Portal_background_image

با حضور استاندار مركزي و معاون وزير جهاد كشاورزي همايش تجليل از گندمكاران استان برگزار شد

قنبری معاون وزیر جهاد کشاورزی در همایش تجلیل از گندمکاران استان مرکزی که به مناسبت روز ملی نان با حضور استاندار مرکزی برگزار شد، گفت: تولید 400 هزارتن گندم تولیدی در استان مرکزی با 22 درصد رشد نسبت به سال گذشته، از قابلیت مناسب این استان حکایت دارد.

قنبری معاون وزیر جهادکشاورزی با تقدیر از گندمکاران استان مرکزی گفت: 400 هزارتن گندم تولیدی در این استان با حجم خرید 276 هزار تن و 22 درصد رشد نسبت به سال گذشته، همگی از قابلیت مناسب این استان حکایت دارد.

وی ادامه داد: در سال زراعی آینده در صورت بارش نزولات جوی پیش بینی می شود بیش از 10 میلیون تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شود.
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران ادامه داد: یکی از وظایف مهم این شرکت تامین نیازهای اساسی در کالاهای استراتژیک از جمله گندم و برنج است و در این زمینه موفق به تثبیت قیمت شده و حتی تا اندازه ای آن را کاهش داده است.
وی گفت: همچنین این شرکت امسال 300 تا 400 هزار تن گندم ' درون' که در صنعت ماکارونی و پاستا کاربرد دارد خریداری و به خارج کشور صادر کرده و نیز شکر خام را وارد و پس از فرآوری به شکر سفید تبدیل و به کشورهای همسایه صادر کرده است.

                                                             سالانه دو هزارمیلیارد تومان سرمایه ملی از محل ضایعات نان هدر می رود   **** 

قنبری با اشاره به اینکه سالانه دو هزارمیلیارد تومان سرمایه ملی از محل ضایعات نان هدر می رود گفت:  با وجود اقدامات مهمی که در زمینه افزایش کیفی نان تولیدی صورت گرفته، سالانه دو هزارمیلیارد تومان سرمایه ملی از محل ضایعات این ماده غذایی هدر می رود.

وی، افزود: سالانه حدود 9 میلیون تن نان در کشور تولید می شود که از این میزان حدود 10 درصد دور ریزاست و به ضایعات تبدیل می شود.
قنبری اظهار کرد: با اصلاح ساختار تولید و مصرف، آزادسازی قیمت نان و ارتقای کیفیت نان های تولیدی، علاوه بر جلوگیری از هدر رفت سرمایه ملی، مبلغ پنج هزار میلیارد تومان دیگر که در حال حاضر به عنوان یارانه پنهان به نان داده می شود، صرفه جویی خواهد شد.
وی اظهار کرد: از محل این صرفه جویی ها، علاوه بر حمایت از اقشار آسیب پذیر، می توان برای اجرای برنامه هایی همچون آموزش نانوایان، بهسازی تجهیزات و محل های تولید، تامین سرمایه در گردش صنایع مرتبط با این حوزه و در نهایت حفظ امنیت و سلامت غذایی کشور استفاده کرد.
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: متاسفانه دوگانگی قیمت گندم هم باعث رانت و فساد می شود و هم به اقتصاد کشور آسیب وارد می کند بنابراین برای جلوگیری از این مشکلات باید به سمت تک نرخی شدن قیمت نان قدم برداریم.
قنبری افزود: امسال هر کیلوگرم گندم مازاد بر مصرف از کشاورزان 12 هزارو 500 ریال خریداری شد و این رقم در سال آتی به 12 هزارو 700 ریال افزایش پیدا خواهد کرد و دولت همین گندم را با یارانه 6 هزارو 65 ریال در اختیار کارخانه های آرد قرار می دهد.
وی با بیان اینکه خرید گندم در کشور نسبت به سال گذشته 23 درصد رشد داشته است، گفت: امسال از گندمکاران هشت میلیون 800 هزار تن گندم خریداری شد که از نظر میزان تولید رکورد قابل توجهی است و کشور با این میزان تولید به خودکفایی در تولید گندم نزدیک می شود.
وی گفت: دولت تدبیر و امید با وجود همه مشکلات اقتصادی و موانع پیش رو، از طریق شرکت بازرگانی ایران و سیستم بانکی توانست هرچند با تاخیر ولی طلب گندمکاران را پرداخت کند.
گفتنی است در این آئین از تمبر یادبود رونمایی شد و نیز از جمعی از فعالان عرصه تولید و توزیع آرد، نان، صاحبان سیلو و نانوایان استان مرکزی با اهدای لوح تقدیر شد.

 

 معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها