Portal_background_image

با حضور استاندار؛ نشست كميسيون برنامه ريزي، هماهنگي و نظارت بر مبارزه با قاچاق كالا و ارز استان برگزار شد

آقازاده استاندار مرکزی در نشست کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان که با حضور معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور برگزار شد، گفت: دستگاه های مرتبط در حوزه تامین و نظارت بر مصرف سوخت در حوزه حمل و نقل جاده ای و شهری استان باید با تمرکز هرچه بیشتر در این حوزه از قاچاق سوخت در استان جلوگیری کنند.

آقازاده استاندار مرکزی  اظهار کرد: 70 درصد از ظرفیت های ایجاد شده در زمینه سوخت گازطبیعی برای خودروها در این استان بدون استفاده مانده است.

 آقازاده افزود: تنها 30 درصد از ظرفیت ایجاد شده سوخت گاز طبیعی در این استان مورد استفاده قرار گرفته و از 56 تا 57 ایستگاه سوخت گازطبیعی خودروها به خوبی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

وی ادامه داد: می طلبد که با برنامه ریزی صحیح توسط مسئولان زمینه بهره برداری از این ظرفیت ها برای کاهش آلودگی هوا در شهرستان ها و مصرف بنزین در استان مرکزی فراهم شود.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: دستگاه های مرتبط در حوزه تامین و نظارت بر مصرف سوخت در حوزه حمل و نقل جاده ای و شهری استان از جمله راهداری و حمل و نقل جاده ای، راه و شهر سازی و نیروی انتظامی باید با تمرکز هرچه بیشتر در این حوزه از قاچاق سوخت در استان جلوگیری کنند.

 معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور نیز گفت: راه اندازی سامانه کنترل تسهیلات تجارت از برنامه های اولویت دار این ستاد در سال جاری است.

 هندیانی افزود: این سامانه با هدف جلوگیری از انحراف در مبادلات و قاچاق کالا در کشور ایجاد می شود.

وی ادامه داد: افزایش قیمت ارز در کشور کاهش قاچاق کالا و امکان قاچاق معکوس کالاهای اساسی را به همراه داشته که با هماهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با سایر دستگاه ها مرزهای کشور کنترل و مبادی قاچاق کالاها در مرزها بسته شده است.

معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور مقابله با عرضه خارج از شبکه سوخت را از دیگر برنامه های اولویت دار این ستاد در سال جاری عنوان کرد و گفت: قیمت پایین سوخت در کشور از جذابیت مناسبی برای قاچاق این محصول است که با اقدام های انجام شده در ماه های اخیر قاچاق سوخت به خارج کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: این شرکت با دارا بودن انبار بزرگ فرآورده های مایع سوختی در زمینی به مساحت 18 هکتار و 36 مخزن ذخیره سازی به ظرفیت یک میلیارد لیتر علاوه بر تامین سوخت استان سوخت برخی از استان های همجوار را نیز تامین می کند.

 گیتی منش افزود: 10 جایگاه سوخت به صورت زنجیره ای در استان مرکزی تحت پوشش این شرکت قرار دارد.

وی ادامه داد: مصرف بنزین در استان مرکزی همانند استان های مرکزی کشور از یک شیب افزایشی ملایم برخودار است و مصرف نفت کوره و گاز به دلیل اقدام های انجام شده و تغییر مصرف سوخت نیروگاه شازند از سوخت مایع به گاز روند کاهشی داشته است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی استان مرکزی عرضه نفت گاز با قیمت آزاد 6 هزار ریال را از چالش های این شرکت عنوان کرد و گفت: با توجه به افزایش قیمت ها و کاهش ارز در کشور مصرف نفت گاز با قیمت آزاد در سال جاری نسبت به سال گذشته روند افزایشی یافته است.

گیتی منش افزود: 90 هزار لیتر نفت گاز در فروردین ماه سال گذشته در استان مرکزی مصرف شده که این رقم در نیمه نخست امسال به 2 میلیون و 500 هزار لیتر افزایش یافته است.

وی ادامه داد: با تدابیرصورت گرفته از جمله کاهش عرضه سوخت نفت گاز به قیمت آزاد و عرضه این محصول در جایگاه های ویژه مصرف این سوخت در ماه های اخیر روند کاهشی یافته است.

وی ادامه داد: 230 هزار لیتر نفت گاز قاچاق امسال در استان مرکزی کشف شده در صورتی که میزان کشفیات این محصول درمدت مشابه پارسال حدود هشت هزار لیتر بوده است.

دبیر کمیسیون قاچاق کالا و ارز استان مرکزی نیز در این نشست گفت: 44 هزار انبار این استان در سامانه جامع انبارها به ثبت رسیده است و این استان در این حوزه رتبه دوم را در سطح کشور به خود اختصاص داده است.

 طاعتی از ایجاد سامانه مدیریت داشبورد همزمان در سراسر کشور در استان مرکزی خبر داد و افزود: با ایجاد این سامانه امکان گزارش گیری از ورود و توزیع 25 کالای اساسی در استان فراهم شده است.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها