Portal_background_image

استاندارعنوان كرد: مقصد صادرات استان مركزي به 34 كشورافزايش يافت/ زمينه رشد اقتصادي در استان فراهم شده است

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان که در محل بیت نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد، با اشاره به حل مشکلات بسیاری از واحد های تولیدی و انجام سرمایه گذاری های خارجی در استان، گفت: شرایط برای رشد اقتصادي در استان فراهم شده است.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: دولت با جدیت در راستای تحقق فرمان  مقام معظم رهبری  در زمینه تحول در حوزه اقتصاد ورود پیدا کرده و این مهم در استان نیز استمرار می یابد.

زمانی قمی افزود: عارضه یابی واحدهای تولیدی استان، بررسی مسائل و مشکلات بخش صنعت به ویژه صنایع مادر که نقش موثری در رونق واحد های کوچک و متوسط و افزایش بهره وری داشته اند، چالش های مالی و بیمه ای و بررسی نیازها و زیرساخت های مورد نیاز آنها در استان مرکزی بعنوان یک تکلیف جدی و اصلی  تعیین شده و مورد پیگیری قرار گرفته است .

وی بیان کرد: مسائل و مشکلات صنایع مختلف از جمله ماشین سازی، آذرآب، سیمان دلیجان، واگن پارس، کمباین سازی، شرکت سرمایه گذاری سرزمین ایرانیان زرندیه، شرکت ذوب آهن امیر کبیر و دیگر واحدها بررسی و بسیاری از این مشکلات ارزیابی و رفع شده است.

استاندار مرکزی ادامه داد: حل مشکلات برخی از صنایع در توان استان نیست که به این منظور در کارگروه ملی ستاد تسهیل که با حضور وزیر صنعت برگزار شد مسائل و مشکلات صنایع مادر استان مورد بررسی قرار گرفت و مشکلات این صنایع نظیر تامین سرمایه در گردش ، مشکلات بیمه و امور مالیاتی و.. مطرح شد و در جهت رفع آنها 73 مصوبه به تصویب رسید که تاکنون 48 مصوبه آن اجرایی شده است و برخی دیگر در حال اجرا و یا امکان اجرای آنها بدلیل مقررات قانونی وجود ندارد که این موارد به ستاد مرکزی اقتصاد مقاومتی منعکس خواهد شد.

وی درخصوص شرکت هپکو، اظهار کرد: 100 میلیون یورویی که اجازه ورود آن ازوزارت اقتصاد و دارایی و سازمان سرمایه گذاری کشور گرفته شده به یکی از حسابهای بانک ملی خارج از کشور ریخته شده که توسط بانکهای داخلی منتقل خواهد شدو قرارداد تغییر سهامدار نیز در سازمان خصوصی سازی امضاء شده است.

وی ادامه داد: مشکل برخی از واحدهای تولیدی استان مرکزی تزریق تسهیلات و سرمایه نیست، بلکه تغییر مدیریت و سهامداران آنها مسیر ناهموار مشکلات را سامان می دهد.

زمانی قمی با تاکید بر اینکه اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی از تکالیف دستگاه ها است،افزود: در راستای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی اجرای پروژه هایی در دستور کار قرار می گیرد که منجر به تقویت زیرساختها ،اشتغالزایی و افزایش توان تولید شوند.

وی در خصوص افزایش تولید گندم نیز گفت: تولید گندم این استان با افزایش 34 درصدی در سالجاری همراه بوده است و برداشت این محصول تاکنون از مرز 300 هزار تن گذشته است.

استاندار مرکزی افزود:  بخش کشاورزی توانسته است رشد قابل ملاحظه ای داشته باشد و به اقتصاد کشور کمک کند.   

وی عنوان کرد: تولیدات استان مرکزی به کشورهای هدف صادارت نیز افزایش یافته و از 19 کشور به 34 کشور رسیده است که می توان این مهم را از آثار اجرایی شدن  برجام عنوان کرد.

زمانی قمی کمک به توسعه گردشگری و حفظ میراث فرهنگی را از اولویتهایی که به آن پرداخته شده عنوان کرد و گفت: در زمینه گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی نیز در حوزه فرهنگی اعتباراتی تخصیص یافته است.    

استاندار مرکزی با تاکید بر بهره گیری از فرصت برجام برای آبادانی استان و کشور، اظهار کرد: در بخش سرمایه گذاری خارجی نیز پس از توافقات صورت گرفته اقدامات موثری انجام شده است که احداث پالایشگاه پلاسمای خون، احداث  5 نیروگاه بادی، طرح توسعه نیروگاه رودشور و .. از جمله این اقدامات می باشد.

زمانی قمی به رشد 20 درصدی صادرات استان در چهار ماهه نخست اشاره کرد و گفت:  دو برابر شدن میزان صادرات استان نسبت به واردات  نشانه خوبی برای بهبود شرایط اقتصادی استان است.

زمانی قمی گفت: تاکنون 17جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی برگزار شده و از 12 واحدی تولیدی استان بازدید بعمل آمده که بعد از بازدید با حضور مسئولین ذی ربط نشستی در آن واحد تولیدی  برگزار شده و مسائل و مشکلات مورد بررسی قرار گرفته است .

وی افزود: تاکنون 25 جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید که تکمیل کننده ستاد اقتصاد مقاومتی است نیز برگزار شده است و مشکلات 195 واحد تولیدی مورد بررسی قرار گرفته است.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی نیز اظهار کرد: عزم و اراده عاملی مهم در مسیر فتح قله های بلند است و اگر این مهم وجود نداشته باشد، توفیقات روزافزون محقق نمی شود.

امام جمعه اراک ادامه داد: بی توجهی به مقوله اقتصاد مقاومتی، آفتی مهلک در عرصه مدیریت کشور است که آثار زیانبار آن خودکفایی ملی را در معرض تهدید جدی قرار می دهد.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی تاکید کرد: اگر واحدهای صنعتی و تولیدی خود را به دانش روز مجهز نکنند مشکلات پابرجاست و در این راستا لازم است که واحدهای جدید به شرط داشتن صادرات، تولیدات با کیفیت و قابل رقابت با جهان عرضه کنند.

وی بیان کرد: در استان مرکزی اقدام های خوبی در عرصه های مختلف صورت گرفته اما باید تدابیری اندیشیده شود که شرایط این استان روز به روز مطلوب تر شود.

امام جمعه اراک افزود: یکی از مهمترین مسائل و مشکلات این استان بحث محیط زیست و بهداشت و درمان است که باید مورد توجه ویژه مسئولان قرار گیرد.

آیت الله دری نجف آبادی اظهار کرد: نظام آموزشی باید با مهارت و تخصص پیش رود و این درحالی است سالانه مقادیر قابل توجهی از سرمایه های کشور صرف آموزش می شود و مردم باید بازده این هزینه کردها را ببینند.

امام جمعه اراک اضافه کرد: واگذاری های دولتی به بخش های خصوصی نباید رابطه ای باشد و سلامت اقتصادی به عنوان اصلی مهم باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

آیت الله دری نجف آبادی عنوان کرد: این کشور به همگان تعلق دارد و مسئولان بدانند بار مسئولیت بسیار سنگین است و باید پاسخگو باشند.

گالری تصاویرسرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها