Portal_background_image

استاندار از وزير نيرو خواستار شد: واگذاري مديريت سد 15 خرداد دليجان به استان مركزي /تسريع در اجراي طرح آبرساني چشمه هفتيان به تفرش

آقازاده استاندار مرکزی در نشست شورای هماهنگی صنعت آب و برق استان که با حضور وزیر نیرو برگزار شد ، گفت: واگذاری مدیریت سد 15 خرداد دلیجان مهمترین خواسته مردم استان از وزارت نیرو است.

 آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد : سد 15 خرداد دلیجان در سال 1374 ساخته شده اما مدیریت این سد از همان سال اول به استان مجاور واگذار شده و مردم این استان به خصوص شهرستان های دلیجان و محلات استفاده چندانی از این سد نمی برند لذا واگذاری مدیریت  این سد به استان مرکزی خواسته مردم این استان است.

وی افزود: شهرستان تفرش یکی از شهرستان های کم آب استان مرکزی است و طرح انتقال آب از قنات هفتیان از سال های گذشته آغاز شده اما همچنان به بهره برداری نرسیده که وزارت نیرو باید نسبت به این مسئله مهم چاره اندیشی کند. 

وی افزود: شهر جدید امیرکبیر نیز به بهره برداری رسیده و تعداد چشمگیری از خانوارها در این شهر ساکن شده اند و انتظار می رود وزارت نیرو نسبت به تامین هزینه خطوط انتقال آب از چاهی که در مجاورت این شهر حفر شده، اقدام کند. 

استاندار مرکزی اظهار کرد: با توجه به اینکه ساوه و زرندیه از کانون های کم آبی در استان مرکزی هستند انتظار می رود وزارت نیرو نسبت به تخصیص پساب شهر جدید پرند برای کشاورزی این 2 شهرستان، اقدام کند. 

وی همچنین خواستار پشتیبانی وزارت نیرو در طرح توسعه 600 مگاواتی نیروگاه حرارتی شازند  شد.

آقازاده در بخش دیگری از سخنانش شرایط منابع آبی را بحرانی  دانست و افزود: ذخایر آب به شدت مصرف شده و دشت های کشور و استان دچار شرایط بحرانی هستند. از طرفی با کاهش نزولات آسمانی شرایط کشور ویژه است و باید تلاش شود که سیاست های وزارت نیرو با موفقیت اجرا شود.

آقازاده تصریح کرد: همه ما موظف هستیم که وزارت نیرو را در اجرای سیاست های این وزارتخانه یاری دهیم و در این راستا اگر میان مدیران و نیروهای زیرمجموعه همکاری وجود نداشته باشد، برنامه ریزی ها محقق نمی شود، پیاده سازی این سیاست ها به معنای خروج از بحران است.

مدیرعامل شرکت توانیر نیز گفت: تخصیص اعتبارات زیرساختی برای شهرک های صنعتی هر ساله با کاهش چشمگیری همراه است. 

آرش کردی افزود: اعتبار امسال برای تامین زیرساخت های همه شهرک های صنعتی کشور 350 میلیارد ریال است در صورتی که تامین برق شهرک های صنعتی زرندیه بیش از 500 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد. 

مدیرعامل شرکت توانیر بیان کرد: قیمت تمام شده محصولات از حیث پرداخت هزینه برق در ایران پایین ترین سطح در دنیا را دارد به طوری که در صنعت سیمان، به میزان چهار و 2 دهم قیمت تمام شده را برای برق می پردازند در صورتی که میانگین جهانی این رقم بیش از 13 درصد است. 

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز گفت: 25 درصد از ذخیره آبی سد کمال صالح به صنعت و مابقی به تامین آب شرب مردم اراک اختصاص داده می شود. 

محمد حاج رسولیها افزود: کسری آب دشت های استان مرکزی، 216 میلیون متر مکعب است که برنامه های مدونی برای حل این مشکل تدوین شده است. 

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز گفت: میزان استفاده مردم استان مرکزی از شبکه فاضلاب از متوسط کشور بالاتر است. 

 جانباز افزود: تصفیه خانه آب پایین دست سد الغدیر و تصفیه خانه فاضلاب ساوه در 2 سال گذشته به بهره برداری رسیده که این مهم می تواند بستر مناسبی در استفاده پساب باشد. 

وی ادامه داد: در نقاطی که پساب فاضلاب وجود دارد می توان با ایجاد تصفیه خانه میزان آب مصرفی صنعتی را از محل پساب فاضلاب تامین کرد و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز از این قبیل طرح ها، حمایت می کند. 

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها