Portal_background_image

با حضور استاندار مركزي نشست ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي برگزار شد

آیت الله دری نجف آبادی نماينده ولي فقيه در استان در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتي که با حضور استاندار مرکزی برگزار شد، گفت: اقتصاد مقاومتي با تدابير حكيمانه مسئولان محقق مي شود.

آيت الله دري نجف آبادي افزود: اقتصاد مقاومتي مورد نظر مقام معظم رهبري در سايه تدابير حكيمانه مسئولان امر محقق مي شود و بايد در اين مسير از برنامه ريزي هاي سطحي پرهيز شود.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب بر حسب ضرورت و شرايط كشور در منطقه و حتي جهان، مردم و مسئولان را نسبت به تحقق اقتصاد مقاومتي و ضرورت اقدام و عمل در اين عرصه ملزم كردند كه آحاد جامعه بايد براي تحقق اين مهم بسيج شوند. 

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی ادامه داد: بايد از تمام فرصت ها و ظرفيت ها در اجراي درست و صحيح اقتصاد مقاومتي استفاده كرد و فكر وابستگي به كشورهاي خارجي براي حل مشكلات اقتصادي را از ذهن خود بيرون كنيم. 
امام جمعه اراك با بيان اينكه، بر اساس فرمايشات مقام معظم رهبري اقتصاد مقاومتي نيازمند تبيين است و اقتصاددانان استان بايد برش استاني مسئله را با توجه به مباحث نظري تهيه كنند، عنوان كرد: نماينده ولي فقيه در استان مركزي با جديت اين مقوله را دنبال مي كند و براي تحقق خواسته معظم له بر فعاليت همه دستگاه هاي اجرايي و صنايع به صورت شبانه روزي نظارت مي كند. 
وي مديريت صحيح نيروها و بهره وري در منابع انساني را از ديگر راهكارهاي اقتصاد مقاومتي دانست و گفت: تقويت انگيزه نيروي انساني با بهره گيري از فرهنگ قرآن و اهل بيت(ع)، براي مشاركت بي وقفه در توليد محصولات با كيفيت امري اساسي است كه مسئولان بايد به آن توجه ويژه داشته باشند. 
نماينده ولي فقيه در استان مركزي اظهار كرد: بسياري از كشورهاي پيشرفته آسيا از قبيل ژاپن، كره جنوبي و چين با نهادينه ساختن صرفه جويي در مصرف انرژي و فرهنگ كار و تلاش همگاني امروز به عنوان قدرت هاي بزرگ اقتصادي دنيا محسوب مي شوند بنابراين مسوولان و دولتمردان بايد براي پيشرفت و توسعه كشور تدبير كرده و براي رسيدن به توسعه پايدار آحاد جامعه را به كار بگيرند. 
وي بيان كرد: راندمان كار مفيد در كارخانه ها و شركت هاي صنعتي در كره جنوبي 9 ساعت است و اين در حالي است كه ساعت كار مفيد در صنايع ايران به دو ساعت هم نمي رسد. 
آيت الله دري نجف آبادي سوء مديريت ها، راندمان پايين كار مفيد، هدر رفت انرژي و سرمايه ملي را مهمترين عوامل عقب افتادگي صنايع ايران عنوان كرد و گفت: آحاد جامعه به خصوص مديران دستگاه هاي اجرايي و صاحبان صنايع بايد با عزم و اراده جدي در راستاي اصلاح وضعيت صنعتي و اقتصادي موجود كشور گام بردارند. 
وي ادامه داد: مسئولان و صاحبان صنايع بايد با عزم و اراده مضاعف در راستاي توليد با كيفيت براي رقابت در بازارهاي جهاني گام بردارند چرا كه اقتصاد ملي وابسته به توليد با كيفيت است، در غير اين صورت نه تنها پيشرفتي براي كشور حاصل نمي شود بلكه همچنان هدر رفت انرژي و سرمايه ملي را به دنبال دارد. 
امام جمعه اراك استان مركزي را يكي از چهار قطب صنعتي كشور عنوان كرد و گفت: متاسفانه با وجود استقرار حدود سه هزار واحد صنعتي در نقاط مختلف اين استان بازده ميانگين صنايع به 50 درصد هم نمي رسد كه اين مهم در نتيجه واگذاري هاي غير اصولي و سوءمديريت ها محقق شده است. 
وي گفت: واگذاري هاي صنايع به بخش خصوصي بر اساس اصل 44 براي پيشرفت در صنايع و ايجاد رقابت سالم بين صاحبان صنايع برنامه ريزي شده بود اما اين امر نه تنها پيشرفت و رقابتي بوجود نيارود بلكه موجب مشكلات جديد براي نظام جمهوري اسلامي شد. 
نماينده ولي فقيه در استان مركزي بي تفاوتي مسئولان ارشد استان به عملكرد شركت هاي صنعتي را يكي ديگر از مشكلات صنايع استان عنوان كرد و گفت: قيمت آلومينيوم از سه سال پيش تا كنون بيش از سه برابر شده است اما شركت ايرالكو همچنان اقدامي در راستاي تكميل مجتمع آند سازي خود نمي كند. 
وي خواستار بازنگري در قانون بانكداري كشور شد و گفت: بانك ها به جاي اينكه پشتيبان مردم و صنعت باشند تنها به منافع خود فكر مي كنند و از بهره هاي عقب افتاده بدهكاران نيز بهره هاي كلان دريافت مي كنند. 
امام جمعه اراك استقبال از سرمايه گذاران را مهمترين راه نجات صنايع استان از ركود عنوان كرد و گفت: دستگاه هاي خدماتي از قبيل ادارات برق، گاز، آب و اداره كل راه و شهرسازي در اين خصوص مسئوليت بيشتري بر عهده دارند. 
وي در بخش ديگري از سخنان خود برجام را يكي موفقيتهاي چشمگير دولت يازدهم عنوان كرد و گفت: اجرايي شدن اين مهم و رفع تحريم ها عليه ايران موجب برقراري ارتباط مالي و بانكي با كشورهاي ديگر شده و زمينه حضور هرچه بيشتر صادركنندگان و توليد كنندگان داخلي در بازارهاي جهاني و افزايش درآمد اقتصادي، ارز آوري و اشتغالزايي را در كشور فراهم كرده است بنابراين صاحبان صنايع و مديران ارشد استان مركزي بايد از اين فرصت بدست آمده استفاده كنند. 
آيت الله دري نجف آبادي خاطر نشان كرد: اقتصاد مقاوم در سايه اتكا به توليد داخلي و ملي و سوق دادن سرمايه‌ها و امكانات به سمت محكم كردن پايه‌هاي اقتصاد داخلي محقق مي‌شود. 
وي، نهادينه ساختن اخلاق اسلامي در جامعه به خصوص بنگاه هاي اقتصادي، گسترش آبياري نوين در بخش كشاورزي، حفظ خاك و محيط زيست، جلوگيري از واردات كالا به خصوص كالاهاي لوكس و تجمل گرا، طراحي هاي صنعتي حكيمانه، توليد با كيفيت و ارزان قيمت و جلوگيري از خام فروشي محصولات را از ديگر مواردي دانست كه بايد در مسير تحقق اقتصاد مقاومتي مورد نظر رهبر معظم انقلاب مورد توجه قرار گيرد.
گفتنی است  معاونان استاندار و مديران دستگاه هاي اجرايي استان مركزي در اين نشست حضور داشتندو در پايان مقرر شد نشست ستاد اقتصاد مقاومتي استان مركزي هر سه هفته يكبار در محل بيت نماينده ولي فقيه در استان برگزار شود. 

گالری تصاویرمعاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها