Portal_background_image

استاندار مطرح كرد: هدفگذاري سرمايه گذاري خارجي يك ميليارد دلاري در استان

آقازاده استاندار مرکزی در همایش تجلیل از صادرکنندگان برگزیده استان، گفت: سرمایه گذاری خارجی یک میلیارد دلاری در نقاط مختلف این استان هدفگذاری شده و انتظار می رود همه نهادهای اجرایی، مدیریت ارشد استان را در تحقق این هدف والا حمایت کنند.

 آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد : در 40 سال گذشته کمتر از یک میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در استان مرکزی محقق شده اما، مدیریت ارشد استان تلاش می کند که سال آینده بیش از یک میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در استان مرکزی جذب کند.

وی ادامه داد: مشکلات و درخواست های صادرکنندگان باید از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت فهرست بندی شود و در اسرع وقت در اختیار مدیریت ارشد استان قرار گیرد تا با همکاری همه نهادهای دولتی با حفظ اولویت نسبت به حل این مشکلات اقدام شود. 
استاندار مرکزی اظهار کرد: از ابتدای فعالیت مدیریت ارشد استان مرکزی نشست های متعددی با تولیدکنندگان استان برگزار شده و مجموعه مشکلات این قشر از جامعه خارج از متعارف نیست و می توان با همکاری دستگاه های دولتی بخش عمده ای از این چالش ها را در استان و بخشی را نیز در سطح کشور حل و فصل کرد. 

وی اضافه کرد: فهرستی از کالاهای واراداتی که مشابه آن ها در استان قابل تولید است جمع آوری و هفته گذشته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شد تا از واردات این نوع کالاها به صورت جدی جلوگیری شود. 

آقازاده گفت: صادرات استان مرکزی در سال جاری 700 میلیون دلار بوده است که در صورت حفظ این روند می توان تا آخر امسال صادرات استان به یک میلیارد دلار رساند. 

وی گفت: یکی از مهمترین هدفگذاری های مدیریت ارشد استان تقویت صادرات و حمایت از سرمایه گذاران و تولید کنندگان است که همه دستگاه های اجرایی نیز باید این مهم را در دستور کار خود قرار دهند. 

استاندار مرکزی اضافه کرد: مدیریت ارشد استان به همراه نهادهای اجرایی، هر هفته نشست های تخصصی با سرمایه گذران را در مرکز توسعه سرمایه گذاری استان برگزار می کنند و فعالان اقتصادی استان مشکلات خود را طرح و دستگاه های متولی نیز مکلف به حل مشکلات این قشر از جامعه از طریق مجاری قانونی هستند. 

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش گفت: تکرار درد را باید رها کرد و به دنبال درمان ریشه ای در حوزه تولید و تجارت بود. 

 مقدسی بیان کرد: برخی از مسئولان وقت خود را با تکرار دردها به هدر می دهند در صورتی که فرصت ها یکی پس از دیگری در حال گذر هستند و باید برای حل مشکلات چاره اندیشی جدی شود. 

وی با بیان اینکه کمیته مشترکی بین کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور تشکیل شده است، بیان کرد: حذف قوانین متناقض، نظارت های کاربردی و عملیاتی ساخت حمایت از صادرکنندگان مهمترین اهداف تشکیل این کمیته است. 

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دولت دوازدهم و رئیس جمهوری باید برای حل مشکلات اقتصادی کشور پنج یا 6 تصمیم عملیاتی و جسورانه را در دستور کار قرار دهند چرا که ادامه روند کنونی مشکلی را حل نمی کند. 

وی بیان کرد: مشکل امروز کشور بیکاری و مسائل اقتصادی، تولیدی و صادرات است و برای حل این آن ها باید محافظه کاری را کنار گذاشته و تصمیمات عملیاتی اتخاذ شود. 

مقدسی نقش وزارت خارجه را در جذب سرمایه گذار خارجی و حتی بازاریابی کالاهای داخلی محوری عنوان کرد.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی نیز در این همایش گفت: تراز تجاری کشور در سطح ملی منفی است و حجم واردات بر صادرات کشور فزونی گرفته که این مهم بیانگر وابستگی بیش از اندازه به نفت است. 

علی اکبر کریمی افزود: در اقتصاد ایران نباید واردات بر صادرات غالب باشد و برای اصلاح این امور باید افزایش تولیدات و صادرات غیر نفتی در دستور کار باشد. 

وی افزود: باید با تولیدات صادرات محور بتوان سهم خود را از اقتصاد جهانی کسب کرد و ظرفیت های موجود کشور و استان مرکزی نیز توان دست یافتن به این هدف را دارد. 

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی اظهار کرد: صادرات امسال استان مرکزی یک میلیارد دلار هدفگذاری شده و در 9 ماه از سال ادو سوم آن محقق شده که باید با تلاش مضاعف بر رقم هدفگذاری دست یافت. 

وی، تامین جوایز و مشوق صادراتی را از مشکلات بخش صادرات عنوان کرد و گفت: فراکسیون مجلس شورای اسلامی در نظر دارد مالیات وارد کنندگان را به عنوان منبع تامین اعتبار مشوق های اقتصادی معرفی کند. 

کریمی گفت: در کشورهای عراق و سوریه فرصت ارزشمندی برای صادرات به وجود آمده و دولت و مسئولان مربوطه نباید این فرصت را از دست بدهند. 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز در این همایش گفت: در مجموع 45 صادر کننده استان امسال در این سامانه نام نویسی کردند که 20 صادر کننده با شاخص های در نظر گرفته شده به عنوان نمونه گزینش شدند. 

محمدرضا حاجی پور ادامه داد: 15 صادر کننده منتخب امسال استان مرکزی در بخش های صنعتی از قبیل تولید ایزوگام، تولید مواد شیمیایی، پتروشیمی و صنایع پایین دستی، تولید لوازم خانگی و تولید دارو هستند. 

وی اظهار کرد: پنج صادر کننده منتخب امسال نیز ازبخش های مختلف کشاورزی از قبیل صنایع تبدیلی، تولید محصولات کشاورزی، لبنی و ماهی های زینتی انتخاب شده اند. 

در این آیین گروه درنا، شرکت کیش چیپس، شرکت تعاونی کشمش سبز اراک، صنایع شیر ساوه و شرکت تعاونی آبزی پروری در بخش کشاورزی تجلیل شدند. 
همچنین شرکت الیاف سینا دلیجان، پویا پلاست متین، شرکت سهامی آلومینیوم ایران، الیاف ترمه، صدف گستر، سازه های فلزی یاسان، اکسیر پویان، نساجی ساویس دلیجان، ایزوگام شرق گستر، زاگرس دارو، پارس گالوانیزه، اراک تک سوز، عایق رطوبتی سماء، حلال پویان اراک و الیاف ابریشم ماهان دلیجان در بخش صنعت تجلیل شدند.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها