Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: نقش آفريني دانشگاه ها در رشد و توسعه استان

آقازاده استاندار مرکزی در چهاردهمین همایش ملی ساخت و تولید ایران در اراک، گفت: دانشگاه صنعتی اراک ضمن انجام کارهای علمی و آموزشی تکالیف جدی در حوزه فعالیت های اقتصادی دارد و باید برای پیشرفت و توسعه استان تلاش هدفمندی داشته باشد.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: برگزاری این همایش ها ، گردهمائی ها و انجام کارهای علمی و تحقیقاتی نقش مهمی در ارایه راهکار مناسب برای رفع نقاط ضعف و مشکلات استان  دارد و  زمینه رشد و توسعه استان را فراهم می کند.

وی بیان کرد: صنایع این استان سالانه حدود 50 هزار میلیارد ریال مالیات به دولت پرداخت می کنند که نصف این مبلغ در استان صرف شده و بقیه به خزانه ملی واریز می شود.

آقازاده افزود: با توجه به صنعتی بودن و  استقرار صنایع بزرگ پیمانکاری و مادر تخصصی در استان مرکزی، خلق ثروت از انتظارات مهم این استان به شمار می رود.

وی ادامه داد: سرانه درآمد مردم استان مرکزی با وجود واحدهای بزرگ صنعتی، پرداخت مالیات این واحدها به دولت و تراکم جمعیت، نسبت به سایر استان های سطح کشور پایین تر است.

استاندار مرکزی گفت: سرانه درآمد مردم در نواحی شهری استان مرکزی حدود 220 میلیون ریال و روستاها حدود 150 میلیون ریال در سال است و شرایط کنونی استان مرکزی را استان های پایین جدول شاخص درآمدهای سرانه قرار داده است و می طلبد که نخبگان فکری، علمی و صنعتی راهکاری برای بهبود این حوزه ارائه دهند.

وی تصریح کرد: اگر بتوان مکانیزم و راهکاری اتخاذ کرد که مالیات پرداخت شده توسط صنایع به  چرخه اقتصاد استان باز گردد ،  شرایط و درآمد مردم استان متفاوت  خواهد شد.  

آقازاده خاطر نشان کرد: دانشگاه صنعتی اراک در استانی واقع شده که مهد صنعت و تولید علم و خلق ثروت است لذا این دانشگاه می تواند هم پای دانشگاه های مهم کشور باشد که باید مورد حمایت قرار گیرد.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی نیز اظهار کرد: سه هزار واحد صنعتی بزرگ و کوچک در استان مرکزی وجود دارد که بیشتر این واحدها با مشکلات جدی رو به رو هستند و می طلبد برای حل مشکلات این حوزه سرمایه دانشگاهی و مشارکت دانش آموختگان در تولید تحقیقات کاربردی روز به روز در صنعت و تولید بیشتر شود.

وی ادامه داد: رسالت دانشگاهیان ضمن فعالیت در عرصه ایده پردازی، تحقیقات کاربردی و تربیت نیروی های ماهر برای صنعت و تولید، حضور هدفمند و گره گشا در کاهش هزینه ها، به روز رسانی فناوری صنعت و بهبود کیفیت محصولات تولیدی است و باید با روش های اصولی شرایط رقابت پذیری و عرض اندام اقتصاد و صنعت ایران در بازارهای ملی و بین المللی فراهم شود.

امام جمعه اراک گفت: سرمایه گذاری بر تربیت نیروی انسانی ورزیده و ماهر از داشته های الزامی بخش تولید محسوب می شود و دانشگاه ها در این زمینه باید پیشگام میدان باشند و ظرفیت های توسعه دانش فنی و توانمندی نیروی انسانی در امور فنی را به شکل شایسته در کشور ارتقا دهند..

گفتنی است  در این مراسم مقدسی نماینده مردم شهرستانهای اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی و رئیس دانشگاه صنعتی اراک نیز سخنانی را بیان کردند.معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
   آخرین اخبار دفاتر استانداری

   آخرین اخبار بخشداری ها