Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: نقش موثر خانواده، نظام آموزشي و رسانه ها در ترويج فرهنگ كتاب خواني

آقازاده استاندار مرکزی در آيين بزرگداشت كتاب،كتابخواني و كتابدار و تكريم مقام كتابداران استان ، برنقش موثر خانواده، نظام آموزشي و رسانه ها در ترويج فرهنگ كتاب خواني و ارتقاء سرانه مطالعه کشور تاکید کرد.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: کتاب حافظ و احیاکننده تفکر و اندیشه‌های والا و منبع عظیمی است که طالبان علم، اندیشه و حقیقت را سیراب نموده و امروزه این کتاب است که می‌تواند به‌عنوان وسیله‌ای مطمئن و کارآمد در بهینه‌سازی فضای فرهنگی جامعه مورداستفاده قرار گیرد.

وی بیان کرد: توسعه علمی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جوامع در گرو خواندن کتاب است و اهمیت دادن به کتاب، کتاب‌خوانی و ترویج مطالعه از مهمترین راه‌های توسعه فرهنگی است و بی‌دلیل نیست که یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه در جهان امروز، میزان سرانه مطالعه است.

آقازاده نقش خانواده و نظام آموزشی را نیز در ترویج فرهنگ کتابخوانی موثر دانست و گفت: یکی از اساسی ترین و اصولی‌ترین نهاد فرهنگ‌ساز در امر ترویج کتاب خوانی خانواده است که تأثیرگذاری آن بر این امر برکسی پوشیده نیست.

استاندار مرکزی به نقش مهم  کتابداران و کتابخانه ها در ترویج فرهنگ کتاب خوانی تاکید کرد و گفت:  اگر كتابخانه‌هاي عمومي جايگاه واقعي خود را بيابند و امكانات لازم و گستردگي متناسب با رشد جمعيت را به دست آورند، جامعه مخاطب آنها از حيث تاريخي و اجتماعي در مكاني از بلوغ و قدرت گزينش قرار مي‌گيرد كه نه تنها برآورنده نياز اطلاعاتي هر متقاضي و زمينه ساز رويكرد مردم به سوي مطالعه و كتابخواني است، بلكه مي‌تواند به عنوان پشتيبان امر تحقيقات در كشور و ضمانتي مطمئن براي سلامت جامعه باشد.

وی ادامه داد:توجه به استانداردهاي موجود در راه اندازي و ايجاد كتابخانه‌هاي عمومي و مجهز نمودن آنها به كتاب‌هاي جديد و به روز، تجديد نظر در شيوه مجموعه سازي و انتخاب كتاب براي كتابخانه‌هاي عمومي، برگزاري جلسات نقد و بررسي كتاب با حضور نويسندگان و اعضاي كتابخانه‌ها،  توسعه و گسترش فضاهاي مناسب مطالعه در كتابخانه‌ها، ايجاد و ارتباط و هماهنگي با مدارس جهت بازديد دانش آموزان از كتابخانه‌ها و حضور كتابداران كتابخانه‌هاي عمومي در مدارس و تشريح خدمات و فعاليت‌هاي كتابخانه، از راهكارهاي ارتقاء فرهنگ مطالعه و كتابخواني توسط كتابداران و كتابخانه‌ها مي‌باشد.

آقازاده  همچنین به نقش صنعت نشر و رسانه های مکتوب و غیر مکتوب  نیز در ترویج فرهنگ کتابخوانی تاکید کرد و تخصصی کردن کتابخانه ها باتوجه به بافت فرهنگی ، مذهبی و قومی استان ها،تولید برنامه معرفی کتاب وآشنایی با نویسندگان ایرانی ومعرفی کتابخانه های عمومی نهاد در صداوسیمای کشور واستانها، توجه به نیازمخاطبان و مراجعه کنندگان  هر کدام ازکتابخانه های عمومی کشوربا استفاده ازجمع آوری اطلاعات توسط مسئولان کتابخانه ها را از راهکارهای ترویج کتابخوانی دانست.

وی ادامه داد:  تخصصی کردن بخش کودک ونوجوانان کتابخانه های عمومی کشور، ایجاد بخشی در کتابخانه ها  با عنوان انقلا ب و دفاع مقدس وهمکاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور با بسیج وسپاه جهت ترویج  ومعرفی فرهنگ انقلاب، توجه به نیازمخاطبان کنکورسراسری ،ارشد ودکتری رشته های مختلف دانشگاهی با ایجاد وراه اندازی بانک نرم افزاری سوالات کنکور، ایجاد سامانه پیام کوتاه کتابخوانی (SMS) جهت پاسخگویی مخاطبان وکتابخوانان کتابخانه های عمومی کشور به سوالات مسابقات فرهنگی از دیگر راه کارهای ترویج کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه کشور است.

مدیرکل امور مجلس و استان های نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز در این آیین گفت: شخصیت افراد ابتدا در خانواده شکل می گیرد که در نتیجه اگر خانواده ای علاقه مند به مطالعه و فرهنگ کتاب و کتاب خوانی باشد به طور حتم مسیر روشن و موفقی را برای فرزندان خود رقم خواهد زد.

محمد زاده افزود: نهاد کتابخانه ها در بحث اعتبارات و نیرو انسانی دارای تنگناهایی است که باید برای رفع این موانع با مشارکت دیگر دستگاه های مسئول گام برداشت.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی نیز تصریح کرد: اشاعه مطالعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی تنها بر عهده نهاد کتابخانه ها نبوده و نیاز است تمامی دستگاه های فرهنگی در این مهم شریک باشند.

علی اکبر احمدی اظهار کرد: امروز همگان بر این امر واقف هستند که آگاهی از علوم روز جهان نیازمند مطالعه و کتابخوانی است.
 

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها