Portal_background_image

استاندار مركزي : نحوه اجراي طرح مشاركت مردم در راه‌اندازي واحدهاي توليدي در روستاها از ملاك هاي اصلي ارزشيابي مديران استان است

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست توسعه روستایی و طرح راه اندازی واحدهای تولیدی مستقر در روستاهای استان که با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور برگزار شد، گفت: نحوه اجرای این طرح در استان یکی از ملاکهای اصلی ارزشیابی فرمانداران، بخشداران و مدیران دستگاههای اجرایی است.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: فرمانداران، بخشداران و دهیاران و مدیران دستگاههای اجرایی ذی ربط از جمله جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی ، منابع طبیعی ،میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و صنعت ، معدن و تجارت  باید اجرای این طرح را با جدیت دنبال کنند.

استاندار مرکزی خواستار پیگیری مسئولان استان و شهرستان ها جهت راه اندازی حداقل دو تا سه شرکت تا پایان سال جاری در هر بخش  شد و افزود: همه بخشداریها باید در این زمینه فعال باشند و این مهم یکی از ملاک های اصلی ارزشیابی مدیران استان خواهد بود .

وی بیان کرد: در بسیاری از کشورها از این طریق بر مشکل بیکاری فائق آمده اند و با مشارکت توانسته اند بسیاری از مشکلات را مرتفع کنند و امید است استان مرکزی در این زمینه جزء استانهای پیشرو باشد.

زمانی قمی افزود: در شرایطی قرار داریم که هیچ موضوعی فوری تر از اشتغال و کاهش بیکاری در کشور وجود ندارد و طرح مشارکت مدل کارا و روشنی را در راستای رفع این نیاز مطرح کرده است.

 استاندار مرکزی همچنین بر لزوم ارائه مشاوره رایگان به روستاییان در راستای اجرای صحیح این طرح و همچنین برگزاری کارگاه های آموزشی در این راستا تاکید کرد.

***معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور خبر داد: پیشنهاد معافیت مالیاتی برای طرح های ایجاد اشتغال در روستاها

رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور اظهار کرد: در شورای توسعه روستا برای تدوین برنامه ششم توسعه  پیشنهاد معافیت مالیاتی برای  واحدهای اشتغالی در روستاها و همچنین پرداخت بخشی از هزینه بیمه تامین اجتماعی کارکنان واحدهای اشتغالی در روستاها ارائه شده است که امید است به تصویب برسد.

وی مشارکت مردمی  را عامل مهمی در افزایش ضریب اشتغالزایی، نشاط اجتماعی و تحقق توسعه متوازن دانست و بیان کرد: گره مشکلات اقتصادی مردم به ویژه روستائیان با مشارکت هدفمند، توانمندسازی جوامع انسانی، اعتمادسازی و حمایت هوشمندانه در ایجاد فرصت های شغلی باز می شود و در این راستا دولت یازدهم به درستی طرح مشارکت روستاها و مناطق محروم را کلید زده است.

رضوی تصریح کرد: در قالب این طرح اگر شرکت تعاونی یا شرکت سهامی خاص تا 25 سرپرست خانوار روستایی باشد، 40 درصد آورده باید از سوی آن ها تامین شده و 60 درصد از طریق تسهیلات تا سقف هفت میلیارد و 500 میلیون ریال خواهد بود.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور خاطرنشان کرد: در این طرح برای تعاونی های 50 تا 99 خانوار ، آورده 35 درصدی و سقف تسهیلات 10 میلیارد ریالی با سهم 65 درصد پیش بینی شده است.
رضوی ادامه داد: برای تعاونی های روستایی 100 تا 149 نفر عضو نیز سهم آورده 30 درصدی تعیین شده که سهم 70درصدی تسهیلات اعطایی برای آن ها تا سقف 20 میلیارد ریال است.
وی عنوان کرد: برای شرکت تعاونی های روستایی 150 تا 199 عضو نیز سهم آورده 25 درصدی و سقف تسهیلات 30 میلیارد ریالی و برای شرکت تعاونی های بالای 200 نفر عضو نیز سهم 20 درصدی آورده با تسهیلات بدون سقف پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: در روستاهایی که همه در این طرح مشارکت داشته باشند و منابع طبیعی زمین در اختیار داشته باشد طبق مصوبه دولت زمین بصورت رایگان در اختیار قرار می گیرد و ضمانت نامه و وثیقه تمام طرح های مشارکتی کارت ملی سرپرست خانوار می باشد.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور توضیح داد: این طرح کارمزد سه درصد دارد و در دو سال نخست دریافت کنندگان تسهیلات از پرداخت اقساط معاف هستند و پس از آن بسته به نوع طرح طی دو یا پنج سال اقساط را پرداخت می کنند.

رضوی گفت:  سازمان جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  باید بطور رایگان به مجریان طرح ها مشاوره ارائه دهند و با بررسی طرحها به جهت عدم توجیه اقتصادی  مانع از تکراریک پروژه در چند روستا شوند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور ابراز کرد: برنامه ریزی برای حضور آحاد مردم جهت مشارکت اقتصادی و توانمندسازی مردم همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده است که اجرای این طرح  مشارکتی نیز  نقش مهمی در مشارکت مردم و حل مشکلات اقتصادی دارد.

رضوی بر تشکیل شناسنامه روستاها تاکید کرد و  گفت: این شناسنامه باید گویای  تعداد افراد تحصیلکرده روستا و رشته و تخصص آنها،  معتمدین و متمکنین روستا و ...   باشد و زمینه شناسایی سرمایه فیزیکی روستاها را نیز فراهم کند.

وی تصریح کرد: جمعیت روستاهای  استان مرکزی ۲۶ درصد جمعیت این استان را تشکیل می دهد در حالی که در گذشته بالعکس بوده است و عدم توجه به روستانشینی موجب شده تا جمعیت روستا به شهرها مهاجرت کنند و مشکلات حاشیه نشینی را رقم بزنند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان اینکه حاشیه نشینی بلای خانمان سوز اقتصاد کشور است، گفت: رفع این معضل نیازمند تغییر در نظام برنامه ریزی  است.

در این نشست ظفر افشون به عنوان معاون توسعه  مدیریت و منابع انسانی استانداری  مرکزی معرفی شد.معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها