Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: منابع آبي جديد كليد توسعه صنعت و كشاورزي در استان است/ ضرورت اصلاح الگوي مصرف آب

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست شورای حفاظت از منابع آب استان که در محل استانداری برگزار شد، با بیان اینکه منابع آبی استان در شرایط اضطرار قرار گرفته است، گفت: مدیریت و اصلاح الگوی مصرف آب در بخش های صنعت، کشاورزی و آب شرب امری ضروری است.

زمانی قمی استاندار مرکزی با بیان اینکه منابع آبی استان در شرایط اضطرار قرار گرفته است، اظهار کرد: جبران بخشی از برداشتهای غیر مجاز و نادرست از منابع آبی استان نیازمند اعمال  تغییر در الگوی کشت و همچنین مصرف آب است.

وی با اشاره به اینکه جهاد کشاورزی استان باید با  برنامه ریزی در راستای تغییر الگوی کشت  گام های موثری بردارد .ادامه داد:  اگر در این راستا لازم است تا از ابزار های دولتی نیز استفاده شود، اقدام می کنیم.

استاندار مرکزی افزود: برای اصلاح الگوی مصرف آب باید از طریق تشکلها، کشاورزان و بهره برداران توجیه شوند و در صنعت نیز باید با کارآفرینان و صنعتگران در این زمینه گفتگو شود.

زمانی قمی با تاکید بر اصلاح الگوی مصرف آب در بخش شرب و خانگی، ابراز کرد: مردم باید به این نکته واقف باشند که  برای جلوگیری از جیره بندی آب باید در مصرف دقت کنند.

وی افزود: گزارش های ارائه شده در این نشست بیانگر این امر است که منابع آبی استان تا 10 سال آینده جوابگوی نیاز های این استان خواهد بود لذا برای تامین آب در 20 تا 30 سال آینده اصلاح الگوی مصرف ، وضع مقررات و جدیت در اعمال آنها امری ضروری به شمار می رود.

استاندار مرکزی بیان کرد: انتقال منابع آب از یک حوزه به استان اقدامی است که با وجود همه امکانات و شناخت مدلی مالی دقیق و مطالعات، کمتر از 15 سال محقق نخواهد شد لذا لازم است با اصلاح الگوی مصرف در تامین آب استان تلاش کنیم و همزمان انتقال آب به استان را پیش ببریم.

زمانی قمی گفت: انتقال آب به استان از حوزه شمال به دلیل مشکلات زیست محیطی امکان پذیر نیست و  این امر را از حوزه جنوب کشور دنبال می شود که  با انتخاب مشاور این طرح  وارد فاز مطالعاتی شده است.

وی افزود: با توجه به بعد مسافت و قیمت تمام شده این طرح، اجرایی شدن آن زمان بر است  اما راه دیگری وجود ندارد چرا که استان مرکزی در عرصه تولید و اقتصاد ایران نقش و جایگاهی سترگ دارد و باید برنامه ریزی های لازم  انجام شود تا در 20 سال آینده صنعت این استان دچار آسیب های جدی نشود.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه برای توسعه صنعت و احیای صنایع موجود باید به  فکر ایجاد منابع جدید آبی برای استان باشیم، گفت: استان مرکزی در زمینه کشاورزی نیز استعداد بالایی دارد که نمی توان این ظرفیت را نادیده گرفت و باید با اصلاح الگوی کشت و تامین منابع آبی مورد نیاز در جهت شگوفائی آن کوشید.

استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه نوع مصرف در همه بخشها باید مدیریت شود، تصریح کرد: روند موجود در نحوه مصرف آب در بخشهای صنعت،کشاورزی و خانگی باید اصلاح شود و باید به سمتی پیش رویم  که همه در مصرف درست آب مشارکت داشته باشند.

وی ادامه داد:  آب مصرفی در بسیاری از بخشها از جمله صنعت می تواند دوباره به چرخه باز گردد و اگر واحد صنعتی به این امر توجه نمی کند باید مورد مواخذه  قرار گیرد.

زمانی قمی با تاکید بر فرهنگ سازی مصرف  صحیح آب ، عنوان کرد: برای مصارف خانگی با مصرف بیش از حد متعارف باید سیاست های جدی اعمال شود.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: مطمئن هستیم که  مردم هم ما را در اصلاح الگوی مصرف آب همراهی خواهند کرد تا شرایط را به نفع الگوهای درست ، رضایت بخش و علمی  در حوزه های کشاورزی، صنعت و آب شرب تغییر دهیم.

گفتنی است در این نشست مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه ای مرکزی نیز سخنانی را بیان کرد.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها