Portal_background_image

با حضور معاون عمراني استاندار مركزي؛ نشست كارگروه طرح جامع كاهش آلودگي هواي شهر اراك برگزار شد

زندیه وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری در نشست کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک ،گفت: آندسازی ایرالکو از واحدهای آلاینده است که انتقال آن به شعاع مناسب شهری در سال های قبل مصوب شده و اکنون باید برنامه زمان بندی مشخصی برای اجرای این طرح و تعطیلی واحد فعلی اعلام شود.

زندیه وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اظهار کرد:  با بسته شدن پرونده پنج خط قدیمی و آلاینده ایرالکو، نگرانی ها در خصوص بخشی از آلاینده های این صنعت کمتر شده و اکنون زمان تعیین تکلیف واحد تولید 65 هزار تنی آندسازی است و در این راستا باید با برنامه امور به پیش برود.

وی بیان کرد: ساخت واحد جدید آندسازی در شعاع 30 کیلومتری شهر اراک تکلیف قانونی است و شرکت ایرالکو باید تا تحقق کامل این طرح آند مورد نیاز خطوط تولید را از طریق واردات حل کند و واحد آلاینده فعلی نیز باید از مدار تولید خارج شود.

معاون عمرانی استانداری مرکزی ادامه داد: شرکت ایرالکو باید در زمان اضطرار و روزهای آلوده با نظر اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تولید آند خود را متوقف کند.

زندیه وکیلی تصریح کرد: نیروگاه شازند نیز باید همه تلاش خود را بگیرد تا در مواقع اضطرار از سوخت مازوت کمتر استفاده کند و تولیدات خود را در روزهای آلوده کاهش دهد.

وی عنوان کرد: گره های ترافیکی شهر اراک نقش موثری در افزایش آلاینده های این شهر دارد و می طلبد که تکمیل طرح های تقاطع در دست اجرای شهرداری شتاب بیشتری بگیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز در این نشست گفت: کلانشهر اراک از ابتدای سال تا پایان آبان ماه امسال 34 روز آلوده داشته که نسبت به مدت مشابه قبل حدود 20 درصد کاهش دارد و نسبت به سال 95 نیز با کاهش 60 درصدی همراه است.

 میرزایی افزود: مرکز پایش آلاینده های زیست محیطی کلانشهر اراک در سال جاری هیچ روز ناسالم برای تمام گروه های سنی را ثبت نکرده و غلظت آلاینده ها بر اساس شاخص های موجود ناسالم برای گروه های سنی حساس بوده است.

وی بیان کرد: بیشترین شمار روزهای آلوده کلانشهر اراک در سال جاری در شهریورماه و کمترین روزهای ناسالم در ماه های اردیبهشت و مردادماه بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: جمع آوری 42 دیگ قدیمی شرکت ایرالکو یکی از مطالبات زیست محیطی و مردم بود که در نیمه آبان ماه اجرایی شد.

میرزایی تصریح کرد: وضعیت توزیع سوخت در استان مطلوب است و مشکل سوخت ناپاک وجود ندارد.

وی عنوان کرد: جامعه علمی این استان باید با مطالعات علمی راهکارهای مناسب برای کاهش آلایندگی صنایع و سایر بخش ها ارایه دهند.
مدیر کارخانه ایرالکو هم در ادامه این نشست گفت: 42 دیگ قدیمی باقیمانده این شرکت 15 آبان ماه امسال از مدار خارج شده و بازسازی خطوط جدید در دستور کار است.

 بوالحسنی افزود: مشکلات جدی در خصوص راه اندازی خطوط جدید وجود دارد و تجهیزات مورد نیاز برای این امر 9 ماه است که از گمرک ترخیص نشده است.

وی بیان کرد: تلاش برای ساخت واحد آند این شرکت با جدیت دنبال می شود و پیشرفت فیزیکی این طرح به 26 درصد رسیده است.
مدیرکارخانه ایرالکو ادامه داد: در راستای ایجاد این طرح نیز مشکلات زیادی وجود دارد، معارضات آن هنوز برطرف نشده و در خصوص تامین زیرساخت ها نیز مشکلات جدی وجود دارد.

بوالحسنی تصریح کرد: اعتبار پیش بینی شده برای تولید 100 هزار تن آند در واحد فعلی جوابگو نیست و برای خرید و واردات آند تا تکمیل کارخانه نیز مشکلات زیادی وجود دارد.

وی بیان کرد: تولید آند فعلی در ایرالکو با سیستم کنترل آلودگی انجام می شود.

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی استان مرکزی هم گفت: توزیع بنزین در این استان از 2 سال گذشته تاکنون با استانداردهای یورو چهار بوده است.

 گیتی منش افزود: روزانه چهار میلیون و 200 هزار لیتر سوخت در استان مرکزی توزیع می شود که سه میلیون و 500 هزار لیتر آن نفت و گاز است که در بخش حمل و نقل استفاده می شود.

وی بیان کرد: مصرف روزانه بنزین استان مرکزی یک میلیون و 700 هزار لیتر است که بیشترین مصرف با 36 درصد در اراک، 21 درصد در ساوه و 10 درصد در شازند است.

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی استان مرکزی ادامه داد: کمترین میزان مصرف بنزین این استان با یک و سه دهم درصد در تفرش، یک و چهار دهم درصد در خنداب و کمیجان است.

گیتی منش اظهار داشت: میزان بنزین موجود در سوخت بر اساس استانداردهای یورو چهار باید یک است اما این میزان در سوخت تولیدی پالایشگاه شازند نیم گزارش شده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان مرکزی هم در ادامه این نشست گفت: 75 درصد انرزی مصرفی این استان با منشا گاز است در حالیکه میانگین کشوری آن 70 درصد و میانگین جهانی 33 درصد است.

سمیعی افزود: 500 هزار متر مکعب روزانه در بخش حمل و نقل این استان گاز طبیعی مصرف می شود.

وی بیان کرد: نیروگاه شازند سه روز در ایام هفته گذشته را به دلیل ایجاد مشکل در تاسیسات برون استانی و تامین گاز استان های غربی از مازوت استفاده کرد.

مدیرعامل شرکت گاز استان مرکزی ادامه داد: این مشکل مربوط به استان مرکزی نبود و استفاده از سوخت مازوت با هماهنگی دیسپاچینگ وزارت نیرو صورت گرفته است.

مدیرعامل نیروگاه شازند نیز گفت: این نیروگاه در تامین برق کشور و استان مرکزی نقش موثری دارد و برای کنترل ولتاژ در منطقه حساسی قرار دارد.

بادرستانی افزود: زمانی که گاز این نیروگاه قطع شود 2 راه حل وجود دارد که باید یا با هماهنگی با تهران واحد تولید تعطیل و یا از سوخت مازوت استفاده شود.

وی بیان کرد: استفاده از سوخت مازوت این نیروگاه در سه روز از ایام هفته گذشته با هماهنگی انجام شده و در این مدت 50 درصد ظرفیت نیروگاه به کار گرفته شد.

مدیرعامل نیروگاه شازند ادامه داد: 98 درصد سوخت مصرفی این نیروگاه در پنج سال گذشته و 99 درصد سوخت امسال آن گاز بوده است.

در نشست کارگروه کاهش آلودگی هوای استان مرکزی مقرر شد شرکت ایرالکو برنامه زمان بندی تعطیلی واحد آندسازی خود را تا نشست بعدی این کارگروه اعلام کند.

تعطیلی واحد آندسازی فعلی شرکت ایرالکو در روزهای ناسالم هوا در ایام سرد سال با هماهنگی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی، تشدید معاینه فنی خودروها در اراک  از مهمترین مصوبات این نشست بود.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها