Portal_background_image

با حضور استاندار همايش شوراهاي اسلامي شهرستانهاي فراهان، تفرش وآشتيان برگزار شد

زمانی قمی استاندار مرکزی در همایش یک روزه شوراهای اسلامی شهرستان های فراهان، تفرش و آشتیان که در فرمانداری فراهان برگزار شد، گفت:خدمت به مردم یک توفیق است و دولت برای انجام امور مردم مسیر عقلایی را دنبال می کند.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: با شرایط کنونی اقتصاد و محدویت های اعتباری، دوایر دولتی و دستگاه ها ادعا ندارند که موفق به رفع مشکلات و کمبودها شده اند اما می کوشند در سایه برنامه ریزی منسجم و منطقی ، بهترین روش را در گره گشایی از معضلات و پیشبرد امور به کار بندند.

وی اظهار کرد:همانظور که رهبر فرزانه انقلاب فرمودند نخستین اولویت کاری در سال جاری حل مسائل معیشتی و گام های عملی در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی است و همه مسئولان اجرایی و شهرداران در استان وظیفه دارند تا با باروری پتانسیل های موجود و برنامه های اثربخش در این حوزه اقدام کنند.

استاندار مرکزی گفت: چالش ها و مسائل موجود در شهرستان ها با یک نشست قابل حل و رفع نیست بلکه باید با مساله شناسی علمی و تعیین دستور کار هدفمند در بازه های زمانی مشخص بیشترین بهره برداری را در راستای توسعه و حل مشکلات کرد.

زمانی قمی اظهار کرد: یکی از آفت های نشست ها، تعریف و تمجیدهای بی مورد از مسئولان و برخی تشریفات زاید است و می طلبد با حذف این رفتارها ، بیشترین فرصت را در راستای طرح مسائل و تصمیم های کاربردی به کار گرفت.

استاندار مرکزی گفت: فرصت خدمتگزاری محدود است و باید از لحظه لحظه آن به صورت هدفمند در پیگیری امور بهره گرفت.

زمانی قمی در ادامه افزود: اگر چه بخش زیادی از مشکلات با تامین و تخصیص اعتبار وابسته است اما بخشی نیز نیازمند مشارکت مردمی و روش های کارآمد فکری و اجرایی است و باید از همه ظرفیت ها صحیح و به موقع بهره گرفته شود.

وی ادامه داد: در راستای تقسیمات کشوری، فرمهین به شهر ارتقا یافته بنابراین برای استقرار شعب ادارات مختلف در این شهر باید با رایزنی های موثر بستر تحقق این مهم که سهم بسزایی در پیشبرد مسائل این خطه دارد، فراهم شود.

وی اظهار کرد: شهرداریها باید از فرصت سرمایه گذاری با استفاده از تسهیلاتی که قانون برای آنها فراهم کرده استفاده حداکثری را ببرند و با ایجاد واحدهای تولیدی بخشی از هزینه ها را تامین کنند.

زمانی قمی تصریح کرد: تنگناهای درآمدی در شهرداری های کوچک معضلی است که مدیریت شهری این مناطق را با معضلاتی رو به رو کرده است، اگرچه در سال های 92 تا 94 از محل ارزش افزوده به شهرداری ها کمک شد اما، مبالغ درنظر گرفته شده پاسخگو نبوده است.

وی افزود: تلاش برای ایجاد و توسعه منابع موثر در درآمدهای پایدار برای مدیریت شهری از موضوعاتی است که باید به صورت جدی در استان به آن پرداخته شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری نیز در این همایش گفت: در این نشست نیازها در محورهایی شامل مشارکت با بخش غیردولتی برای تامین منابع درآمد پایدار، وصول و اخذ عوارض سالیانه، اجرای طرح های درآمد زا با ایجاد کارخانه های شن و ماسه و مرکز خدمات تجاری، اجرای طرح های فنی و توجیهی شهرداری ها برای معرفی به وزارت کشور برای دریافت تسهیلات و ساخت پمپ گاز سی ان جی در راستای کسب درآمد بیشتر بهبحث و نظر گذاشته شده است.

عزیز فیلی افزود: یکی از مشکلات اولویت دار در شهرستان تفرش ، وضعیت راه های ارتباطی نظیر گردنه گیان و نقره کمر است که رسیدگی کارشناسی به آن ضرورتی اجتناب ناپذیر استو از طریق کمک های اعتباری ازمحل استانی، ملی و یارانه ها قابل تامین است.
وی اظهار کرد: شبکه جمع آوری فاضلاب شهرستان تفرش به عنوان یکی از زیرساخت های مهم شهری در مراحل پایان است و تصفیه خانه آن به زودی به بهره برداری می رسد.

وی گفت: دفن زباله، تامین 100 تن قیر، جذب اعتبار برای ساخت ساختمان نیمه کاره شهرداری و تامین آب از هفتیان در شهرستان تفرش از دیگر اقداماتی است که برای این شهرستان در سال جاری در نظر گرفته شده است.

وی اظهار کرد: تامین قیر برای آسفالت معابر فرمهین، برق رسانی به شهر امیرکبیر و ایجاد ناحیه صنعتی در خنجین نیز از اقدامات اولویت داری است که امسال در فراهان در دست اقدام قرار گرفته است.

 حسینی نماینده مردم تفرش، فراهان و آشتیان در مجلس شورای اسلامی گفت: بررسی مشکلات شهرستان های تفرش، آشتیان و فراهان با هدف توازن توسعه ای استان مرکزی و تسهیل امور و حل مشکلات با نشست های مشترک مسئولان اجرایی و خانه ملت دنبال می شود.

حسینی گفت: دولت برای تامین منابع درآمدی به طرح های فنی و قابل توجیه اقتصادی از طرف سازمان همیاری شهرداری ها تسهیلاتی در اختیار قرار می دهد و دراستفاده از این فرصت باید سه شهرستان تفرش، فراهان و آشتیان بهشکل ویژه دیده شوند.

وی توضیح داد: یکی از منابع درآمدی دولت موضوع ارزش افزوده است که در این مبحث طبق ماده چهارم لایحه برنامه ششم به نوعی تمامی مالیات ارزش افزوده از حوزه شهرداری ها خارج و به حساب خزانه واریز می شود و براساس نیاز در کشور توزیع قابل توزیع است.

وی گفت: باید به جایگاهی برسیم که دستگاه های خدمات رسان در حوزه شهری به صورت واحد عمل کنند و متقاضیان برای گرفتن خدمات آب، برق و گاز به چند ارگان مراجعه نداشته باشند.

در این نشست فرمانداران شهرستان های آشتیان و تفرش و روسای شوراهای اسلامی، مشکلات، درخواست ها و نیازهای حوزه خود را بیان کردند.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها