Portal_background_image

استاندار در نشست شوراي اداري مطرح كرد: نرخ بيكاري در استان مركزي يك و نيم درصد كاهش يافت/ لزوم حمايت مردم و دستگاه هاي اجرايي استان از پرواز اراك -تهران

آقازاده استاندار مرکزی در نشست شوریای اداری استان، گفت: نرخ بیکاری این استان بر اساس گزارش مرکز آمار ایران در پاییز امسال نسبت به مدت مشابه قبل یک و نیم درصد کاهش یافته است.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: طبق این گزارش نرخ بیکاری پاییز سال گذشته در این استان هشت و چهار دهم درصد بوده است که در آمار مشابه امسال به 6 و 9 دهم درصد رسیده است.

وی ادامه داد: کاهش نرخ بیکاری در استان مرکزی با اتحاد، انسجام و وحدت مسئولان و سرمایه گذاری سرمایه گذاران در بخش های مختلف کشاورزی و صنعتی حاصل شده است.

استاندار مرکزی با یادآوری آغاز فصل بودجه بندی کشور خاطرنشان کرد: بودجه این استان در سال آینده وضعیت مطلوب ندارد و نیاز است مجمع نمایندگان در مجلس شورای اسلامی به این مهم توجه ویژه داشته و زمینه رفع این مشکل را فراهم کنند.

آقازاده گفت: رشد اعتبارات هزینه ای در استان های مختلف در بودجه سال آینده حدود 36 درصد است در صورتی که این شاخص اعتباری برای استان مرکزی حدود 29درصد است.

وی ادامه داد: همچنین اعتبارات استانی برخی استان های همجوار استان مرکزی از رشد مناسبی برخوردار بوده در صورتی که رشد این اعتبارات برای استان مرکزی حدود هفت درصد است.

استاندار مرکزی ادامه داد: رشد تولید، اشتغال و موفیقت استان در حوزه های مختلف کشاورزی و صنعتی نباید به تهدیدی برای استان تبدیل شودو با توجه به بودجه انقباضی سال آینده باید با همکاری نمایندگان از فشار به استان جلوگیری کرد. 

آقازاده با یادآوری برگزاری آیین چهل سالگی انقلاب اسلامی در سال جاری، افزود: دستگاه های اجرایی استان باید با معرفی طرح های قابل بهره برداری به ستاد دهه فجر زمینه برگزاری هرچه باشکوه تر این آیین در استان را فراهم کنند.

وی با اشاره پیش‌رو بودن دهه مبارک فجر و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که باید ایام و سالگردی ویژه و خاص برگزار شود، گفت: ستاد برگزاری دهه فجر استان نیز فعال شده است و کمیته خاصی جهت بهره‌برداری و افتتاح رسمی پروژه‌های عمرانی آغاز به کار کرده است و همه دستگاه‌ها مکلفند که تمامی پروژه‌های عمرانی خود را به این کمیته معرفی کنند و باید تلاش شود تا در دهه فجر و تا پایان سال پیشرفت امور و بهره‌برداری از پروژه‌ها به انجام برسد.

وی خاطرنشان کرد: پرواز تهران- اراک از یک ماه گذشته شروع شده و به دلیل نبود حمایت دستگاه های اجرایی از این پروازها در مدت یک تا 2 ماه آینده تعطیل می شود.

استاندار مرکزی خط پرواز تهران- اراک را از جمله راهکارهای توسعه استان دانست و افزود:  همه دستگاه های اجرایی مکلف هستند برای حمایت از این پرواز دعوت از مهمانان و انجام مامویت ها را در روز دوشنبه انجام دهند.

آقازاده یاد آور شد: مناسب سازی فضاهای شهری برای معلولان به دلیل وجود 60 هزار مجروح حوادث رانندگی در طول سال و یک میلیون مجروح جنگلی در طول هشت سال دفاع مقدس باید در دستور کار دستگاه های ذیربط قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شورای اسلامی این کلانشهر نباید در انتخاب شهردار وقت کشی کرده و افرادی را برای شهرداری انتخاب کند که شرایط قانونی را نداشته و از رد صلاحیت آنان اطمینان دارد.

استاندار مرکزی افزود:انتخاب شهردار توسط شورای اسلامی این کلانشهر مورد حمایت استانداری است و اعضای پارلمان محلی باید کسی را برای سکانداری مدیریت شهری برگزینند که حائز شرایط قانونی برای این پست باشد.

آقازاده ادامه داد: انتخاب شورای اسلامی کلانشهر اراک اکنون حائز شرایط قانونی نیست وباید با گزینش فرد واجد شرایط از وقت کشی جلوگیری کرد.

وی خاطر نشان کرد: شورای اسلامی کلانشهر اراک باید در انتخاب بعدی شهردار با گزینش فرد قوی و واجد شرایط این موضوع را جبران کند و در انتخاب افراد نظر مردم را مبنی بر اینکه چه کسی می تواند مشکلات شهر را برطرف کند مورد نظر قرار دهد.

استاندار مرکزی گفت: استانداری این استان همواره شورای اسلامی کلانشهر اراک را مورد حمایت قرار داده و نقد های انجام شده در راستای دفاع از مردم و رفع مشکلات این کلانشهر است.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نیز  گفت: انتخاب مسئولان باید بر اساس مصلحت، کاردانی، آینده نگری و به دور از سیاست زدگی باشد.

 آیت الله  دری نجف آبادی افزود: مسئولان باید در پست هایی که مردم به صورت امانت به آنان واگذار می کنند بدرخشند و با کاردانی، تعهد و مسئولیت پذیری تنها به اعتلای کشور، امور توسعه محور و خدمت به مردم بیندیشند و سیاست زدگی در حلقه گزینش پست های مدیریتی جایی ندارد.

وی ادامه داد: شوراهای اسلامی و مسئولان دستگاه های اجرایی باید با تصمیم های راهبردی و زیربنایی سرعت رشد و پیشرفت کشور را در زمینه های مختلف افزون کنند.

امام جمعه اراک خاطرنشان کرد: انتظار است در صورتی که توصیه ای به شورای شهر، دستگاه های اجرایی و سایر ارگان های استانی و شهرستانی از سوی مسئولان می شود این مصالح عمل شود تا سرنوشت شهر و مردم دستمایه بازی های سیاسی نشود.

آیت الله دری نجف آبادی در بخش دیگری از سخنانش با یادآوری وضع تحریم علیه کشور، گفت: با برنامه ریزی حکیمانه، جلوگیری از اسراف و هزینه های اضافی، افزایش بهره وری، مدیریت شایسته سالار، احساس مسئولیت و آینده نگری می توان در برابر تحریم ها و مشکلات اقتصادی دشمنان ایستاد و همانند گذشته از این گذرگاه به سلامت عبور کرد.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی نیز در این نشست گفت: مصوبه استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی نهایی شده است و این مهم افزایش همگرایی، وحدت، انسجام و همدلی را استان ها به همراه دارد.

 مقدسی افزود: مجمع نمایندگان استان مرکزی با وجود تضارب آرا با هدف بهره گیری از ظرفیت های مختلف استان از انسجام و همدلی بالایی برخوردار است.

وی ادامه داد: افزایش اختیارات استانداران کلید رفع مشکلات اقتصادی در کشور است و تفویض اختیار به استان ها تسهیل ارایه خدمات دولتی به مردم و افزایش کارایی دولت را سبب می شود.

مقدسی با یادآوری برگزاری جشن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در سال جاری، ادامه داد: مسئولان استانی و شهرستانی باید با برنامه ریزی مناسب زمینه برگزاری باشکوه این مناسبت مهم را در استان فراهم کنند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اصلاح قانون حداکثری استفاده از تولید داخلی، گفت: اصلاح این قانون افزایش استفاده از محصولات داخلی، رونق اقتصادی و افزایش تولید در کشور را به همراه دارد.

مقدسی خاطرنشان کرد: سال آینده کشور شاهد برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی است و می طلبد که مراقبت های لازم از اکنون در استان کلید بخورد و این انتخابات به دور از تخریب، در فضایی آرام و بر اساس توانمندی های نامزدها به پیش برود.

وی ادامه داد: برگزاری انتخابات تمرین دموکراسی در استان و کشور است و باید فرهنگ اتحاد و همدلی جایگزین تخریب و تهمت زنی شود.

دیگر نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: شرایط حاکم بر اقتصاد کشور به ویژه در بحث دولت و بودجه همانند سال 91 است و همدلی و همکاری همه ارگان ها مهمترین راهکار برای عبور از این شرایط سخت است.

 کریمی افزود: پایبندی به سیاست های اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبر معظم انقلاب و بهره گیری از توانمندی های داخلی از جمله مهمترین راهکارهای عبور کشور از گذرگاه سخت کنونی است.

وی ادامه داد: با همت مضاعف ارکان نظام و دولت می توان با تحریم ها مقابله و زمینه رفع مشکلات کشور را فراهم کرد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: بر اساس ارزیابی هایی انجام شده 20 درصد مشکلات اقتصادی مربوط به آثار تحریم ها است و برخی نواقص ساختاری، ناکارآمدی و سوء مدیریت ها عامل 80 درصد معضلات کشور به شمار می روند.

کریمی گفت: تقویت انسجام ملی، وحدت بین اقشار مختلف مردم، مسئولان و قوای سه گانه از مهمترین ضرورت های کشور در این دوره است.

وی ادامه داد: رفتار تبعیض آمیز در جامعه می تواند آثار زیان باری به همراه داشته باشد و در شرایط موجود باید از تمامی ظرفیت های مدیریتی کشور استفاده شود و از انحصارطلبی و اعمال سیاست های حذفی در نظام مدیریتی کشور دوری کرد. 

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با یادآوری بهره برداری از پل روگذر مسیر اراک - فراهان گفت: 100 میلیارد ریال اعتبار برای تسویه بدهی های گذشته و اتمام این طرح عمرانی مهم اختصاص یافته است.

«محمد حسینی» افزود: سال آینده از نظر درآمدهای استانی سال سختی است و این درآمدها از یک هزار و 890 میلیارد تومان در سال جاری به 2 هزار و 200 میلیارد تومان در بودجه سال آتی افزایش یافته است.

وی ادامه داد: درآمدهای مالیاتی از 11 درصد در استان ها به 18 درصد افزایش یافته است.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی گفت: 80 درصد بودجه ملی است و تنها کمتر از 20 درصد در اختیار استان ها است و می طلبد که با تلاش و چانه زنی مسئولان استانی سهم کطلوبی از اعتبارات ملی جذب شود.

حسینی یادآور شد: سال آینده در حوزه بودجه بندی کشور با دشواری هایی مواجه است و همه باید بکوشند تا شرایط مناسبی برای عبور از این وضعیت حاصل شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: 320 هزار تن گندم مازاد نیاز کشاورزان در سال زراعی 96-97 از گندمکاران استان خریداری شده است.

 آنجفی افزود: با اقدام های انجام شده استان مرکزی با تولید گندم کمتر از یک درصد سن زدگی در سال جاری به عنوان یکی از استان های برتر تولید محصول استراتژیک گندم با کیفیت بالا معرفی شد.

وی ادامه داد: 360 هزار تن گندم در ابتدای سال جاری در سیلوهای استان مرکزی وجود داشت که با خرید محصول گندمکاران استان این ذخیره به 700 هزار تن افزایش و مازاد مصرف تولیدات این استان به 12 استان کشور ارسال شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: یکهزار و 800 تن کلزا سال گذشته از کشاورزان این استان خریداری شد که میزان خرید این محصولات در سال جاری به سه هزار تن افزایش یافته است.

آنجفی افزود: 60 هزار تن گوشت مرغ سالانه در استان مرکزی تولید می شود که 60 درصد این تولید در استان مصرف و بقیه به سایر استان های کشور ارسال می شود.

وی گفت: 2 هزار تن برنج وارداتی، 824 تن گوشت قرمز، 950 مرغ و 220 تن گوشت گرم امسال در راستای تنظیم بازار در سطح استان مرکزی توزیع شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی ادامه داد: 28 هزار تن ذخیره نهاده در استان وجود داشته و اکنون هیچگونه مشکلی در تامین نهاده های مورد نیاز دامداران وجود ندارد.

مدیرفرودگاه اراک نیز در این نشست گفت: مجوز استقرار شرکت آراز در این فرودگاه صادر شده و قرار است تا چند ماه آینده هواپیماهای این شرکت به کشور وارد شوند.

«رحیم حسین نسب» افزود: اختصاص فضای آموزشی، راه اندازی مرکز آموزش خدمات زمینی هوانوردی از اسفند ماه امسال و کسب اعتبار پنج و نیم میلیارد تومان برای بهسازی ترمینال از جمله اقدام های این مدیریت در چند سال اخیر بوده است.

وی با یادآوری راه انداز پرواز تهران- اراک گفت: بررسی های انجام شده نشان می دهد که استفاده شرکت ها از این پروازها تداوم داشته و می طلبد که با حمایت مسئولان از این خط پروازی زمینه تداوم آن در استان فراهم شود.

مدیرفرودگاه اراک خاطر نشان کرد: خط پرواز تهران- اراک حاصل تلاش 2 ساله مسئولان استان مرکزی است.

گفتنی است در پایان این نشست با حضور نماینده ولی فقیه و استانداری مرکزی از خدمات «داود تاجران» شهردار سابق کلانشهر اراک تقدیر شد.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها