Portal_background_image

استاندار مركزي تاكيد كرد: واگذاري پالايشگاه امام خميني (ره) شازند با كاركارشناسي انجام شود/ بهره گيري از نيروهاي بومي در صنايع استان

آقازاده استاندار مرکزی در نشست با مدیر عامل و مسئولین شرکت پالایشگاه امام خمینی (ره)شازند ، گفت: اگر قرار است واگذاری این شرکت برابر اصل 44 انجام شود حتما باید تحت کار کاملاً کارشناسی ، با مطالعات اولیه و همراه با نظارت های بعدی باشد.

آقازاده استاندار مرکزی با اشاره به اینکه پالایشگاه شازند امروز به صورت مطلوبی اداره می شود،اظهار کرد: اگر قرار است این واگذاری برابر اصل 44 انجام  شود حتما باید تحت روندی که به تائید کارگروه برسد و کار کاملاً کارشناسی باشد انجام و نظارت های بعدی صورت بگیرد در شرایط فعلی خیلی بعید می دانم بتوانیم این مسیر را برای واگذاری آماده کنیم و حتما در این زمینه در استان و در تهران تلاش می کنیم این هشدار را به مسئولین مربوطه بدهیم.

استاندار مرکزی با اشاره به ارسال نامه به وزیر اقتصاد و دارایی و سازمان خصوصی سازی درخصوص واگذاری شرکت پالایشگاه شازند، گفت: قصد ما از این نامه مخالفت با واگذاری پالایشگاه به بخش خصوصی  نیست چرا که طبق اصل 44  قانون است و قانون نیز لازم الاجراست.

آقازاده گفت:  پالايشگاه شازند در حال حاضر سودده و با بهره وري بالاست كه اين امر مرهون مديريت منسجم و حمايت جدی و همه جانبه و انگيزه كاركنان است لذا  با واگذاری غیر  کارشناسی ، غیرمسئولانه و احساسی این پالایشگاه مخالف هستم  و این هشدار را می دهم که واگذاری این پالایشگاه حتما و حتما باید به صورت اصولی و با نظارت دستگاه ها بر گروهی که می خواهند پالایشگاه را تحویل بگیرد باشد تا دوباره تجربیات تلخ واگذاری ها را تجربه نکنیم.

وی بیان کرد: متاسفانه خیلی از واحدهای تولیدی که حتی در زمان واگذاری و فروش شاهد سود دهی و  و شرایط مطلوب این واحدها بودیم به مرور بعد از واگذاری به دلیل سوء مدیریت ها ،عدم نظارت های دستگاه های ناظر و  دولتی و متولیانی که این دستگاه ها را واگذار کردند  سال به سال با کاهش سود دهی و زیان دهی مواجه شدند.

استاندار مرکزی افزود: در حال حاضر در سراسر کشور  و استان بیش از نیمی از واحدهایی که در  سالهای گذشته واگذار شدند  با مشکلات اقتصادی و مالی فراوانی روبرو هستند ،برخی تعدیل شدند، برخی در حال تعطیلی  هستند و برخی رکود تولید دارند  و دیگر نمی خواهیم پالایشگاه شازند نیز با این مشکلات روبرو شود.

آقازاده با اشاره به مشکلات شرکت آونگان و هپکو بعد از واگذاری ، گفت: اینها تجربیات تلخی است که در این استان داریم اجازه نخواهیم داد مجموعه ای که با پتانسیل بالا و نیروی مدیریتی خوب و تولید محصولات استراتژیک است ، بدون کار کارشناسی و مطالعات اولیه واگذار شود.

استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنانش گفت: سازمان امور مالیاتی از ابتدای بهمن ماه امسال حساب های بانکی شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند را مسدود کرده که برای گشایش این حساب ها نیز پیگیری های لازم در دست انجام است.

استاندار مرکزی یادآوری کرد: همه تولیدات شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند با نظارت های دولتی به فروش می رسد و درآمد آن نیز به خزانه دولت واریز می شود و سازمان امور مالیاتی باید از حسابهایی که درآمد فروش محصولات پالایشگاه به آن حسابها ریخته می شود، حسابهای  دولتی و... به دنبال جذب مالیات پالایشگاه باشد.

آقازاده افزود: با توجه به نزدیک شدن به زمان تعمیر اساسی پالایشگاه و بروز خطرات ناشی از تاخیر در این اقدام مهم، سازمان امور مالیاتی باید در اسرع وقت نسبت به گشایش حساب های بانکی این شرکت اقدام کند.

وی برخرید محصولات مورد نیاز پالایشگاه، از داخل استان  نیز تاکید کرد و گفت: پالایشگاه شازند نقش مهمی در اقتصاد استان دارد و  انتظار است این شرکت بعنوان حلقه ای  مهم  دراستان این موضوع را رعایت نماید و به پیمانکاران نیز تامین تجهیزات از داخل استان را تاکید کند.

استاندار مرکزی گفت: پالایشگاه شازند در جذب نیروی انسانی  حتی در زمان تعمیرات اساسی نیز  از  نیروهای بومی  استفاده نماید.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند نیز گفت: این شرکت با تولید روزانه 250 هزار بشکه بیشترین تولید از نفت خام را در بین پالایشگاه های کشور دارد.

علیرضا امین افزود: مرحله نخست پالایشگاه شازند با ظرفیت روزانه 150 هزار بشکه تبدیل نفت خام بعد از جنگ تحمیلی به بهره برداری رسید و طرح توسعه این شرکت نیز از سال 1385 آغاز شد.

وی اظهار کرد: بعد از اجرای طرح توسعه تولید گاز مایع این واحد پالایشگاهی از روزی یک میلیون لیتر به سه میلیون 600 هزار، بنزین سوپر از یک میلیون بشکه به سه میلیون 600 هزار بشکه، بنزین یورو چهار از سه میلیون 700 هزار به هشت میلیون و 600 هزار بشکه، گازوئیل از هفت میلیون 700 هزار به هشت میلیون و 900 هزار بشکه و تولید گوگرد از 60 به 650 تن رسید.

وی عنوان کرد: افزایش ظرفیت از 150 به 250 هزار بشکه، افزایش تولید بنزین در ازای کاهش نفت کوره، افزایش کیفیت محصولات فعلی و آینده به استانداردهای یورو چهار و اصلاح فرآیندها برای دریافت خوراک مخلوط نفت خام سبک و سنگین به جای نفت سبک، مهمترین اهداف طرح توسعه این پالایشگاه بود.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها