Portal_background_image

با حضور استاندار مركزي نشست شوراي گفتگوي دولت و بخش خصوصي برگزار شد

با حضور آقازاده استاندار مرکزی در نشست شوراي گفتگوي دولت و بخش خصوصي که در محل استانداری برگزار شد، چگونگی پیشرفت مصوبات پیشین این شورا مورد بررسی قرار گرفت.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در این نشست گفت: طرح تقاطع غیر همسطح ورودی شهرک صنعتی خیرآباد اراک، نیازمند 100 میلیون ریال اعتبار است.

مهدی زندیه وکیلی افزود: مقرر شده که اعتبار این طرح از سه ناحیه صنعتگران، شرکت شهرک های صنعتی استان مرکزی و محل اعتبارات استانی تامین شود که تاکنون 30 میلیارد ریال سهم اعتبارات استانی محقق شده اما اعتبارات 2 بخش دیگر تخصیص نیافته است.

وی بیان کرد: آمادگی لازم برای ایجاد نمایشگاه دائمی تولیدات صنایع در شرکت نمایشگاه های بین المللی استان مرکزی و استفاده از پاویون دولت وجود دارد. 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: انجمن عایق های رطوبتی دلیجان از تشکل های تولیدی و اقتصادی مهم استان است که سهم به سزایی در تامین نیازهای کشور و ارز آوری دارد.

منوچهر توسطی افزود: انجمن عایق های رطوبتی شهرستان دلیجان دارای حدود 100نفر عضو است و تمام واحدهای صنعتی عضو این انجمن با سرلوحه قرار دادن اصل رعایت کیفیت و سال ها تلاش، علاوه بر تامین رضایت مشتریان داخلی و خارجی جایگاه ویژه و بازار پسندی را برای محصولات عایق رطوبتی فراهم کرده است‌.

وی بیان کرد: فعالان حوزه عایق های رطوبتی دلیجان مشکلاتی در خصوص نشان تجاری دارند و در سال های اخیر برخی افراد و شرکت های سود جو با استفاده از نام و نشان عایق رطوبتی دلیجان به تولیدات این شهرستان لطمه وارد کرده اند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی ادامه داد: تولیدکنندگان عایق های رطوبتی به دلیل کاهش تقاضای داخلی و رکود حاکم شده بر بازار برای گذر از این شرایط، تنها راه چاره را صادرات محصولات خود یافته اند که این امر نیز موجب تحمیل هزینه های گزاف، شده است.

توسطی عنوان کرد: 60 درصد نیاز کشور در حوزه عایق های رطوبتی در این استان تولید می شود اما سهم صادرات استان مرکزی از این محصول، کمتر از 20 درصد است.

وی اظهار کرد: انجمن صنفی تولیدکنندگان عایق های رطوبتی شهرستان دلیجان برای افزایش صادرات، خواستار خروج محصول عایق رطوبتی صادراتی از گروه مواد و مشتقات نفتی به گروه کالای مصالح ساختمانی است.

وی گفت: اکنون ایزوگام در لیست قاچاق کالا و سوخت قرار دارد و برای اخذ مجوز صادرات گمرک، نیاز به فاکتور مرجع قیر خریداری شده است و به دلیل نبود توانایی تامین نقدینگی امکان خرید قیر از مجاری اصلی و بورس برای همه تولید کنندگان وجود ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی ادامه داد: این امر باعث شده ماده مصرفی از طریق واسطه و با شرایط پرداخت مدت دار تامین شود که در این راستا امکان ارائه فاکتور مرجع خرید قیر از بورس وجود ندارد و خرید قیر از واسطه ها راه را برای فرار مالیاتی در بخشی از قیر تولیدی، توزیعی و صادراتی نیز فراهم کرده است.

توسطی در خصوص مشکلات زیر ساختی و توسعه ای شهرک صنعتی شماره سه اراک (خیر آباد) نیز گفت: این شهرک یکی از فعال ترین شهرک های صنعتی استان مرکزی است.

وی اظهار کرد: به دلیل نبود راه دسترسی مناسب به شهرک صنعتی خیر آباد، حوادث رانندگی زیادی در این مسیر رخ می دهد که تاکنون بر اثر این حوادث، تعداد زیادی از مسافران، نیروهای متخصص و کار آفرینان جان خود را از دست داده اند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی افزود: ایجادتقاطع غیر همسطح در ورودی این شهرک باید در اولویت طرح های عمرانی استان مرکزی قرار گیرد.
گفتنی است بررسی چگونگی پیشرفت مصوبات پیشین و تصویب مصوباتی همسو با سیاست رونق تولید از جمله اهداف برگزاری شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در استان مرکزی بود.

در این نشست موانع پیش روی صادرات عایق های رطوبتی دلیجان، تسهیل در اعطای مجوز به واحدها با در نظر گرفتن فاصله زمینی شهرک های صنعتی از پایتخت ، ایجاد زیر ساخت های حمل و نقل و بهبود راه دسترسی به شهرک صنعتی خیرآباد مورد بررسی قرار گرفت.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها