Portal_background_image

با حضور استاندار؛ يازدهمين نمايشگاه بين المللي سنگ در محلات گشايش يافت

آقازاده استاندار مرکزی در آیین گشایش یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ محلات، گفت: برگزاری این نمایشگاه نقش مهمی در معرفی ظرفیت ها، استعدادها و رونق صنعت سنگ ایران و بازرگانی و صادرات این محصول دارد.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد:  کشورهای ترکیه، ایتالیا ، چین و هندوستان در  صنعت سنگ دارای جایگاه مطلوبی هستند در این این نمایشگاه حضور دارند .

آقازاده گفت: این استان به لحاظ ظرفیت های معدنی به ویژه سنگ تزئینی مزیت های مطلوبی دارد و می طلبد با تقویت راهبردهای صادرات محور سهم این حوزه را در اقتصاد و درآمدزایی افزایش داد.

وی افزود: ایران در زمره 10 کشور معدنی جهان است و استان مرکزی نیز در حوزه سنگ و معدن تنوع بالا و ظرفیت‌های خوبی دارد که باید به درستی از آن ها بهره گرفت.

وی اظهارداشت: استفاده صحیح از ظرفیت های غنی معادن، وابستگی به نفت و سایر منابع زیرزمینی در اقتصاد را کاهش می دهد و با مدیریت اصولی می‌توان این فعالیت بزرگ اقتصادی را جایگزین فروش 30 میلیارد دلاری نفت کرد.

استاندار مرکزی تصریح کرد: در برخی موارد سرمایه‌گذار به سبب مدیریت ناقص منابع پس از دریافت تسهیلات با مشکلاتی رو‌به رو شده که باید زنجیره هدایتگری در بخش سرمایه گذاری و پیشبرد امور شاغلان تقویت شود.

آقازاده بیان کرد: تقویت گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در حوزه معدن مشکلات را برطرف می کندو باید در میزهای تخصصی مشکلات شود و دولت تدبیر و امید بسیار بر این موضوع تاکید دارد.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید برای رفع مشکلات سرمایه گذاران بخش صنعت سنگ اقدامات ارزشمندی داشته اما بعضی قوانین پیچیده و موازی در این راستا وجود دارد که می طلبد هرچه سریعتر اصلاح شود.

وی افزود: مشکلات مالی را نمی توان حل کرد اما می شود از صنایع حمایت کرد ودر حوزه معادن و سنگ باید مدیریت دوطرفه بین بخش خصوصی و دولت وجود داشته باشد و کشورهایی که در این حوزه موفق بودند چنین ضابطه را سرلوحه خود قرار داده اند. 

وی گفت: استان مرکزی در راستای حمایت از فعالیت‌های بخش معدنی از هیچ کمکی دریغ ندارد اما در رابطه با برخی کارگاه‌ها در زمینه مسایل مالی مجدودیت وجوددارد.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه تولید ماشین آلات معدنی در هپکو امسال آغاز می‌شود، گفـت: از مجموعه معدن داران انتظار می‌رود که حمایت لازم را با خرید ماشین آلات از این شرکت انجام دهند.

دبیر انجمن سنگ ایران نیز گفت: بقا و توسعه صنعت سنگ کشور نیازمند نهضت فرآوری سنگ و تولید صادرات محور این محصول ارزشمند است.

شریفی افزود: زنجیره صنعت سنگ از معدن کلید می خورد و ٢ هزار واحد صنعتی در حوزه سنگ با ظرفیت ٢٧ میلیون تن در کشور فعال است که ارزش جهانی آن از سه میلیارد دلار فراتر می رود.

وی اظهارداشت: در بخش فرآوری سنگ ظرفیت تولید ١٨٠ میلیون متر مربع محصول به ارزش هر متر ٢٠ دلار در کشور وجود دارد که نیازمند تقویت است.

دبیر انجمن سنگ ایران ادامه داد: با وجود توانمندی کشور در حوزه سرمایه ملی ذخایر سنگ معدنی می توان تا هفت میلیادر دلار تولید ثروت از فرآوری این محصول داشت اما، با ظرفیت ٢٧ میلیون تنی صنایع فعال سنگ اکنون فقط ١٠ میلیون تن سنگ در کشور تولید می شود. 

شریفی گفت: ظرفیت پروانه بهره برداری در سال های ٩١ و ٩٢ حدود ١٤٠ میلیون مترمربع ثبت شده در حالی که میزان بهره برداری در شرایط کنونی به ٦٠ میلیون مترمربع رسیده و این به معنای توان مصرفی سنگ فراوری کشور بین تا ٦٠ میلیون تن است.

وی افزود: ٦ میلیون تن سنگ فرآوری شده سالانه از کشور صادر می شود که با احتساب یک میلیون تن بلوک صادراتی سنگ خام و کوپ در مجموعه هفت میلیون تن سنگ صادر می شود.

دبیر انجمن سنگ ایران این میزان صادرات را با توجه به توانمندی بالای کشور در سرمایه ملی سنگ ناچیز دانست و افزود: ٦ هزار واحد فرآوری در کشور وجود دارد که ٥٠٠ واحد به صورت بالقوه ظرفیت تولید و صادرات دارد و ١٥٠ واحد صادراتی است و عارضه یابی ضعف صادرات باید به شکل علمی انجام شود. 

شریفی سرمایه گذاری در بخش معدن سنگ را ناچیز اعلام کرد و افزود: سرمایه گذاری در هر معدن سنگ هفت میلیارد ریال برآورد شده در حالی که برای تجهیز اولیه یک معدن سنگ 40 میلیارد ریال سرمایه نیاز است.

وی با بیان اینکه صنعت سنگ کشور در طراحی مهندسی، تامین ماشین آلات مناسب، مدیریت و آموزش با مشکل مواجه است، گفت: یکهزار واحد معدنی از مجموع ٢ هزار واحد موجود کشور به دلیل مشکلات بازار فروش، تحمیل حقوق دولتی و درگیری با زیان انباشته تعطیل است.

دبیر انجمن سنگ ایران یادآور شد: شورای سیاستگذاری صنعت سنگ کشور پارسال مصوب کرد که حقوق دولتی براساس میزان بارگیری معادن محاسبه شود که این امر با موافقت وزارت صنعت ، معدن و تجارت مواجه نشد. 

وی گفت: سند چشم انداز دستیابی به صادرات با حمایت متنوع از معادن مطرح شده ولی تاکنون هیچ یک از موردی آن اجرایی نشده است. 

دبیر انجمن سنگ ایران خواستار حمایت دولت از سرمایه گذاران و تسهیل در بخش صادرات سنگ شد و تاکید کرد: نگاه وزارتخانه به صنعت سنگ باید حمایتی شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز در این آیین گفت: این استان تنها خطه ای است که از تخفیف ١٠ درصدی مطالعات معدنی استفاده کرده است.

حاجی پور  اضافه کرد: پرداخت تسهیلات ارزان قیمت در دستور کار این سازمان است و تمامی معادن می‌توانند از این فرصت و تسهیلات کم بهره استفاده کنند.

وی با تاکید بر مشکلاتی در حوزه سنگ افزود: میز تخصصی سنگ 19 مهر ماه در نمایشگاه بین المللی سنگ محلات برگزار می شود و امید می رود که مشکلات تولید و صادرات سنگ کشور حل شود و جایگاه سنگ در صادرات بهبود یابد.

رئیس صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: تشکیل این میز در شهرستان محلات فرصتی مناسب برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان است که از فضای ایجاد شده برای حل مشکلات و مسائل مربوط به تولید و صادارت بهره ببرند.

فرماندار محلات نیز در این آیین گفت: قیمت تمام شده محصول در صنعت سنگ بالا است و محصولات تولیدی توان رقابت را در بازارهای جهانی را ندارند.

قمری افزود: با وجود سیاست‌های 20 ساله کشور،تاکید مقام‌معظم رهبری بر مبنای صادرات غیر نفتی و افزایش صادرات محصولات معدنی در این حوزه موفقیت ها هنوز در حد انتظار نیست.

وی با برشمردن توانمندی های محلات در حوزه سنگ، افزود: محلات از جمله شهرهای منحصر به فرد با ویژگی‌های خاص از جمله در حوزه سنگ، مواد معدنی، ماهیان زینتی و گردشگری است که این‌ظرفیت‌ها نقش موثری در توسعه شهرستان و استان دارند.

وی با اشاره به اینکه بیش از 2 و نیم درصد ذخایر سنگ جهان در شهرستان محلات قرار دارد، گفت: بیش از 13 درصد ذخایر سنگ‌های تزیینی کشور در شهرستان محلات و شهر محلات وجود دارد.

وی بیان کرد: این ویژگی ها فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری در این شهرستان ایجاد کرده، به طوری که 70 معدن فعال و 250 واحد فرآوری سنگ‌های معدنی در این شهرستان وجود دارد.

فرماندار محلات تصریح کرد: یک میلیون و 200 هزار دلار سنگ نما سال گذشته از این شهرستان صادر شد و ظرفیت این شهرستان برای صادرات بیش از این میزان است.

قمری، مهمترین مشکل در صنعت سنگ این شهرستان را فرسودگی تجهیزات بیان کرد و افزود: ماشین آلات و تجهیزات معادن و واحدهای فرآوری از فناوری خوبی برخوردار نیستندکه رفع این معضل نیازمند پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و حمایت جدی دولت است .

گفنی است نمایشگاه بین المللی سنگ محلات در فضایی به مساحت 90 هزار متر مربع شامل 20 هزار متر مربع فضای سرپوشیده و 70 هزار متر مربع و فضای باز برپا شده است.

در 350 غرفه این نمایشگاه، آخرین دستاوردهای حوزه سنگ های معدنی و تزئینی در زمینه های فرآوری سنگ های ساختمانی، معادن سنگ، ماشین آلات استخراج معدنی، قطعات و لوازم سنگ بری، معدن و ماشین آلات تخصصی و سایر صنایع وابسته به این صنعت به نمایش درآمده است.

 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها