Portal_background_image

استاندار: وقف؛ جهاد عظيم اخلاقي براي گسترش انسان دوستي در جامعه است

زمانی قمی استاندار مرکزی در دیدار با مدیران اوقاف استان که در محل استانداری برگزار شد، گفت: وقف جهاد عظيم اخلاقی برای گسترش انسان دوستی در جامعه است .

زمانی قمی استاندار مرکزی با اشاره به نقش تاثیرگذار و مهم وقف در تاریخ و تمدن کشور، اظهار کرد: سنت وقف توانسته با تربیت انسانهای بزرگ در شکل گیری تمدن کشور نقش موثری ایفا کند و این سنت از هر موضوع دیگری در این زمینه موثرتر عمل نموده است.

استاندار مرکزی بیان کرد: واقفین تاریخ و تمدن کشور را ساختند ، دانشمندان بسیاری را به جامعه بشریت  تقدیم و حس انسان دوستی را تقویت کردند و این امردر مبانی فقهی و دینی ما ریشه دارد.

وی ادامه داد: سنت وقف به ما می آموزد که باید دغدغه نسل های آینده  را نیز داشته باشیم و اسلام توانسته این مسیر را با سنت وقف حفظ کند و آن را ترویج دهد و بخشی از نگرانی های انسان برای نسل آینده را رفع کند .

استاندار مرکزی بیان کرد: بسیاری از دانشگاه ها و مراکز علمی ما در سالهای گذشته با امر وقف جان گرفته اند و اگر امروز شخصیتهای علمی بزرگی از این دانشگاه ها برخواسته اند باید در این میان سهم وقف را جدی بگیریم.

وی ادامه داد: دین مبین اسلام بر یک ارزش بسیار والا تکیه دارد که آن ارزش نیکو اندیشیدن، کمک به همنوع و به فکر دیگران بودن است و امر وقف توانسته این خصیصه نیکو و بسیار مورد تاکید اسلام را زنده نگه دارد و ترویج دهد.

زمانی قمی گفت: وقتی بخشی از مال خود را وقف می کنم یعنی به بندگان خدا علاقه مندیم، دغدغه بعد از مرگ خود را داریم و به فکر سفره یتیمان در صد سال آینده نیز هستیم که این فکری ارزشمند است و فقط اسلام است که می تواند اینگونه بدرخشد و این فکر را ترویج دهد .

استاندار مرکزی با تاکید بر حفظ و آبادانی بقاع متبرکه،ابراز کرد: بقاع متبرکه علاوه برای ایجاد آرامش در افراد با انرژی مثبتی که از افراد حاضر در آن مکان صادر می شود باعث استجابت زودتر دعا می شود که این موضوع به صورت علمی ثابت شده است.

وی با اشاره به نقش مهم اماکن مذهبی درحفظ دین، افزود: اگر افرادی منزلت و مکانت  بقاع متبرکه را درست متوجه نمی شوند امر دیگری است، این ارزشها فراتر از سلایق و دسته بندی های سیاسی است و مسئله وقف از متن و بطن اسلام ریشه گرفته و هر روز هم تنومند تر می شود .

زمانی قمی گفت: سنت وقف کار ویژه های بزرگی دارد که در هر وضعیتی از جامعه بشری قابل اعمال است و  امیدوارم با جهانی شدن حاکمیت به حق تشیع روزی شاهد جهانی شدن این کار ویژه ها باشیم، اگر چه امروز هم موقوفات ما در کشورهای خارجی بسیاری از فقرا  را پوشش داده و مشکلاتشان را مرتفع نموده است.

استاندار مرکزی گفت:  تلاش مجموعه دولت در استان بر این است تا اماکن مذهبی را آباد و سرشار از نشاط ببینیم چرا که هر چه این اماکن پر درخشش تر باشند دین مردم با حیات تر است و این دو با هم نسبت مستقیم دارند.

گفتنی است در این دیدار مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان نیز گزارشی از اقدامات این اداره کل به ویژه در حوزه فرهنگی ارائه کرد .

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها