Portal_background_image

معاون علمي و فناوري رييس جمهوري: پايه اقتصاد دانش بنيان تكيه برنيروهاي خلاق است/ تربيت نسل جوان بايد با مفاهيم دانش بنيان متحول شود

ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در نشست شورای اداری استان که با حضور استاندار مرکزی در محل استانداری برگزار شد، گفت: پایه اقتصاد دانش بنیان تکیه بر نیروی انسانی خلاق و گفتمان سازی کسب و کار نوین در جامعه است.

 سورنا ستاری راظهار کرد: تکیه بر اقتصاد نفتی بزرگترین خیانت را در حوزه باروری دانش و کسب وکار نوین به کشور کرده و امروز باید در سایه خوداگاهی، برنامه محوری و همت بلند این مشکلات را ترمیم کنیم.

وی گفت: تربیت نسل جوان کشور باید با مفاهیم دانش بنیان متحول شود و بساط فرهنگ پشت میز نشینی و مصرف گرایی، تکیه بر درآمدهای دولتی باید یک بار برای همیشه از این کشور جمع شود و میدان داری به کارآفرینان خلاق و پژوهش مدار سپرده شود. 

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: کارآفرینی نیاز به افرادی دارد که دارای اعتماد به نفس و خودباور باشند که تیم عاشقی را گرد خود جمع کند و با زمین خوردن های متعدد دوباره برخیزد و ادامه کار پی گیرد.

دکتر ستاری اضافه کرد: صنایع دستی ایران در گذشته نمونه موفقی از تجاری سازی فرهنگی بوده که به خاطر اتکای به نفت از آن غفلت شده درحالیکه تمرکز بر داشته های این بخش با تنوع و جذابیت های فرهنگی و تجاری می تواند تولید ثروت و اشتغال زیادی را همراه داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: نباید نسل آتی کشور طلبکار و بی خاصیت بار بیایند، ساختن ایران آباد و پیشرو نیازمند تحول در نگرش فکری و جهت در مرزهای تجاری سازی دانش دارد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اضافه کرد: شرکت های دانش بنیان باید در بستری شهری جایگاه خود رابیابند و کانون کارآفرینی و کسب و کار شوند تمرکز بر این حوزه هم سازگار با محیط زیست است و هم ارزش افزوده بالایی دارد و مشاغل ایجاد شده از قبل آن نیز پایدار و پویاست.

دکتر ستاری افزود: گردش مالی 2600 شرکت دانش بنیان کشور در سال 94 بیش از 200 هزار میلیارد ریال برآورد شده است و آینده کشور در درآمدزایی و توسعه از توسعه هدفمند و گسترش این مسیر می گذرد.

وی افزود: ایران از نظر تولید مهندسی در دنیا مقام چهارم را بعد از چین، هند و روسیه دارد و تعداد مهندسان دانش آموخته کشور ما معادل آمریکا است.

وی گفت:کشور ما نیروی کار فوق العاه ای در برخی معیارها، نیروی انسانی دارد اما، در حوزه فضای مناسب برای کسب و کار آن عقب است.

دکتر ستاری افزود: وی بیان کرد: در حوزه آی تی 20 هزار میلیارد ریال فروش با سه هزار اشتغال در کشور وجود دارد و این نشان می دهد شرکت های دانش بنیان باید فعالیت بیشتری داشته باشند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با یادآوری این که جهت گیری دانشگاه ها باید به سرعت تغییر کند، گفت: اکنون اتفاقی که در بنیاد نخبگان روی داده، بازگشت به کشور به علت وجود جایگاه در این بنیاد است.

وی گفت: هدفگذاری کشور برای سال آینده در بازار تجارت الکترونیک 80 میلیون دلار فروش است که این مهم نتیجه اهمیت و حمایت از شرکت های دانش بنیان است.

دکتر ستاری افزود: با کسب دانش بیشتر مشکلات قابل حل است و زمان آن گذشته که به خاطر کمبود بارش دچار خسران شویم این ناشی از تفکر نفتی است امروزی با داشتن دانش می توان کشاورزی را در آب شور انجام داد، کاری که به صورت نمونه در کشور در حال انجام است.

وی، به اهمیت سرمایه گذاری در بخش پژوهش اشاره کرد و گفت: شرکت های دانش بنیان می توانند با همکاری بخش خصوصی شکوفا شوند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: از نظر رتبه علمیدر حوزه فناوری نانو  در دنیا جایگاه ششم را داریم و تا پایان سال این رتبه به پنجم ارتقاء پیدا می کند.

وی اظهار کرد: 450 محصول نانو توسط 140 شرکت دانش بنیان ایرانی در بازار تولید می شود.

وی گفت: استان مرکزی سبقه و ریشه غنی در کارآفرینی در حوزه دانش فنی تولید، فناوری و صنعت دارد ولی متاسفانه این فرهنگ در یک صد سال اخیر نابود شده و ضروری است به همت و گفتمان واحد بازسازی شود.

گفتنی است در نشست شورای اداری استان مرکزی از تمبر یادبود دولت با حضور دکتر ستاری رونمایی شد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در سفر یک روزه خود به استان مرکزی در آخرین روز از هفته دولت در گلزار شهدای اراک نیز حضور یافت و به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.

دیدار با نماینده ولی فقیه در استان مرکزی، حضور در نشست شورای اداری و بازدید از چند واحد صنعتی از دیگر برنامه های سفر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در سفر به استان مرکزی و شهر اراک بود.

.

 

 

گالری تصاویر


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها