، اعتبار 40هزار میلیارد ریالی آن در پیوست بودجه ابلاغی سال 97 کشور قرار گرفت.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: امروز وحدت، هماهنگی و انسجام  خوبی بین  دستگاه های دولتی ، روحانیت معزز و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی  حاکم است  که می توان گفت این شرایط در کشور بی نظیر است.

وی  با اشاره به اینکه همه مدیران و مسئولان استان  مکلف هستند از این شرایط حاکم بر استان استفاده بهینه نمایند، افزود: در سایه این هماهنگی  و همراهی ها پروژه ای که  حدود ده سال استان بدنبال اجرای آن بود در  چند ماه گذشته به نتیجه رسید.

استاندار مرکزی بیان کرد: با رهنمودها و تلاش های نماینده ولی فقیه در استان و نمایندگان مردم  اراک، خنداب و کمیجان  و  همچنین  نماینده  مردم تفرش، آشتیان و فراهان به دلیل حضور در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس  و تلاش های دیگر مسئولان پروژه  قطار برقی قم - اراک در  پیوست بودجه ابلاغی از طرف مجلس شورای اسلامی  به دولت آمد و رسماً جزو پروژه های عمرانی کشور قرار گرفت.

وی ادامه داد:  دکتر روحانی شخصاً دستور مستقیم برای اجرای این پروژه را دادند و با پیگیری های مدیریت ارشد استان در قالب یک کار گروهی این کار بزرگ در استان به نتیجه رسید.

آقازاده با بیان اینکه به رغم همه مشکلات با اتحاد، همدلی و انسجام نیروهای داخلی کشور با هر نوع گرایشی می توان به بزرگترین مشکلات کشور غلبه کرد، گفت: امسال در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم و باید در کشور و استان مرکزی به نحوی عمل کنیم که سالی متفاوت و بی نظیر نسبت به سال های گذشته را شاهد باشیم.

استاندار مرکزی با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان حمایت از کالای ایرانی، گفت: استان مرکزی در تولید محصولات صنعتی و کشاورزی جزء 5 استان برتر کشور  است لذا در جهت تحقق شعارسال نقش مهمی بر عهده دارد و باید در این راستا  گام های اساسی برداشته شود در غیر این صورت فرصت ها را از دست داده ایم.

وی ادامه داد: با برنامه ریزی و سیاست هایی که اعمال می شود باید از خام فروشی محصولات جلوگیری و محصولات را با ارزش افزوده بالا به بازار عرضه کرد.

آقازاده بیان کرد: وقتی سال حمایت از کالای ایرانی است باید در کنارش به صرفه جویی ملی نیز توجه کرد چرا که با وجود بحران کمبود آب و با قیمت بنزین 10 هزار ریالی و گازوئیل سه هزار ریالی نمی توان به موفقیت و رشد 5 درصدی دست یافت.

استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه دستگاه های اجرایی استان باید صرفه جویی در مصرف آب ، برق و گاز را سرلوحه خود قرار دهند، گفت: ادارات و دستگاه های دولتی باید در زمینه صرفه جویی حامل های انرژی اقدامات اساسی را به انجام برسانند تا مردم  ببینند و اطمینان حاصل کنند که مسئولان در جهت صرفه جویی ملی مصمم هستند و تلاش می کنند.

آقازاده با تاکید بر اینکه  دستگاه ها از ابتدای سال 97 باید هزینه های جاری مربوط به مصرف آب و برق و گاز و تلفن را به صورت ماهانه پرداخت نمایند، ابراز کرد: اگر دستگاهی هر سه ما یکبار نتوانست هزینه های مربوط به آب و برق و گاز خود را پرداخت نماید  باید با خطر قطع خدمات در دستگاه خود کنار بیاید.

وی با اشاره به بدهی حدود هزار میلیارد تومانی تعدادی از  دستگاه های دولتی به دستگاه های خدمات رسان ، گفت: در این راستا دستگاه های اجرایی می بایست نسبت به پرداخت معوقات خود نیز اقدام نمایند.

استاندار مرکزی ابراز کرد: اتمام پروژه های نیمه تمام از اولویت های مهم دستگاه های اجرایی است و فقط در صورت لزوم و با هماهنگی استانداری نسبت به آغاز عملیات اجرایی پروژه جدید اقدام می شود.

استاندار مرکزی با اشاره به کاهش 60 درصدی بارندگی در استان نسبت به سال گذشته، گفت: استان مرکزی جزء 5 استان بحرانی کشور در زمینه آب است و  به لحاظ مصرف آب در تابستان امسال با شرایط بحرانی روبروست لذا  مردم و کشاورزان باید باید با درک این موضوع در جهت صرفه جویی در مصرف آب تلاش کنند.

 وی ادامه داد :جهاد کشاورزی استان باید از هم اکنون که زمان  آغاز کشت بهاره است برای تولیدات با مصرف آب زیاد برنامه ریزی و کار کارشناسی نماید.

آقازاده با تاکید بر برگزاری منظم جلسات کمیته بحران آب استان، گفت:  فرمانداران در شهرستان ها هم باید هر دو هفته یکبار نسبت به برگزاری جلسات این کمیته اقدام نمایند و تلاش کنند تا بحران کمبود آب را بخوبی مدیریت نمایند.در این راستا مردم هم باید همکاری لازم را داشته باشند و برای یک دوره بلند مدت برنامه ریزی های لازم انجام شود.

استاندار مرکزی با  اشاره به اینکه  قیمت حامل های انرژی در ایران نسبت به سایر کشورها در کمترین میزان است، گفت: اگر تا دو سال آینده منابع تولید ثروت و در آمد در کشور همین گونه باشد باید هر چه درآمد داریم صرف هزینه های جاری کنیم و بعد از دو سال برای پرداخت  این هزینه ها نیز با مشکل روبرو خواهیم شد لذا اصلاح قیمت حامل های انرژی باید مورد توجه قرار گیرد.

آقازاده گفت: از 29 اسفند ماه 96 مردم ایران روزی 116 میلیون لیتر بنزین مصرف کردند که  فرسودگی ناوگان  حمل و نقل، ارزان بودن قیمت  بنزین و قاچاق سوخت را می توان از عوامل موثر در آن دانست.

استاندار مرکزی  با اشاره به اینکه درروزهای پایانی سال 96 در زمینه جذب درآمدها و تخصیص ها کار خیلی  بزرگی در استان انجام شد، گفت:  در سال 96 سهم ما از درآمد استان برای کل کشور  3 هزار و 333 میلیارد تومان بود  که  در یک ماه آخر سال 75 درصد این میزان تحقق یافته بود.

وی افزود: در روزهای آخر سال  با اهتمام و پیگیری های مجدانه ۹۴ درصد سهم در آمد استان در بودجه سال ۹۶  با مبلغ ۳هزارو ۱۰۶میلیارد تومان محقق شد ، هزینه های جاری و سایر نیز به صورت تقریباً صد درصد تخصیص شد و  توانستیم بخشی از دیون سالهای قبل را نیز پرداخت کنیم که باید از مدیران ذی ربط در این زمینه تشکر و قدردانی نمایم.

استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ستاد خدمات سفر استان با وجود مشکلات بسیاری که وجود داشت، طبق آمار و شواهد یکی از موفق‌ترین سال‌های خود را پشت سر گذاشت، عنوان کرد: در اراک به عنوان مرکز استان مرکزی شاهد تحولات خوبی از سوی شهرداری بودیم، همچنین آموزش و پرورش در امر اسکان فرهنگیان و مسافران عملکرد خوبی بر جای گذاشت.

وی با بیان اینکه جهاد کشاورزی و سازمان صنعت، معدن و تجارت در بحث تنظیم بازار شب عید، تعیین قیمت مناسب و کیفیت مناسب اقلام اقدامات قابل قبولی به انجام رساندند، گفت: در کنار کلیه دستگا‌ه‌های مرتبط با ستاد خدمات سفر مراکز درمانی و پزشکی نیز با استقرار کادر درمانی کشیک مجرب خدمات موثر و مناسبی ارائه کردند.

استاندار مرکزی با اشاره به عملکرد مناسب رسانه‌ها در ارائه توصیه‌ها و تذکرات تصریح کرد: کاهش یک سومی تلفات حوادث رانندگی حاصل هماهنگی عملکردهاست و در این راستا در کنار تلاش‌های مجموعه‌های دولتی بخش‌های غیردولتی و شهروندان نیز عملکرد نسبتا خوبی از خود به جای گذاشتند.

وی با تقدیر از اقدامات موثر انجام شده توسط اداره کل راهداری استان مرکزی افزود: هماهنگی ایجاد شده در استان و عملکرد منسجم دستگاه‌های اجرایی منجر به تحقق این میزان کاهش حوادث و تلفات شده است.

آقازاده بیان کرد: رسانه های استان مرکزی نیز در ایام نوروز تلاش ویژه ای در انعکاس اخبار و مطالب مورد نیاز مردم داشتند و همه دستگاه های اجرایی در سال 97 مکلف به همکاری با اصحاب رسانه هستند.

وی افزود: مدیران باید نقد پذیر باشند اما انتظار است رسانه ها نیز نقدهای منصفانه و دور از اختلاف های شخصی داشته باشد.

استاندار مرکزی ادامه داد: برنامه ملاقات مدیران دستگاه های اجرایی استان مرکزی با مردم باید هر هفته برگزار شود و این مهم باید از سوی بازرسان مربوطه رصد و دنبال شود.

آقازاده اظهار کرد: مدیران دستگاه های اجرایی استان مرکزی باید هر هفته یک سفر نیز به شهرستان ها داشته باشند و فرمانداران مکلفند گزارش کار مدیران را ارسال کنند.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی نیز اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب با هوشمندی و درایت منحصر به فرد، حمایت از کالای ایرانی را به عنوان سرمشق برای آحاد جامعه مشخص کردند که این مهم باید از دستگاه ها و نهادهای اجرایی آغاز و به لایه های مختلف جامعه بسط داده شود.

وی ادامه داد: حمایت از کالای داخلی اشتغال مولد، توسعه متوازن و در نهایت پیشرفت و بالندگی همه جانبه کشور را به دنبال دارد و مردم و مسئولان باید برای تحقق این خواسته معظم له برنامه های کاربردی بیاندیشند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی اضافه کرد: مردم باید به استفاده از کالای داخلی ترغیب شوند و مسئولان نیز باید با جدیت هرچه تمامتر مرزهای کشور را کنترل کرده و از واردات کالاهای قاچاق جلوگیری کنند.

وی رشد اقتصادی کشور را کمتر از پنج درصد ارزیابی کرد و گفت: با این رشد اقتصادی نمی توان به توسعه پایدار دست یافت و باید تحقق رشد هشت درصدی در دستور کار قرار گیرد.

آیت الله دری نجف آبادی اظهار کرد: بر اساس برنامه ریزی های از پیش تعیین شده در صورت تحقق رشد اقتصادی هشت درصد، میزان تولید ناخالص ملی در طول هشت سال به 2 برابر می رسد که این مهم می تواند یک جهش چشمگیر در جایگاه اقتصادی ایران اسلامی در دنیا ایجاد کند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: برای حمایت از کالای ایرانی نه تنها نیاز به قانون جدید نیست بلکه قوانین حمایتی بسیاری نیز تدوین و انباشت شده که نیازمند اجرا است.

کریمی افزود: 23 قانون از 124 قانون برنامه ششم توسعه به حمایت از تولید داخل اختصاص دارد که در صورت اجرای این قوانین، بخش عمده ای از مشکلات اقتصادی مرتفع می شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: وابستگی اقتصاد کشور به نفت و پایین بودن نرخ بهره وری تولید مهمترین مشکلات صنعت و اقتصاد ایران است که دولت باید برای اصلاح این مهم برنامه ریزی داشته باشد.

وی افزود: میزان مشارکت بخش خصوصی در واگذاری های اصل 44 کشور تنها 13 درصد است در صورتی که توسعه اقتصادی به مشارکت 100 درصدی بخش خصوصی نیاز دارد.

وی اظهار کرد: در بخش کشاورزی شرایط مطلوبی بر کشور حاکم است به طوری که از سال 1392 تا سال 1396 پنج درصد رشد در این بخش دیده می شود و میزان تولیدات کشاورزی از 97 میلیون تن در سال 1392 به 119 میلیون تن در سال 96 رسیده است.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: رونق تولید و حمایت از کالای ایرانی باید با تولید با کیفیت و رقابت پذیر از سوی تولیدکنندگان همراه باشد.

منصوری افزود: به طور کلی اغلب واحدهای تولیدی دولتی در شرایط نامطلوبی به سر می برند و بیشتر از سرمایه داخلی شرکت، به دستگاه های خدماتی و پیمانکاران مختلف بدهکارند.

وی بیان کرد: آب، گاز و برق در ایران با کمترین قیمت ممکن نسبت به کشورهای توسعه یافته به تولیدکنندگان عرضه می شود اما تولیدات همچنان از کیفیت قابل قبولی برخوردار نیستند که اصلاح این امور باید سرلوحه امور صاحبان صنایع قرار گیرد.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: همه باید برای تحقق شعار تعیین شده در سال جاری، خروج از بحران بیکاری و رکود اقتصادی دست به دست هم دهند تا قدم های بلندی برداشته شود.

ابراهیمی افزود: کشور و استان مرکزی امسال با بحران آب مواجه است که نیاز است استفاده بهینه بیش از پیش مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی بیان کرد: تعدادی از روستاهای شهرستان شازند به دلیل کمبود آب با تانکر آبرسانی می شوند.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پتروشیمی شازند طرحی در خصوص استفاده از فاضلاب شهرهای مهاجران و شازند را در دست اجرا دارد که انتظار است دستگاه های ذیربط همکاری لازم را در تحقق این طرح، به کار گیرند.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این نشست گفت: دولت، تولید کنندگان و مصرف کنندگان بیشترین سهم را در تحقق حمایت از کالای ایرانی برعهده دارند.

حجت الاسلام والمسلمین سلیمی افزود: مجلس شورای اسلامی آمادگی لازم برای اصلاح برخی قوانین در راستای حمایت از کالای ایرانی و افزایش تولیدات داخلی را دارد.

وی بیان کرد: نرخ سود تسهیلات برای تولیدکنندگان واقعی نیازمند بازنگری است زیرا تولیدکنندگان با نرخ های بالا نمی توانند قدرت رقابت پیدا کنند.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: پارسال گام های بلندی برای رفع مشکلات و موانع پیش رو در کشور برداشته شد اما کافی نیست و این گام ها در سال جاری باید بلند تر شود.

حسینی افزود: مدیران دستگاه های اجرایی باید در سال جاری به بحث افزایش بهره وری نیروی انسانی و مدیریت مطلوب توجه جدی داشته باشند.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از ظرفیت های مهم در کشور استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی است و استان مرکزی تاکنون موفقت چشمگیری در جذب این تسهیلات نداشته است.

حسینی اظهار کرد: جذب سرمایه گذاری خارجی یکی از ضروریاتی است که در سال 97 باید با جدیت تمام دنبال شود.

وی گفت: استان مرکزی در جذب تسهیلات اشتغالزایی از محل یک و نیم میلیارد دلاری صندوق توسعه نیز نیازمند تدوین راهبردهای اصولی است.

فرمانده انتظامی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: وقوع جرایم مختلف در ایام نوروز امسال در این استان نسبت به سال قبل پنج درصد کاهش یافته است.

سردار کیومرث عزیزی افزود: ۱۳ حادثه رانندگی منجر به فوت از ۲۷ اسفندماه پارسال تا ۱۴ فروردین ماه جاری در جاده های این استان اتفاق افتاد که بر اثر آن، ۱۶ نفر جان خود را از دست دادند.

وی بیان کرد: کشته شدگان حوادث رانندگی ایام نوروز امسال استان مرکزی با وجود افزایش ترددها نسبت به مشابه قبل، کاهش ۳۶ درصدی را نشان می دهد.

وی گفت: ستاد فرماندهی انتظامی استان مرکزی در ایام نوروز همه تلاش خود را برای افزایش امنیت اجتماعی، کاهش حوادث رانندگی و خدمت رسانی مطلوب به مردم به کار گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نیز در این نشست گفت: ستاد خدمات سفر این استان در 10 کمیته تخصصی فعالیت خود را از 25 اسفندماه سال گذشته آغاز کرد.

 حسینی افزود: ماندگاری مسافران نوروزی با معرفی جاذبه های فرهنگی و طبیعی، رویکرد اصلی ستاد خدمات سفر این استان بود که بر این اساس، یک میلیون و 150 هزار نفر از جاذبه های طبیعی و تاریخی استان بازدید کردند.

گفتنی است در این نشست سمیعی به عنوان مدیرعامل شرکت گاز استان مرکزی، محمود حسنی فرماندار سابق آشتیان به عنوان مدیرکل دفتر امور اتباع و مهاجرین خارجی، جهان میرزایی به عنوان فرماندار شهرستان آشتیان، قمری به عنوان فرماندارشهرستان  محلات و فرخی به عنوان معاون هماهنگی امور  اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی معرفی شدند.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها