Portal_background_image

نصراللهي: چاره ترمیم بدحجابی فرهنگ سازی مبتنی بر الگوهای جاذب است

معاون سیاسی و امنیتی استاندار گفت: فرهنگ سازی مبتنی بر الگوهای جاذب روانشناسی اسلامی برای حوزه عفاف و حجاب و ترمیم بدحجابی چاره ساز است.

'ابوالقاسم نصرالهی' شامگاه یكشنبه در كارگروه امور اجتماعی و فرهنگی استان مركزی در اراك افزود: مبنای تصمیم سازی در حوزه عفاف و حجاب پژوهش های علمی و میدانی با لحاظ مسایل محیطی و فرهنگی هر استان است كه با مشاركت و همت وزارت كشور عملیاتی شده است.

وی تصریح كرد: بهره گیری موثر از قدرت نهادهای آموزشی، تربیتی و اطلاع رسان در خصوص فرهنگ سازی مطلوب عفاف و حجاب از موضوعات بسیار با اهمیت است كه باید توام با ابتكار و جذابیت و نظارت مستمر صورت گیرد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار بیان كرد: در سال های پس از انقلاب اسلامی دستاوردهای سترگی در حوزه عفاف و حجاب و رشد موضوعات و مبانی دینی در كشور رخ داده و برای رسیدن به شرایط مطلوب باید برنامه های علمی و همه جانبه با كمك دستگاه های متولی حوزه فرهنگی و اجتماعی شتاب گیرد.

مشاور امور پژوهشی مركز طرح تحول اجتماعی وزارت كشور در این نشست گفت: از سال 85 پژوهش های وسیع علمی با موضوعیت سنجش پوشش و آرایش استان های كشور در حوزه شهری و روستایی آغاز شده كه در ابتدای این مطالعات از سال 86 تا 90 تحقیقات علمی در پایتخت انجام شد.

'عبدالحسین علی مددی' افزود: تا قبل از انجام این طرح علمی كه به شیوه تصادفی در مردان و زنان بالای 12 سال انجام شد همه پژوهش های موجود به صورت كتابخانه ای و نگرشی سنجی بود كه بستر تدوین برنامه راهبردی و نظارت را در خود كمرنگ داشت.

وی اظهار كرد: با ارائه برش 10 مقطعی این پژوهش به مقام معظم رهبری، مقرر شد آسیب شناسی عفاف و حجاب در مراكز استان ها و شهرهای كوچك و روستاها نیز انجام شود كه تحقیقات پایه مراكز استان ها جمع بندی شده و در حوزه شهرهای كوچك و روستاها از ماه آینده مطالعات كلید می خورد.

مشاور امور پژوهشی مركز طرح تحول اجتماعی وزارت كشور خاطر نشان كرد: نتایج این مطالعه علمی در 140 نقطه شهری بر روی یكهزار رهگذر مرد و یكهزار رهگذر زن صورت گرفته است كه در هر یك از نقاط انتخابی عبور هر 20 دقیقه یكبار افراد وجود داشت.

علی مددی اضافه كرد: نتایج مطالعات مذكور برای شهر اراك بیانگر آن است كه 46 درصد از زنان مورد پژوهش آسیب دار و 54درصد بدون آسیب بودند.

وی اظهار كرد: 38 درصد از زنان گروه آسیب دار این پژوهش در طبقه بندی غافل از امور دینی و سیاسی، دو درصد در طبقه بندی مورد تهاجم فرهنگی و شش درصد در گروه متخلف جای گرفتند.

مشاور امور پژوهشی مركز طرح تحول اجتماعی وزارت كشور تصریح كرد: میانگین زنان آسیب دار كشور در این طرح ملی 60 درصد بود كه اراك از این نظر شرایط بهتری نسبت به كشور داشته است.

علی مددی ادامه داد: در این طرح اراك پس از قم، ایلام، مشهد و یزد، پنجمین استان از نظر شرایط مساعد حجاب زنان محسوب می شود.

وی عنوان كرد: براساس مطالعات مذكور مردان دارای آسیب عفاف و حجاب در اراك 59 درصد و مردان فاقد آسیب 41 درصد بوده است.

مشاور امور پژوهشی مركز طرح تحول اجتماعی وزارت كشور خاطر نشان كرد: میانگین مردان آسیب دار عفاف و حجاب كشور در این مطالعه علمی ملی 56 درصد افراد مورد مطالعه بوده كه شهر اراك در این خصوص رتبه 13 كشوری داشته و نشان دهنده بدتر بودن ملاك ها نسبت به شاخص میانگین كشوری است.

علی مددی یادآور شد: این پژوهش زیربخش ها و شاخه های متعدد مطالعات روانشناسی، دینی، اجتماعی، اقتصادی، تاثیر رسانه ها، تاثیر سن و جنس و تحصیلات و حوزه خرده فرهنگ ها را دارد كه به عنوان دستاورد اولیه برای استان ها نیاز به تحلیل، برنامه ریزی و تدوین راهبرد عملیاتی و نظارتی دارد.

شركت الزامی مدیران همه دستگاه ها در جلسه اصلی كارگروه اجتماعی و فرهنگی استان و معرفی نماینده تام الاختیار برای حضور در جلسات جانبی كمیته ها و كمیسیون های این حوزه از مصوبات این نشست بود.

در این نشست همچنین مقرر شد از این پس نشست های كارگروه امور اجتماعی و فرهنگی استان مركزی در محل دستگاه های اجرایی مرتبط با دستور جلسه تشكیل شود.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها