Portal_background_image

استاندار: هفته فرهنگي فرصتي در باروري داشته ها و جبران كاستي هاي فرهنگي است

آقازاده استاندار مرکزی در نشست کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان مشترک با شهرستان ساوه، گفت:برگزاری هفته فرهنگی فرصتی برای باروری ظرفیت ها و داشته های این حوزه و شناسایی و جبران کاستی ها است.

 آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: توسعه فرهنگی استان مرکزی برآیندی از باروری خرده فرهنگ های بومی است و در این راستا باید به ظرفیت های فرهنگی و اجتماعی ساوه و زرندیه توجه جدی شود.

وی گفت: منشور راهبردهای فرهنگی و اجتماعی شهرستان های ساوه و زرندیه مبتنی بر شناخت فرصت ها و عقب ماندگی ها با همکاری فرماندار و دستگاه های اجرایی متولی باید از اولویت های سال آینده باشد تا در سایه نقشه ای هدفمند با نظارت و شیوه ای تعریف شده سرعت باروری داشته های فرهنگی و اجتماعی تند شود.

استاندار مرکزی گفت:سرانه فضای ورزشی شهرستان های ساوه و زرندیه از میانگین استانی پایین تر است و می طلبد که در سال آتی با افزایش اعتبارات در این حوزه طرح های نیمه کاره با سرعت بیشتری تکمیل شود.

آقازاده عنوان کرد: ساوه 51 هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی دارد که توسعه اصوای و توجه به نیازهای زیرساختی، فضای فیزیکی و تامین نیروی آموزشی باید یکی از محورهای اساسی در توسعه فرهنگی و اجتماعی لحاظ شود.

وی اظهار کرد: تقویت نشاط اجتماعی و تکیه بر پیوست ها و مشارکت های جمعی سرمایه مهم دیگری در حوزه فرهنگی و اجتماعی است که نیاز است در تصمیم سازی های ساوه و زرندیه بیش از پیش مد نظر قرار گیرد چرا که این سرمایه با کاهش آسیب های اجتماعی رابطه مستقیم دارد.

آقازاده با بیان اینکه توجه به رشد مولفه های اقتصادی پایه توسعه فرهنگی و اجتماعی است گفت: باید از داشته های فرهنگی و اجتماعی در اقتصاد مقاومتی و تقویت اقتصادی به بهترین شکل ممکن در ساوه و زرندیه بهره گرفته شود و در این بخش این شهرستان ها در استان سرآمد باشند.

استاندار مرکزی در ادامه افزود: توسعه دانایی و تقویت فرهنگ کتابخوانی از سرمایه های فرهنگی هر خطه محسوب می شود که ساوه و زرندیه در این زمینه شرایط مطلوبی ندارند و می طلبد با بهره گیری از توان حوزه های علمیه و خیران ، نهادهای آموزشی و مردمی در این راستا استفاده شود.

آقازاده افزود: تنوع قومیتی و خرده فرهنگ ها در ساوه و زرندیه فرصتی مناسب است که باید در باروری اقتصاد شهری و روستایی به بهترین شکل نمود یابد.

معاون استاندار مرکزی و فرماندار شهرستان ساوه نیز گفت: حضور سرمایه های فرهنگی و ظرفیت های آموزشی و دانشگاهی باید در روند توسعه این شهرستان روز به روز تقویت شود.

وی  افزود: وجود 17 واحد دانشگاهی و 16 هزار دانشجو سرمایه بزرگی برای این شهرستان است و می طلبد ارتباط دانشگاهیان در حوزه های اجتماعی و فرهنگی در موضوعات مشورتی، پژوهش و مسئله شناسی بیش از پیش باشد.

وی گفت: ساوه شهری با تنوع قومیتی و خرده فرهنگ های متعدد است که این مهم عاملی برای توسعه، وحدت و همگرایی در این منطقه محسوب می شود.

بهاروند در بخش دیگری از سخنانش به شمار بالای سوانح جاده ای در محورهای ارتباطی ساوه اشاره کرد و گفت: تداوم و تقویت فرهنگ سازی ترافیکی و اقدامات بهبود زیرساخت های حمل و نقل در این شهرستان ضروریست.

فرماندار شهرستان ساوه خاطرنشان کرد: فضاهای آموزشی این شهرستان با جمعیت 51 هزار نفری دانش آموزان همخوانی ندارد و در برخی کلاس ها 37 دانش آموز گنجانده شده و با وجود همه مشکلات ساوه توانسته است در حوزه آموزشی پیشرفت های خوبی مانند کسب رتبه های برتر کنکور و المپیاد را داشته باشد.

بهاروند اظهار کرد: در راستای اشتغال بانوان و استحکام بنیان خانواده نیز طرح های اشتغالزای مناسبی اجرا شده و برای حفظ منزلت خانواده نیز بیش از 100 مربی تربیت شده است.

وی گفت: ایجاد مرکز پیشگیری از آسیب های اجتماعی در راستای جمع آوری معتادان و متکدیان از دیگر فعالیت های حوزه اجتماعی و فرهنگی در شهرستان ساوه است.

فرماندار ساوه، حاشیه نشینی را از معضلات ساوه عنوان کرد و افزود: با الحاق 22 منطقه به این شهر حاشیه نشینی افزایش یافته اما با همکاری دستگاه های مرتبط برخی از مشکلات این مناطق مانند برق، آب و غیره رفع شده است.

امام جمعه شهرستان ساوه نیز در این نشست اظهار کرد: آسیب های اجتماعی به عنوان مسئله مهم کشور خودنمایی می کند و نیاز است نهادهای فرهنگی و تربیتی در مصون سازی جامعه با قوت بیشتری کار کنند.

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی افزود: آسیب شناسی عرصه های فناوری نو از موضوعات اساسی است و نیاز است به مسائل فرهنگی جامعه با نگاه علمی نگریست و رویکرد اثربخش را در ساماندهی این اموردر دستور کار داشت.

وی ادامه داد: نشاط اجتماعی، فهم مقوله فرهنگی، نیرو، اقدام و فکر مثبت فرهنگی از جمله عوامل مهم و تاثیرگذار در ساماندهی مسائل اجتماعی و فرهنگی است که باید به آن توجه ویژه شود.

حجت الاسلام حسینی اظهار کرد: تربیت نیروهای مشاور خانواده و مشاور فرهنگی یکی از راهکارهای بهبود ظرفیت های حوزه فرهنگی است که برنامه هایی در این راستا در ساوه در دست انجام است و نیاز به تامین اعتبار دارد.

گفتنی است شرکت در کارگروه فرهنگی و اجتماعی استان  مشترک با شهرستان ساوه، بازدید از چند واحد تولیدی و صنعتی در شهر صنعتی کاوه و بازدید از نمایشگاه توانمندی های فرهنگی شهرستان ساوه از برنامه های سفر استاندار مرکزی به شهرستان ساوه بود.

گالری تصاویر


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها