Portal_background_image

هیأت تجاری صربستان با معاون برنامه‌ریزی استانداری مرکزی دیدار کردند.

محمد رضا عاشوری، معاون برنامه‌ریزی استانداری مرکزی در این دیدار با اشاره به اینکه استان مرکزی به واسطه موقعیت جغرافیایی و اقلیمی که دارد از ویژگی‌های خاصی برخوردار است، بیان کرد: استان مرکزی در زمینه فرهنگی مهد و زادگاه بزرگان زیادی از تاریخ ایران است، بزرگانی همچون امیرکبیر از دوره قاجاریه و میرزاتقی خان، در زمینه علم بزرگانی همچون دکتر حسابی و در زمینه فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مهد معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) است.

 

عاشوری با اشاره به بازدید نمایندگان اتاق بازرگانی صربستان از بیت قدیمی امام (ره) در خمین، افزود: در زمینه صنعتی استان مرکزی چهارمین قطب صنعتی یران محسوب می‌شود به طوری که بیش از 2500 واحد صنعتی کوچک و بزرگ در این استان مستقر و مشغول فعالیت هستند.

وی افزود: زیربناهای توسعه در استان خوشبختانه همگی ایجاد شده و راه مبادلات شرق و غرب از طریق بزرگ‌راه‌ها، راه آهن، هوا و اتصال به استان جنوبی خوزستان از طریق جاده و راه آهن، برای پیشبرد اهداف صنایع و صادرات فراهم است.

معاون برنامه ریزی استان مرکزی با بیان این مطلب که از جمعیت یک میلیون و 400 هزار نفر که در استان مرکزی ساکن هستند، بیش از 170 هزار نفر به صورت مستقیم در بخش صنعت استان مشغول فعالیت هستند، گفت: عموم کارشناسانی که در این بخش مشغول فعالیت هستند، با وجود مراکز آموزش عالی که محل تحصیل بیش از 150هزار دانشجو است تامین می‌شود.

عاشوری با اشاره به اینکه صنعت استان یک قدمت بیش از 50 ساله دارد، افزود: استان مرکزی با تجربه‌های مفیدی که در زمینه‌های مختلف صنعتی کسب کرده، در حال حاضر صادر کننده نیروی متخصص به اقصی نقات کشور است.

وی با بیان این مطلب که بخش عمده‌ای از کالای مورد نیاز استان در بخش صنعت تولید می‌شود، تصریح کرد: نیازهای ملی تا حد زیاد در این استان تامین می‌شود و در همین شرایط تحریم، با بیش از 150 کشور دنیا مبادلات تجاری و صنعتی صورت می‌پذیرد.

معاون برنامه ریزی استانداری استان مرکزی حجم صادرات غیر نفتی استان را در سال گذشته حدود 700 میلیون دلار تخمین زد و خاطر نشان کرد: در برنامه پنجم توسعه که از سال جاری آغاز شد، در این امر دو میلیارد دلار هدف گذاری شده است.

عاشوری با اشاره به اینکه در 6 ماهه نخست سال جاری حجم صادرات استان 379 میلیون دلار بوده است که حدود 14 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است، افزود: تقاضای زیادی از کشورهای منطقه برای دریافت کالا از کشور داریم که متاسفانه وجود تحریم‌ها روی آنها تاثیر گذاشته است.

وی با تاکید بر اینکه در زمینه کشاورزی، استان مرکزی بیش از نیاز خود استان را تولید و مازاد آن را صادر می‌کند، گفت: در زمینه مواد پروتئینی بخش عمده‌ای از پروتئین مورد نیاز کشور در گوشت سفید و قرمز از کل این استان تامین می‌شود به طوری که در سال گذشته میزان تولیدات گندم تا حدود 450 هزار تن که 4 برابر میزان مصرف استان است را تولید کرده است.

معاون برنامه ریزی استانداری استان مرکزی، افزود: استان مرکزی در زمینه سایر مواد غذایی با برخورداری از صنایع خوب کشتارگاهی در زمینه طیور، امکان صادرات این طیور در استان فراهم شده است و همچنین در زمینه خدمات متاثر از صنعت و بخش کشاورزی، وجود زیر بناهای توسعه در این دو بخش، وجود مراکز سیاحتی و گردشگری از رونق بسیار خوبی برخوردار است.

وی با اشاره به بازدید هیأت تجاری صربستان از شهرستان محلات خاطر نشان کرد: شهرستان محلات در بین کشورهای خاورمیانه و برخی از کشورهای دنیا از ویژگی خاصی مثل گل و گیاه برخوردار است و رتبه دوم در تولید گل و گیاه در کشور را داراست.

عاشوری افزود: 250 میلیون شاخه گل در این شهرستان تولید می‌شود که بخشی از آن به کشورهای خاورمیانه صادر می‌شود؛ همچنین در این شهرستان سنگ‌های زینتی و ساختمانی فراوانی وجود دارد که امروزه بخشی از آن به کشورهای توسعه یافته مثل ایتالیا صادر می‌شود.

معاون برنامه ریزی استانداری استان مرکزی با اشاره به اینکه هر یک از شهرستان‌ها ویژگی خاص خود را دارند، تصریح کرد: شهرستان دلیجان به عنوان قطب تولید ایزوگام ساختمانی در کشور از ویژگی خاصی برخوردار است.

عاشوری با اشاره به تنوع آب و هوایی در استان مرکزی، تاکید کرد: استان مرکزی تمام میوه‌های مورد نیاز استان و بخش عمده میوه‌های شهرهای مجاور را تولید می‌کند.

وی اظهار کرد: در زمینه ساخت و تولید مصالح ساختمانی به خصوص در تامین مسکن مهر، استان مرکزی در جهت ارتقا سطح تکنولوژی ساختمان از ویژگی خاصی برخوردار است.

معاون برنامه‌ریزی استانداری مرکزی با بیان این مطلب که تمام ملزومات مورد نیاز احداث ساختمان در خود استان تولید می‌شود، افزود: از ساخت سیمان تا سنگهای ساختمانی، لوله، اتصالات و آهن آلات نیز در این استان تولید می‌شود.

عاشوری با تاکید بر اینکه استان مرکزی آمادگی مشارکت در بخش صنعت با همه کشورها با استفاده از فناوری نوین تا حد 150 هزار واحد مسکونی در سال را دارد، بیان کرد: با توجه به زمینه‌های موجود در فناوری اطلاعات و تجربه بسیار خوبی که کارشناسان در این زمینه دارند امروزه دانشگاه‌های استان به سطحی رسیده اند که پیچیده‌ترین نرم افزارهای کشور در زمینه برق و مخابرات را تولید می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه استان مرکزی در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی 5/3 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده است، تاکید کرد: در فاز دو پالایشگاه شازند که تولید بنزین است و در روزهای آینده به بهره‌برداری می‌رسد، استان مرکزی بخش عمده‌ای از بنزین کشور را در ماه های آینده از کل این پالایشگاه تولید خواهد کرد.

معاون برنامه ریزی استانداری استان مرکزی با اعلام آمادگی در پذیرش سرمایه‌گذاری در استان و سرمایه گذاری در کشور صربستان خطاب به هیأت تجاری صربستان، بیان کرد: تجار و بازرگانان ما در این استان با توجه به قدمت و ظرفیت‌های موجود و تجاربی که از سالیان قبل کسب کرده‌اند بخش عمده‌ای از آنها شهرت بین‌المللی دارند و با مشارکت دولت و بخش خصوصی شما می‌توانید با اطمینان خاطر و با حمایت دولت در این استان امور مربوط به سرمایه‌گذاری خود را پیش ببرید.

عاشوری با بیان این مطلب که با توجه به اینکه استان مرکزی استانی « درآمدهزینه‌ای» است به این معنی که تمام هزینه‌های جاری و سرمایه‌ای را خود تامین می‌کند، تاکید کرد: این استان بخش قابل توجهی از نیازهای درآمدی کشور را نیز تامین می‌کند.

وی با اشاره به سیستم بانکی افزود: با توجه به وجود شعب مختلف از همه بانک‌ها در این استان در زمینه ارزی و ریالی، استان مرکزی با توجه به تجارب چندین ساله می‌تواند در تمام سطوح به معاملات تجاری بپردازد.

عاشوری تصریح کرد: در زمینه صنایع و قطعات برقی، لوله و اتصالات، لوله‌هایی که مشتق از پتروشیمی و مشتق از مواد فلزی است نیز می توانیم با کشور دوست و برادر صربستان و همه کشورها همکاری کنیم.

معاون برنامه ریزی استانداری استان مرکزی در پایان با اشاره به سفرهای گذشته هیأت تجاری صربستان و یادداشت‌ها و تفاهم نامه‌هایی که با این کشور به امضا رسیده است، خاطر نشان کرد: امیدواریم این یادداشت‌ها و تفاهم نامه‌ها در سفرهای بعدی به مرحله اجرا برسد و آمادگی این را داریم که تفاهم نامه‌های جدیدی را امضا کنیم.

میروسلاو کوپانیا، نماینده اتاق بازرگانی صربستان هم در ادامه این دیدار با اظهار خرسندی به خاطر حضور در استان مرکزی، افزود: پروتکل دیدار از اراک طوری تنظیم شده بود که در ابتدای بازدید به مراکز فرهنگی و میراث فرهنگی پی ببریم و در نهایت به مراکز اقتصادی پا بگذاریم.

کوپانیا با اشاره به همکاری اقتصادی بین ایران و صربستان، از آمادگی این کشور براي ارتقاي روابط اقتصادي دوجانبه با استان مرکزی خبر داد و بیان کرد: چندین هیأت رسمی بازرگانی صربستان تا به حال از استان مرکزی دیدار کرده‌اند اما، این سفرها آنچنان که مورد نظر بوده انجام نشده است.

وی هدف اصلی این سفر را ثمر بخش کردن سفرهای قبلی دانست و افزود: تاکنون بازرگانان ایرانی و صربی علاقه خود را جهت ایجاد توسعه و همکاری نشان داده اند ولی متاسفانه تاکنون راهی که مشکلات تکنیکی را برطرف کند تا این ارتباط گسترش یابد پیدا نشده است.

نماینده اتاق بازرگانی صربستان در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم با توجه به دعوت نامه‌ای که تقدیم رییس اتاق بازرگانی شد به زودی شاهد حضور یک هیأت بلند پایه از اتاق بازرگانی استان مرکزی و بازرگانان اراکی در صربستان باشیم و تفاهم نامه‌ها و قرارداد‌هایی را در آنجا به امضا برسانیم
 


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها