Portal_background_image

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: حوزه سلامت باید به عنوان اولویت اول دولت ها مطرح باشد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی اراک با بیان اینکه حوزه سلامت باید به عنوان اولویت اول دولت ها مطرح باشد، گفت: حمایت مالی و تخصصی از این حوزه از وظایف اصلی دولت هاست که در یکسال گذشته در این زمینه اقدامات خوبی صورت گرفته است.

هاشمی وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه بهداشت و درمان در یک سال گذشته، افزود: فاصله با آنچه باید باشیم کم نیست اما خوشحالیم که مردم فکر میکنند به آنها توجه شده و مشکلاتشان دیده می‏‌شود، در یک سال گذشته اتفاقات خوبی در حوزه بهداشت و درمان برای رضایتمندی مردم افتاده که از جمله آن کمک به کاهش پرداخت از جیب مردم، ارائه خدمات با کیفیت تر و وجود متخصصان و پزشکان در مراکز درمانی است.

وی ادامه داد: زیرساخت های بهداشتی و درمانی در سال های گذشته متناسب با نیازهای پایه جمعیتی رشد نداشته و با ملاک ها و شاخص های موثر در حوزه سلامت در کشور فاصله وجود دارد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: جبران کوتاهی رخ داده در این حوزه ها با لبیک به خواسته مقام معظم رهبری و در سایه برنامه و تدبیر در قالب تحول نظام سلامت کلید خورده که توانسته تاحدودی رضایتمندی مردم را حاصل کند.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: در سه دهه اخیر حوزه عمران درمانی در کشور با کندی مواجه بود و کمتر بیمارستانی در شهرها بهره برداری می شد و این کندی ها سبب شده که اینک یکی از چالش های جدی حوزه درمانی ، قدمت بالای فضاهای بیمارستانی باشد.

دکتر قاضی زاده هاشمی اظهار کرد: حوزه سلامت باید به عنوان اولویت اولت دولت ها مطرح باشد و حمایت مالی و تخصصی از این حوزه از وظایف اصلی دولت هاست که برای بهبود نسبی آن باید تداوم داشته باشد.

دکتر قاضی زاده هاشمی افزود: سیاست وزارت بهداشت و درمان بهترین بهره وری از امکانات بهداشتی و درمانی و پیشی گرفتن حوزه بهداشت و تغییر رفتارهای زیستی به درمان است و برای این مهم باید همه بخش ها به عنوان سرمایه سلامت همراهی داشته باشند.

وی ادامه داد: مدیران بایستی به گونه ای زمینه ارایه خدمات درمانی را محقق کنند که بهترین بهره وری از امکانات و فضا مهیا شود و نباید اجازه داد خدمات بهداشتی و درمانی برای مردم گران تمام شود.

دکتر قاضی زاده هاشمی بیان کرد: بیمارستان های تفرش و آشتیان باید در سایه برنامه هدفمند درمانی با توجه به مسافت اندک از همدیگر، همپوشانی درمانی داشته باشند و مسوولان اجرایی و درمانی این شهرستان ها می توانند کمبودهای متخصص و تجهیزات تخصصی را با خدمات شایسته در قالب تقسیم وظایف پیش ببرند تا مردم از شرایط بهتر درمانی بهره مند باشند.

وی با بیان اینکه ماندگاری پزشک در شهرهای کوچک منوط به بودن بیمار است گفت: توقعات از سیستم درمانی در شهرستان های متوسط و کوچک بایستی متناسب با الگوی بیماردهی آن منطقه تعریف شود.

وی عنوان کرد: بسیاری از نیازهای نیروی انسانی نیازمند حضور متخصصان نیست و مسوولان بهداشتی و درمانی شهرستان ها باید با استفاده از توان نیروی انسانی موجود و دوره های تخصصی هدفمند کارآیی خدمات سیستم را به مردم ارتقا دهند.

هاشمی در جمع خبرنگاران در شهرستان تفرش نیز گفت: بر اساس اقدامات راهبردی و زیرشاخه های تعیین شده در گام دندانپزشکی برنامه تحول نظام سلامت، تمامی افراد زیر 14 سال کشور زیر پوشش خدمات دندانپزشکی قرار می گیرند.

وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشگی خاطرنشان کرد: میانگین ابتلا به پوسیدگی دهان و دندان در ایران چه در سنین بزرگسالی و چه کودکی بالا است و باید در یک برنامه پنج ساله این آسیب سلامت به نصف تقلیل یابد.

دکتر قاضی زاده هاشمی بیان کرد:ارایه خدمات به بیماران خاص و حمایت های ضمنی از این قشر همچون سال گذشته ادامه می یابد اما با توجه به شرایط اعتباری امسال وزارتخانه ممکن است در این حوزه خدمات و حمایت بیشتری نباشد.

وی اعلام کرد: برای بیماران سرطانی برنامه های مفصل و حمایت های جدی از سوی وزارتخانه تدارک شده که بسته خدمتی آن در 15 اردیبهشت ماه به صورت مشروح منتشر می شود

وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به سووالی در خصوص لزوم تاسیس بیمارستان سوانح و سوختگی و هسته ای در استان مرکزی گفت: این مهم با توجه به اینکه استان مرکزی قطب مهم صنعتی است به عنوان ضرورت پایه محسوب می شود اما با کمبود منابع اعتباری وزارت بهداشت و درمان باید صنایع مادر تخصصی و بزرگ به ویژه صنایع حوزه نفت و گاز در ساخت و راه اندازی آن به عنوان مسوولیت اجتماعی مشارکت کنند.

دکتر قاضی زاده هاشمی بیان کرد: در صورت مشارکت ساخت، وزارت بهداشت و درمان در تجهیز و نگهداری این بیمارستان مشارکت خواهد داشت.

وی توضیح داد: در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت، داشتن پیوست سلامت طرح های ملی امری الزامیست و بر این مبنا صنایع استان مرکزی نیز باید سهم خود را در حوزه سلامت و جبران کاستی های تخصصی ان ادا کنند.

وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به حادثه هفته گذشته پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اشاره کرد و افزود: تجهیز امکانات درمانی در خدمات تخصصی صنعت با مشارکت این بخش میسر است.

دکتر قاضی زاده هاشمی در خصوص بیمارستان ولیعصر (عج) اراک گفت: این طرح عمرانی به عنوان طرح مهم سلامت استان مرکزی امسال 200 میلیارد ریال اعتبار دارد اما ساخت آن پنج برابر این رقم اعتبار نیاز دارد که باید برای آن منبع موثر تامین اعتبار اندیشیده شود.

وی توضیح داد: تامین اعتبار مابقی این طرح مهم بایستی از فروش اموال مازاد و کمک های درون استانی تامین شود و پیشنهاد شده که مراکز بیمارستانی اراک در یک مجتمع بزرگ و تخصصی تجمیع شوند و با فروش زمین ها طرح شتاب گیرد.

وی اعلام کرد: به زودی هیاتی برای مطالعه یک بیمارستان مدرن در اراک و محک زدن زوایای پیشنهاد مذکور از وزارت بهداشت و درمان مطالعات را آغاز می کنند.

گفتنی است وزیر بهداشت از بیمارستان‌ والفجر شهرستان تفرش نیز بازدید کرد و وضعیت ارائه خدمات به بیماران و امکانات این بیمارستان‌ را ارزیابی نمود وی همچنین با بیماران و خانواده آنها نیز درخصوص نحوه رسیدگی و میزان خدمات ارائه شده به بیماران گفتگو کرد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها