Portal_background_image

استاندار : مفاخر سرمايه ها و الگوهاي ارزشمند جامعه هستند

آقازاده استاندار مرکزی در نخستین کنگره ملی مفاخر آشتیان با عنوان شب آشتیان در دانشگاه آزاد این شهرستان، گفت: مفاخر سرمایه ها و الگوهای ارزشمند جامعه هستند

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: در ايران به برکت مذهب تشيیع و فرهنگ غنی تاريخی مفاخر زيادی پرورش يافته‌اند. به همين دليل بايد عظمت، توانمندي و توانگری فرهنگ تاريخی ما به جهانيان شناسانده شود که بزرگداشت مفاخر اقدامی مهم در این راستاست.

آقازاده تصریح کرد: مفاخر از سرمایه های معنوی و هویت بخشی هستند که باید مسیر معرفی و پاسداشت آنان سریعتر پیموده شود. مفاخر هر کشور مانند شاهراه های حیاتی هستند که شناخت و معرفی هر کشور با این شاخصه ها امکان پذیر است.

وی ادامه داد: مفاخر به مثابه چراغی در مسیر علمی و دینی، جامعه هستند و با شناخت گذشته و گذشتگان علمی می توان راه آینده را ترسیم کرد و افق های روشن پیروزی را تداعی کرد.

استاندار مرکزی  با بیان اینکه آشتیان سهم خود را در پرورش ادبا، سیاستمداران و مفاخر و مشاهیر برجسته به خوبی ادا کرده است، گفت: آشتیان از نقاط مفاخرپرور كشور است كه شخصیت های بزرگی از آن برخاسته اند و معرفی جایگاه و خدمات این مشاهیر و نخبگان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

آقازاده ابراز کرد: قدمت آشتیان به پیش از اسلام می رسد و این شهرستان گنجینه ای از تاریخ را در خود نهفته نگاه داشته است كه شاید بخش قابل توجهی از آن هنوز معرفی و شناخته نشده است.

وی بیان کرد: هویت تاریخی و دینی این سرزمین نقطه عطفی در پرورش رجال و شخصیت های بزرگ و تاثیر گذار در تاریخ ایران بوده است به طوری كه با كنكاشی در گنجینه رجال و مردان بزرگ كشور در هر دوره ای می توان نامی از بزرگان آشتیانی را یافت كه نقش ارزشمند و محوری در عرصه های سیاسی، علمی، فرهنگی و اجتماعی كشور داشته اند.

استاندار مرکزی تصریح کرد : برگزاری این آیین ها می تواند سرلوحه و چراغی باشد برای افرادی که دوران بازدهی خود را در آینده خواهند دید.

آقازاده ابراز کرد: این مراسم تلنگری برای جوانان است تا برای الگو گیری برای حضوری موفق در عرصه های اجتماعی فرهنگی دینی و سیاسی نگاهی به گذشته بیندازند و راه گذشتگان و مشاهیر را به خوبی طی کنند.

وی بیان کرد: مفاخر فرصت هایی برای رشد و پیشرفت جامعه کنونی هستند و مطبوعات و رسانه های استان باید بخشی از برنامه ها و صفحات پر مخاطب خود را به معرفی مشاهیر استان اختصاص دهند.

عضو شورای عالی ناشران ایران  نیزگفت: شهرستان آشتیان به سبب بهره مندی از ظرفیت علما، فضلا، بزرگان و دانشمندان برجسته قابلیت تبدیل به پایتخت کتاب ایران را دارد.

 آموزگار افزود: پنج سال است که پایتخت کتاب ایران کلید زده شده است و پنجمین آن، سال گذشته در یزد برگزار شد.

وی اظهار داشت: برگزاری پایتخت کتاب ایران با امکانات کتابخانه ای ارتباط مستقیم دارد و شهرستان آشتیان به سبب جایگاه مفاخر می تواند این عنوان را داشته باشد.

عضو شورای عالی ناشران ایران گفت: مطالعه با زندگی مردم شهرستان آشتیان عجین است که مفاخر بزرگی را به جامعه تحویل داده است.

آموزگار افزود: برای آشنایی نسل جوان با بزرگان، ادبا و فرهیختگان باید خیابان ها و محله هایی به نام این اندیشمندان نامگذاری شود.

فرماندار آشتیان گفت: این کنگره به همت موسسه بخارا برای ارزش نهادن به مقام شامخ مفاخر آشتیان برگزار شده است. 

جهان میرزایی افزود: تعصب به آشتیان همانند تعصب فرد به پدر و مادر است و باید همواره از سرزمین و خاک خود به نیکی یاد کرد.

وی اظهار داشت: این شهرستان سابقه سه هزار ساله دارد و با ۱۶ آتشکده در تاریخ نامدار است.

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نیز گفت: جغرافیای مفاخر ایرانی ناشناخته مانده است و تلاش ها برای معرفی این مفاخر ناچیز است.

ایزدی افزود: این انسان ها هستند که به خاک مرده، هویت می بخشند و برگزاری این نشست ها به معرفی این مفاخر کمک می کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: شهرستان آشتیان سرزمین مردمان اندیشمندی از جمله دختر چرخ ادب، پروین اعتصامی است.

ایزدی افزود: مصدق؛ قیاسِ ظریف، امروز است در چند روز گذشته وزیر امورخارجه ایران توسط رئیس جمهوری آمریکا تحریم شد اما ایران همیشه حرف های بسیاری برای گفتن دارد.

در این کنگره از فرهیختگان، مفاخر و استادان برجسته اهل آشتیان تقدیر شد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها