Portal_background_image

نصرالهی: برنامه پزشك خانواده نظام سلامت كشور را متحول می كند

 معاون سیاسی و امنیتی استاندار گفت: اجرای برنامه پزشك خانواده نظام سلامت كشور را متحول می كند.

ابوالقاسم نصرالهی روز یکشنبه در کمیته راهبردی برنامه پزشك خانواده شهری استان مركزی افزود: طبق تقویم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی برنامه پزشك خانواده از اول شهریورماه امسال به صورت عملی در كشور اجرا می شود و تمامی استان ها موظفند خدمات درمانی را برمبنای ضوابط این برنامه تنظیم كنند.

وی اظهار كرد: اجرای برنامه پزشك خانواده در حوزه روستایی موفقیت آمیز و گامی موثر به سوی عدالت در سلامت و ارتقای شاخص های درمانی و بیمه ای بود و تعمیم این برنامه به تمامی نواحی سكونت گاهی شهری و روستایی بیانگر اهمیت سلامت و اهتمام دولت به این مقوله مهم است.

معاون استاندار اضافه كرد: كشور ما در سالهای پس از پیروزی انقلاب در تربیت نیروی انسانی پزشك بسیار موفق عمل كرده و اجرای برنامه پزشك خانواده در به كارگیری این نیروهای انسانی در راستای عدالت در سلامت امری مهم و هوشمندانه است.

نصراللهی خاطرنشان كرد: درحال حاضر فرهنگ غلطی در بین عامه مردم رایج است كه به محض هر گونه علایم بیماری به پزشكان متخصص و فوق تخصص مراجعه می كنند در حالی كه اجرای برنامه پزشك خانواده نظام ارجاع به پزشك را سامان داده و راهبری درست را در حوزه درمان دنبال می كند.

وی اضافه كرد: این طرح مهم و نوپا ممكن است در اوایل اجرا با مشكلات و ابهاماتی همراه باشد كه طبیعی است و بدنه بهداشت و درمان، حوزه دولتی و خصوصی پزشكی باید پیشنهادات سازنده و كاربردی را برای اثرگذاری هرچه بیشتر این برنامه ارائه دهند.

مدیركل دفتر امور اجتماعی استاندار نیز گفت: برنامه پزشك خانواده و دقت در اجرای آن ارتقای توسعه انسانی به عنوان محور برنامه پنجم كشور در استان را تضمین می كند.

'غلامرضا فتح آبادی' افزود: شاخص توسعه انسانی 16معیار دارد كه چهار مورد آن در حوزه سلامت است و برنامه پزشك خانواده بستر مناسب را در تامین و تقویت آن فراهم می كند.

وی بیان كرد: توجه به نهادینه كردن مباحث فرهنگی و استفاده از ظرفیت رسانه ها و تبلیغات، پیش نیازی برای موفقیت این برنامه مهم و اثرگذار است.

فتح آبادی یادآور شد: پیش بینی امكانات سخت افزاری، توجه به نقشه راهبردی و عملیاتی پزشك خانواده بر مبنای آخرین دستاوردهای آماری سرشماری و پیگیری و هدفگذاری اعتبارات این طرح امری حیاتی است.

رییس دانشگاه علوم پزشكی اراك نیز گفت: نهادینه كردن سیستم ارجاع در نظام سلامت دستارود مهم اجرای پزشك خانواده در شهرها خواهد بود.

دكتر 'مجید رمضانی' افزود: بنا به ابلاغ وزارت بهداشت و درمان ، اجرای برنامه پزشك خانواده در تمامی شهرهای استان از اول شهرویور ماه الزامی است و به صورت همزمان باید این برنامه در همه كشور اجرایی شود.

وی اظهار كرد: در نشست های تخصصی، تمامی ابعاد و زوایای اجرایی این طرح مهم نظام سلامت در استان پیش بینی شده و مساعدت دستگاه های همكار و فرهنگ سازی برای موفقیت این طرح ضروری به نظر می رسد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی اراك و رییس مركز بهداشت استان مركزی هم گفت: مراجعات خارج از سیستم ارجاع پزشك خانواده از اول شهریور ماه سال جاری آزاد محسوب شده و مشمول یارانه های درمانی نمی شود.

دكتر 'بابك عشرتی' افزود: این برنامه جامع ملی دارای سه سطح ارجاع است كه در سطح نخست پزشك عمومی با تیم درمانی 17نفره قرار دارد و هر فرد در صورت بیماری باید از این مرحله اغاز كند.

وی توضیح داد: در صورت لزوم تشخیص فرد به مراجعه پزشك متخصص و فوق تخصص و یا خدمات ازمایشگاهی و رادیولوژی تنها با توصیه پزشك عمومی سطح یك این خدمات امكان پذیر است.

رییس مركز بهداشت استان مركزی اضافه كرد: هر شهرستان استان باید ستاد اجرایی راهبردی برنامه پزشك خانواده را با ریاست فرماندار و در مركز استان به ریاست استاندار نشكیل دهد.

دكتر عشرتی خاطرنشان كرد: بر اساس زمان بندی انجام گرفته از اول خرداد به مدت یك ماه برای ثبت نام پزشكان مطب دار در سامانه الكترونیك سلامت وقت تعیین شده و از اول مرداد به مدت یك ماه نیز زمان تعیین پزشك خانواده هر خانواردر استان است.

وی بیان كرد: دسترسی به آمار دقیق و اطلاعات سرشماری، برگزاری نشستهای آموزشی پزشكان، تشكیل حلقه اطلاع رسانی، اقدامات راه اندازی سامانه الكترونیك سلامت ایرانیان و راه اندازی برنامه هدایت درمانی بیماران ازبرنامه های كیفی و در حال پیگیری پزشك خانواده در استان مركزی است.

در این نشست مقرر شد كه با تشكیل ستاد راهبردی پزشك خانواده شهرستانها، اقدامات آنها به صورت هفتگی به ستاد استانی اعلام شود.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها