Portal_background_image

استاندار مطرح كرد: هدف گذاري صادرات 2 ميليارد دلاري از استان در سال 97/ ايجاد دفتر فعال بازرگاني در مقاصد صادراتي استان

آقازاده استاندار مرکزی در نشست تخصصی با صادرکنندگان و تجار استان که در محل استانداری برگزار شد، گفت: صادرات استان در سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد 54 درصدی برخوردار است و با توجه به ظرفیت های استان دستیابی به صادرات دو میلیارد دلاری در سال 97 امکان پذیر است.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: صادرات استان مرکزی در هشت ماه سالجاری با رشد 54 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 633 میلیون دلار بوده است که نشان از ظرفیت های بالای استان در زمینه تولید مواد صنعتی و کشاورزی دارد.

وی افزود: در صورت تحقق صادرات یک میلیارد دلاری از استان تا پایان سالجاری می توان   چشم انداز صادرات 2 میلیارد دلاری را تا پایان سال آینده ترسیم کرد و این امر با تلاش و برنامه ریزی محقق خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به هدف یکسان بخش دولتی و خصوصی در زمینه افزایش صادرات محصولات تولیدی استان مرکزی به خارج کشور، همکاری این بخش ها با یکدیگر مشارکتی برد برد است و تحقق آن رفع تنگناهای توسعه صادرات را برای استان به همراه دارد

استاندار مرکزی ابراز کرد: با توجه به اینکه حدود 60 درصد محصولات این استان به کشورهای همسایه صادر می شود، سرمایه گذاری برای ایجاد دفتر اتاق بازرگانی استان در این کشورها به ویژه عراق یکی از راهبردهای مهم رونق اقتصادی محسوب می شود.

وی ادامه داد: این دفاتر باید به صورت فعال عمل نمایند و به محلی برای حضور صنعتگران و صادرکنندگان استان تبدیل شوند.

آقازاده بیان کرد: برخی از کشورهای همسایه ما اعم از سوریه و عراق در شرف رهایی از جنگ هستند که این مسئله می تواند فرصت مطلوبی برای گسترش توسعه صادرات محسوب شود، اما مسئولان استان به تنهایی نمی توانند این مسیر روشن اما دشوار را بپیمایند لذا باید تلاش ها را مضاعف کنیم .

وی افزود: در این راستا اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بعنوان حلقه رابط میان دولت ، دستگاه های اجرائی ، کارآفرینان، تولید کنندگان و فعالین بخش اقتصادی می تواند نقش مهمی را ایفا نماید.

استاندار مرکزی با بیان اینکه منابع مالی  دولت محدود است، گفت: در چنین شرایطی تنها راه پیشرفت افزایش میزان صادرات است، البته برخی از اعتقادات و منش ها در عرف بین المللی، ما را از برقراری ارتباط با بعضی کشورها باز می دارد اما می توانیم با همین شرایط هم  صادرات استان را توسعه بخشیم.

وی ادامه داد: مرکز خدمات سرمایه گذاری استان مرکزی فعالیت خود را بطور فعال تر آغاز کرده و انتظار داریم از کشورهایی که توانایی فاینانس پروژه های استانی را دارند دعوت به عمل آورد زیرا استان مرکزی در حوزه تامین و تولید نیازهای متنوع توانمند است

آقازاده تصریح کرد: برگزاری جلسات محدودتر به منظور بررسی و رفع مسائل و مشکلات کارآفرینان و فعالین اقتصادی باید در دستور کار دستگاه های اجرائی استان قرار گیرد.

استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه اتاق بازرگانی موظف است سفرهای پراکنده هـیات های بازرگانی خارجی به داخل استان را ساماندهی کند، گفت:  باید در کارگروهی حضور هیات های خارجی در استان و نیازهای آنان بررسی و به اطلاع دستگاه های اجرائی ذی ربط رسانده شود و همچنین ظرفیت های استان نیز به هیات های خارجی معرفی  گردد .

استاندار مرکزی گفت: مسائل و مشکلات فعالیت تجاری و صادراتی استان در مذاکرات و مکاتبات پیشین به اطلاع مدیران رسیده اما تشکیل اینگونه جلسات در راستای برطرف شدن مشکلات این مجموعه ارزشمند در استان موثر واقع می شود.

وی افزود: تمام تلاش مدیریت ارشد استان برطرف شدن مشکلات اقشاری مانند تولیدکنندگان، صادر کنندگان و تجار است البته در این مسیر بوروکراسی و مشکلات فراوانی وجود دارد که برگزاری چنین جلساتی در برطرف شدن این مسائل تاثیرگذاری دارد.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: بسیاری از مباحث مطرح شده در این جلسه به مقامات ارشد کشوری منتقل و در جلسات ملی بازگو شده اند، زیرا نشر این مباحث و پیگیری مداوم متقاضیان، سبب رفع این موانع می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی در این نشست گفت: 633 میلیون دلار کالا در هشت ماه امسال از گمرکات این استان به خارج از کشور صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 54 درصد افزایش یافته است.

محمدرضا حاجی پور افزود: همچنین در این مدت 224 میلیون دلار کالا به استان مرکزی وارد شده که عمده این کالاها مواد اولیه و ماشین آلات خط تولید بوده است.

وی ادامه داد: بر اساس بررسی های انجام شده نبود امکانات کافی و کمبود انبارهای سردخانه در مرز کشور، کمبود امکانات بارگیری کالا، نبود امکانات ریلی در شهرستان ساوه و افزایش هزینه حمل کالا از جمله عوامل افزایش هزینه های بخش تولید و مشکلات صادرکنندگان استان به شمار می رود.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها