Portal_background_image

با حضور استاندار مركزي و مشاور رئيس جمهور نشست شوراي فرهنگ عمومي استان برگزار شد

مشاور رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در نشست شورای فرهنگ عمومی که با حضور استاندار مرکزی و نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد، گفت: مهار رشد طلاق در جامعه به عزم و اراده قوی و پای کار آمدن تمامی مسئولان نظام و اعضای شوراهای فرهنگ عمومی سراسر کشور نیاز دارد.

صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایرانبا اشاره به اینکه  با بررسی مقایسه ای آمار افزایش جمعیت و به تبع آن افزایش میزان طلاق از دهه 40 با سه درصد تا زمان حاضر که از هر چهار و دو دهم ازدواج یک مورد از آنها به طلاق منتهی می شود، افزود: کانون خانواده در حال حاضر شرایط خوبی ندارد و شواهد نشان می دهد روند طلاق تا پایان دهه چهارم (سال 1400) افزایش تصاعدی خواهد داشت.

وی با تبیین راهکارهای چگونگی جلوگیری از رشد طلاق درجامعه اظهار کرد: فروپاشی خانواده ها به خاطرتبعیت ازفرهنگ بیگانه، افزایش سن ازدواج و طلاق، کاهش نرخ زاد و ولد در کشور و دورشدن معانی کانون خانواده ازکارکردهای واقعی آن ازدغدغه های جدی دولت است.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، برخی از اصلی ترین کارکردهای خانواده در ایران به عنوان رکن رکین جامعه را اخلاق مداری، مهارت پذیری و تولید سرمایه اجتماعی عنوان کرد و گفت: در صورت فقدان این کارکردها ، نهاد خانواده فرو خواهد پاشید.
صالحی امیری افزود: در ادبیات غرب ، خانواده معنا و تقدسی ندارد و به صورت یک قرارداد اجتماعی است و پس از چند سال زندگی از یکدیگر خداحافظی می کنند، از همین رو؛ مطالعه تطبیقی میان ایران و غرب ما را به جایی نخواهد رساند و الزاما می بایست مبانی و پایه های تحلیلی و نیز مفاهیم دینی و فرهنگی مورد بررسی قرار گیرد.
وی بیان کرد: آنچه ما به دنبال آن هستیم مهار رشد طلاق در جامعه و توجه بیشتر به نقش اصلی کانون خانواده است که چگونه باید خانواده ها مدیریت شوند تا رشد طلاق در کشور مهار و سپس متوقف شود.
وی بااشاره به آمار دو میلیون معتاد، 70 هزار مبتلا به ایدز و شمار رو به تزاید خشونت و درگیری منجر به ضرب وجرح در کشور که 70 درصد آنها توسط جوانان صورت می گیرد، گفت: این آسیب های اجتماعی ناشی از تربیت ناصحیح خانوادگی و تبعات حاصل از تنش و طلاق در جامعه است.
مشاور رئیس جمهوری افزود: به سبب استفاده خانواده های ایرانی از شبکه های اجتماعی، اینترنت، ارتباطات چندرسانه ای و ماهواره ؛ سرعت تحولات در کشورمان بسیار زیاد شده است ، اما نتیجه یافته ها نشان می دهد 21 میلیون نفر به دور از نگاه خانواده ها هم اکنون در شبکه های هوشمند در حال تبادل اطلاعات هستند و در فضایی سیر می کنند که هیچ گونه نظارتی بر آن وجود ندارد.
صالحی امیری گفت: استفاده از چنین فضایی باعث شده که میزان تعامل و ارتباط فرزندان با والدین که قبلا دو ساعت بود ، هم اکنون به کمتر از 20 دقیقه در شبانه روز برسد و این به معنای نبود تعامل در خانواده هاست و فرزندان به گروه های همسالان گرایش پیدا کرده اند.
وی افزود: که زبان انتقال فرهنگ که در گذشته شعر ، موسیقی، هنر و نظیر آن بود، در شرایط فعلی به زبان کوچه بازاری تغییر کرده و نمادهایی همچون عروسک باربی که تفکر غرب ، ایدئولوژی و فرهنگ فمینیستی، آرایش خاص، نازایی و مادرنبودن را بیان می کند، هویت شمارزیادی از خانواده های ایرانی با پیروی از این مظاهر غرب دستخوش تغییرات اساسی شده است.
وی با ابراز تاسف از آمار فزاینده ازدواج های اینترنتی و سفید میان جوانان در ایران که فلسفه قبول نکردن مسئولیت در قبال خانواده و یک زیست بدون تعهد، مغایر اخلاق و بدون دغدغه را القا می کند، گفت: این گونه مسائل با رسالت اصلی شورای فرهنگ عمومی در تقابل جدی فکری و عملی قرار دارد که مسئولان مربوطه باید چاره اندیشی کنند.
مشاور رئیس جمهوری پیشنهاد داد: اعضای شورای فرهنگ عمومی استان مرکزی با وضعیت سنجی خانواده ها ، مهمترین مسائل اصلی و آسیب های خانواده های این استان را شناسایی و علت یابی کنند و پس از راهبردشناسی درصدد مهار رشد طلاق با نگاهی 10 ساله در استان برآیند.
صالحی امیری گفت: برای این امر مهم حوزه های علمیه، فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شهرداری ، کانون مساجد ، هیات های مذهبی ، آموزش و پرورش و تمامی دستگاه های داعیه دار کار فرهنگی می بایست بسیج شوند.
وی با بیان اینکه ما مخالف حضور اجتماعی بانوان در خارج از خانه نیستیم ، افزود: اما تاکنون تناسب میان اشتغال بانوان و رسیدگی آنان به تربیت فرزندان، شوهرداری و خانه داری تعریف نشده و این پارادوکس را در جامعه بوجود آورده است که مسئولیت خانواده به عهده کیست؟
مشاور رئیس جمهوری هشدار داد: اگر امر ازدواج متناسب با نیاز جوانان و زمان و سن مناسب شکل نگیرد باید منتظر آسیب های جدی در جامعه بود.
صالحی امیری افزود: از سویی نیز با تغییر تقسیم کار در خانواده ها ، بر هم خوردن سلسله مراتب و مشخص نبودن محوریت خانواده و کاهش قدرت مردان، فرزندان احساس آزادی عمل بیشتری می کنند و از همین رهگذر شاهد بروز ناهنجاری های متعدد اجتماعی در جامعه هستیم.
وی بیان کرد: بالای 90 درصد خانواده های ایرانی پس از ازدواج؛ نومکانی و نوخانه ای را انتخاب می کنند که به خاطر نداشتن سازوکار مناسب و تعامل اجتماعی صحیح و نبود پدر و مادر و بزرگترها در کنار آنها به عنوان مشاوران مجرب، 70 درصد طلاق ها در پنج سال اول این گونه ازدواج ها اتفاق می افتد.
وی گفت: براساس آمار رسمی دو میلیون و 500 هزار نفر زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد که 80 درصد آنان در سنین 15 تا 35 سال هستند و اگر 10 درصد آنها دچار آسیب شوند چه اتفاقی در جامعه خواهد افتاد ؟
وی افزود: شورای فرهنگ عمومی استان مرکزی برای رسیدن به الگوی خانواده اصیل ایرانی ، سنتی ، اخلاق مدار و با اقتدار می بایست «زیرساختاری» تعریف کند و به رصد دائمی وضعیت خانواده ، تبیین الگوی مطلوب خانواده و ایجاد فاصله میان خانواده و دادگستری در استان با محوریت مسجد ، شورای محله و ریش سفیدان برای حل اختلافات و بهره گیری از روانشناسان به بازسازی و بازگشت زوجین به خانواده اهتمام کند، تا با این روند رشد طلاق در استان مرکزی مهار شود.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نیز در این نشست با بیان اینکه «تبادل فرهنگی آری ، ولی تسلیم در مقابل فرهنگ های دیگران هرگز» ، گفت: دولت تدبیر و امید در کنار اشاعه و ترویج بحث کتاب وکتابخوانی می بایست به سبب وجود مشکلات عدیده در جامعه، در زمینه مهندسی فرهنگی اقدام فوری و برنامه ریزی جدی داشته باشد.
آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی تاکید کرد: کمیسیون عالی فرهنگی دولت با همکاری افراد ورزیده در برنامه ششم نیز عنایت بیشتری به سهم و نقش دولت، مردم ، حوزه های علمیه ، دانشگاه ها و سایر دستگاه های تاثیرگذار در امر فرهنگ داشته باشند و آنها را از قلم نیندازند.
وی با اشاره به نرخ 1،7 درصدی زاد و ولد و باروری در کشور گفت: دغدغه های شورای فرهنگ عمومی استان مرکزی با اظهارات مشاور رئیس جمهوری همسو است و در شرایطی که نرخ زاد و ولد و باروری در استان مرکزی باید 2،3 باشد ؛ این رقم طی 10 سال اخیر از 1،5 درصد فراتر نرفته است.
وی افزود: فعالیت های شغلی ، تحصیلی و اجتماعی بانوان باعث افزایش سن ازدواج شده و زنانی که در سنین 30 تا 40 سالگی ازدواج کنند دیگر رغبتی به مادرشدن ندارند.
وی ، آمار رو به تزاید معتادان ، مصرف کنندگان مشروبات الکلی و شمار زندانیان استان مرکزی را نیز نگران کننده و از دیگر دغدغه های شورای فرهنگ عمومی استان دانست.
آیت الله دری نجف آبادی گفت: مهندسی فرهنگی دولت برای رفع مشکلات مبتلا به خانواده ها نیازمند یک قرارگاه برای کل کشور است، ضمن اینکه نهادهای ذیربط می بایست موظف به همکاری شوند و برای اجرای امور نیز باید اعتبارهای ضروری در بودجه پیش بینی شود، چرا که شوراهای فرهنگ عمومی قدرت آمره ای ندارند.
وی افزود: نقش صدا و سیما در ارائه آموزش ، انتقال مفاهیم و القای ایدئولوژی اسلامی برای افزایش آمار ازدواج ، تشکیل خانواده، رشد زاد و ولد ، فرهنگ عفاف ، کفاف و قناعت در جامعه نیز حائزاهمیت و تعیین کننده است.
در ادامه نشست شورای فرهنگ عمومی استان مرکزی هر یک از اعضا در خصوص دغدغه های دستگاه های خود در مورد خانواده و مشکلات مبتلابه آن، مطالبی ارائه کردند.

گالری تصاویرمعاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها