Portal_background_image

استاندار مركزي: نقش موثر سرمايه گذاري خارجي هدفگذاري شده در استان در كاهش نرخ بيكاري

آقازاده استاندار مرکزی در اولین همایش ائمه جمعه استان در سال 97 ، گفت: امسال طبق هدفگذاری انجام شده با ورود بالای یک میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی به استان جبهه کاری ایجاد خواهد شد که در کاهش نرخ بیکاری استان موثر است.

آقازاده استاندار مرکزی با توجه به اینکه رونق سرمایه گذاری در استان در دستور کار است، گفت:  احداث راه آهن  قم به اراک با 450 میلیون یورو سرمایه گذاری  تصویب و در  بودجه آمده و توسط وزارت راه و شهرسازی به فاینانسور چینی و ایتالیایی ابلاغ شده است و با توجه به اینکه رقم این سرمایه گذاری متکی به بودجه کشوری نیست و از طریق فاینانس انجام می شود امیدواریم در تابستان امسال قرار داد نهایی و فاینانسور آن مشخص شود و از نیمه دوم سالجاری شاهد آغاز عملیات اجرایی آن باشیم.

آقازاده ادامه داد: نیروگاه خورشیدی 500 مگاواتی بعنوان اولین استانی که  نیروگاه برق خورشیدی با مقیاس بالا   در آن راه اندازی می شود با سرمایه گذاری خارجی حدود 600 میلیون یورو  در اراک احداث می شود و نیروگاه های 30 مگاواتی  نیز در زرندیه، دلیجان و خمین و شهرهای دیگر احداث می شود .

وی ابراز کرد: استقرار شرکت رنو در ساوه با سرمایه گذاری  400 میلیون یورو از دیگر سرمایه گذاری های خوبی است که با پیگیری همه مسئولین در استان  صورت می گیرد.

استاندار مرکزی گفت: با هدفگذاری انجام شده امید است امسال بالای یک میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی وارد استان شود که با ایجادجبهه کاری در استان در کاهش نرخ بیکاری موثر خواهد بود.

آقازاده بیان کرد: در سال 96 صادرات غیر نفتی استان حدود یک میلیارد دلار بود که نسبت به سال گذشته از رشد حدود 33 درصدی برخوردار است که امیدواریم با تلاش و برنامه ریزی  در سال 97 این میزان به بیش از یک میلیارد دلار برسد.

 استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: 94 درصد از سهم درآمد استان از بودجه سال 96 تحقق یافت که این رقم بالاتر از میزان متوسط کشوری است.

استاندار مرکزی اگفت: بودجه استان در سال گذشته رقم 438 میلیارد تومان ابلاغ اعتبار شد که از این میزان تا پایان سال 96 به میزان  178 میلیارد تومان یعنی حدود 47 درصد سهم استان شد که این رقم اصلا پاسخگوی نیازهای استان و عمدتاً  نیازهای عمرانی و تملک دارایی استان نیست.

آقازاده ادامه داد: با توجه به اینکه بودجه امسال استان نسبت به سال گذشته از کاهش حدود 20 درصدی  برخوردار است لذا  شرایط سخت تری را پیش رو خواهیم داشت.

وی با اشاره به توزیع 3 درصد از درآمد فروش نفت و گاز کشور بین مناطق ،ادامه داد:  در سال 97 در کل کشور این رقم حدود 5 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است که سهم استان مرکزی 40 میلیارد تومان  است .

وی افزود: در اختصاص این مبلغ به استان مرکزی با توجه به وجود مناطق کم تر توسعه یافته و محروم  جانب عدالت رعایت نشده است در حالیکه سهم خوبی است و می تواند تبعات مثبتی را در عمران و توسعه استان داشته باشد لذا امید است با تلاش مسئولین و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی در این زمینه اقدام  موثری انجام شود.

وی با تاکید بر فرهنگسازی خرید کالای ایرانی، گفت: در سال حمایت از کالای ایرانی حمایت از صنایع از اولویت های مهم استان است و  همه ادارات مکلف هستند ملزومات خود را از کالاهای ایرانی تامین نمایند.

استاندار مرکزی از تلاش های وسیع  دولت تدبیر و امید در همه زمینه ها از جمله ثبات اقتصادی تقدیر کرد و گفت: در روزهای اخیر قیمت ارز بدون هیچ گونه دلیلی صرفاً به دلیل مسائل سیاسی به سرعت بالا رفت و افسار گسیخته شد و با تدبیر دولت تا حدی این التهاب کاهش  یافت و اگر تدبیر دولت نبود شرایط نامناسب تری را پیش رو داشتیم.

وی افزود: حدود 100 میلیارد دلار درامد ارزی ایران است و در سال بیش از 70 میلیارد دلار نیاز ارزی برای واردات کالا و مواد اولیه نداریم. شرایط ایجاد شده شرایط سیاسی است که ترس را در مردم ایجاد کردند و باید  با ایجاد  اطمینان  در مردم  در جهت کاهش این ترس و التهاب  اقدام شود.

استاندار مرکزی در پایان خطاب به ائمه جمعه استان گفت: همه در خدمت شما عزیزان هستیم برای انجام رسالت مشترکی که نسبت به مردم و انقلاب اسلامی داریم  و امیدواریم شما عزیزان در این فعالیت و اقدامات  موفق باشید و زحمات شما مقبول درگاه خداوند بزرگ باشد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها